Şok dökülme ne zaman biter

Şok dökülme ekim yaptıran kişilerin en çok rahatsız olduğu, tedirginlik yaşadığı ve ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini merak ettiği konudur. Geçici de olsa şok dökülme olduğu dönemde kafa derisi kızarık delik delik, şiş ve tek tük saç olması sebebiyle son derece rahatsız edici bir görünüme sebep olur.

Ne zaman başlayacağı, ne zaman biteceği yani ne kadar süreceği için net bir süre vermek mümkün değildir ama genellikle ikinci haftanın sonunda başlar ve 4 hafta devam eder yani birbuçuk ayın sonuna kadar sürer.Ancak bu her zaman böyle değildir bazen 8.gün başlar ve 1-2 haftada tamamı dökülür.Bazen de 1 aydan sonra başlar.Seyrek olarak şok dökülme olmayabilmektedir ve çeşitli ilaçlarla şok dökülme azaltılabilmektedir.

Saçlarda şok dökülme

Saç Ürünleri

Saç ekimi yapıldıktan hemen sonra 10 mg lık B7 vitamini tabletlerinden günde bir tane alınması şok dökülmeyi azaltır, erken ve daha kaliteli çıkmayı sağlar. Xpecia tablet gibi saç kökündeki damarları genişleten ilaçların ekimden önceki günlerde başlanması köklerin daha iyi beslenmesini sağlayacağı için tek başına B7 vitamininden daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Saç ekimi sonrası kullanılacak şampuan şok dökülmeye olumlu yada olumsuz etki yapmaz. Şok dökülme ortalama 2-6 hafta arası başlar ve biter saç ekiminden 4-8 ay sonra görülen dökülmeler şok dökülme değildir hızlanmış dönem değişimidir.Saçlar hızlı bir şekilde anagen, katagen, telogene evrelerinden geçer.

Gerek şok dökülme gerekse dönem değişimi normal süreçlerdir ve tedirgin olmaya gerek yoktur. İşlemler sırasında kurallara uyularak ekim yapıldıysa geçici olarak kaybedilenlerin hepsi geri çıkar.

Şok dökülmeyi etkileyen faktörler ;

Köklerin dışarıda bekleme süresi

Ekim sırasında kökün canlı kısmından tutulup tutulmadığı

Köklerin bekletildiği ortamın ısısı

Ekimden sonra besleyici ilaç kullanıp kullanmamak

Kökü besleyen ilaç kullanımı

Share

63 Responses to “Şok dökülme ne zaman biter”

 1. Furkan Diyorki:

  Hocam ben 1 senedir minoxil kullaniyorum ondan once de 3-4 ay kullanmistim sac dökülmem durmuş ve harika saçım olmuştu ancak tekrar basladim 1 sene olmasina rağmen etki etmiyor her sürüşümde 15-20 tel sayiyorum ve ön bölge seyrekleşiyor yaşım 21 bi care var mı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  farklı bir ürün kullanın.hairforte sprey ve xpecia tablet başlayın.minoxil bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor

 2. Ümit Diyorki:

  Hocam saç ektirdim. 36 gün geçti. Kulak üstlerinde saçım vardı hatta ekimden sonra büyüdüler ama 15. Günde dökülmeye başladı. Doktorumu aradım. Şok dökülme oldu diyor. Ayrıca Evocapil şampuan, sprey ve tablete başladım. Acaba yeniden çıkar mı?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tekrar çıkması beklenir

 3. Ahmet Diyorki:

  Hocam bende saçlarımı ektireli 5 ay oldu çok memnunum yalnız günde 10 15 tel dökülme başladı bu normal bir süreçmi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  günde 10-15 tel saç dökülmesi normal.sonuçta ekim olanlarda katagen faza girecek

Yazıya Yorum Yap