ŞERİT (FUT,FİT,Minigreft,mikrogreft,strip) ameliyatıyla saç ekimi

FUT yönteminin ayrıntıları

Eski olan bu teknik hala Türkiye de en fazla yapılan ve saç ektireceklere en son teknik diye anlatılmaya çalışılan saç ekim tekniğidir.Çok sayıda isim verilmiş olsada hepsi yaklaşık aynıdır. Farklı isimler kullanmaktaki amaç “biz FUT yapmıyoruz FİT yapıyoruz” diyerek ekim yaptıracak kişinin FUT tekniğine karşı olan negatif düşüncelerini bertaraf etmeye çalışmaktır.

Teknik: İki kulak arasından 1-2 cm eninde 12-20 cm uzunluğunda saçlı deri parçası alınır. Alınan bu parça 1-2 ile 5-7 saç kökü içeren guruplara ayrılır dökülen alanda jilet veya benzeri aletle açılan 1-3 mm lik kesiklere ekilir.1-3 kök içeren greftler şeklinde hazırlandığında mikro greft tekniği 4-7 kıl kökü içerecek şekilde greft hazırlandıysa mini greft tekniği denir.Ekim esnasında az sayıda kök içeren greftler önlere,çok sayıda kök içeren greftler daha arkalara ekilmektedir.

Ameliyat malzemeleri

Alınan parça

Ekim için hazırlanan hastanın ensesinden çıkarılacak parçayı genellikle doktor çıkarır.Kıl köklerini ayrıştırma işi genellikle hemşireler ve diğer yardımcı personelin işidir.Çünkü follikül ayırma ve hazırlanmış greftleri ekme işlemi uzun ve yorucu bir iştir.Ayrıca kıl kökü ölümlerini azaltmak için bu işlerin hızlı yapılması gerekir buda ancak daha ucuz iş gücüyle sağlanabilir.

Bir yardımcı 2×20 cm lik saçlı deri parçasını 1×1 cm parçalar haline ayırır,diğer elemanlar bu küçük parçaları alıp daha küçük parçalara yani 1-7 kök içeren greftler haline getirir bu ayıklama işlemi esnasında önemli miktarda kıl kökü kalıcı hasar görür.Gerek saçlı deri alınırken gerekse greftler hazırlanırken kullanılacak teknolojiler oluşacak kıl kökü hasar ve ölümünü azaltır.Şöyle ki;saçlı deri alınırken alan kişinin cerrahi birikimi ve becerisine göre % 3-10 arasında kıl kökü neşterin parçalayarak kesmesi sonucu ne alındığı nede ekildiği yerde bir daha çıkmamak üzere ölür, diğer taraftan greft hazırlayanların bilgi beceri ve kullandıkları teknolojiye göre % 20-40 arasında kıl kökü ekildiği yerde çıkmamak üzere ölür.Yüksek teknoloji ürünü mikroskopların kullanımı bu kıl kökü ölümlerini % 20 ye kadar düşürmüştür. Yani greft hazırlama işi en önemli bölümdür çünkü en iyi ihtimalle sizin için çok kıymetli olan kıl köklerinin % 20 si bir daha canlanmamak üzere ölür.Teknoloji kullanılmadıysa yada acemi ellerde yapıldıysa kıl kökü ölümü % 60 lara kadar çıkabilmektedir.

Saç Ürünleri

Ekim esnasında follikülden tutmak kıl kökü ölümlerine sebep olduğu gibi çıkacak kıllardada deformasyon ve kalite kaybına sebep olabilir.Dikkat edilirse FUT yapılan insanların çıkan saçlarının ekim öncesinden ve doğal saçlarından farklı sıkça daha kıvırcık veya dalgalı olduğu görülür.FUE tekniğinde ekimin hiçbir aşamasında kıl köküne herhangi bir şekilde dokunulmadığı için önceki gibi çıkar.

Şerit(FUT) tekniğinde bir diğer sorun enseden alınan kıl köklerinin oksijensiz kalma süresidir. Enseden alınan donör alan alındığı andan itibaren yeniden ekilinceye kadar oksijen ve diğer besinlerden mahrum kalır.Bu sürenin 3 saati geçmesi hızla kıl kökü ölümlerini artırır. Öyle ki 4-5 saat vücut dışında kalan kıl köklerinin yarıya yakını ölmektedir. FUT yönteminde ekip 4 veya 5 kişiden oluşması ekim işinin daha çabuk bitmesine ve kıl kökü ölümlerinin daha az olmasına yardımcı olabilir.

Sonuç olarak şerit (FUT) yönteminde sizin için son derece değerli olan kıl köklerinizin % 20 ile % 50 si alım ve ekim anında ölmekte ve ne alındığı nede ekildiği yerde bir daha çıkmamaktadır.

FUT (şerit) yönteminde follikül (kıl kökü) ayırma ve ekim işini daha çok yardımcı sağlık personeli yaptığı yani hekime fazla iş kalmadığı için ne yazık ki hala en yaygın kullanılan yöntemdir.Öyle ki birçok yerde bir kişinin çalıştığı doktor muayenehanesinde şehir şehir gezerek fason ekim yapan ekiplerin çağrılarak toplu sünnet gibi arka arkaya yapılacak kadar ciddiyetten uzak bir girişim haline gelmiştir.Fiyatlarda buna paralel olarak çok değişkendir. Toplu sünnet tarzında yapanların uyguladığı 500 USD ile daha üst sınıfa hizmet edenlerin uyguladığı 3000 USD arasında değişmektedir.Hasta memnuniyeti ortalamada % 5 Civarındadır ama 5-8 ay bekleyen hastaların % 95 i artık yapılacak bir şey kalmadığı için var olana razı olmaktadır.
Memnun kalmama ihtimaline karşı ekim öncesi alınan muvafakat kağıdı ile memnun olamayan hastaların hak aramalarının önü kesilmektedir.

Şerit(FUT) Yönteminde şarlatanlık o kadar ileri gitmiştir ki bir manifaturanın arkasında açılan bir odada yada bir inşaat şirketinin yerleştiği apartman dairesinin bir odasında toplama ekiplere yaptırma düzeyine kadar gelmiştir.

Bütün bu dezavantajlar FUT tekniğinin de önümüzdeki yıllarda tamamen terk edileceğini göstermektedir. Saç ekimi konusunda bilgi düzeyinin ve bu bilgiyi paylaşacak iletişim teknolojilerinin artması saç ektirecek insanların beklentisini giderek yükseltmektedir. Bilgilenmiş birey doktorunu sorgulamakta ve yalan, yanlış,yönlendirici sözlerle ikna olmamaktadır.

Önümüzdeki yıllarda tüm teknik güçlüğe rağmen saç restorasyonuyla ilgilenen hekimler şerit (FUT) yapmaktan,hastalarını FUT a razı etmek için ürettiği atraksiyonlardan vazgeçip asıl yapılması gereken FUE tekniğine geçecektir.

Temel sorun bu kadar büyük bir pastayı paylaştırma sorunudur.Çünkü hastalarını FUT yöntemine razı edip saç ekim işinin % 90 ını yardımcı sağlık personeline yaptırarak büyük paralar kazanan klinik sahiplerinin FUE konusunda eğitimi ciddi bir sorundur.

Share

One Response to “ŞERİT (FUT,FİT,Minigreft,mikrogreft,strip) ameliyatıyla saç ekimi”

  1. nazli Diyorki:

    ameliyati cok seviyorum

Yazıya Yorum Yap