Saç klonlama ne zaman olur

Kellik sorunu olanların merakla beklediği ve ideal bir çözüm gibi duran klonlama ideal bir çözüm gibi dursada hala çok yakın tarihte yapılamayacağı düşünülmektedir.

Klonlama:Bir anlamda alınan tek kıl kökünden on binlerce kıl kökü üretme tekniğidir.Bu açıdan bakıldığında özellikle donör (kıl kökü alınacak bölge)alanı yetersiz olan bireyler için ciddi bir çözüm gibi durmaktadır.

Tıbbi gelişmenin son noktası olarak değerlendirilebilecek klonlama son on yılda ciddi araştırmalar sayesinde önemli mesafe kaydetmiştir.

Diğer klonlama çalışmaları gibi kıl kökü çoğaltma amaçlı klonlama konusunda İngiltere ve Amerikada araştırmalar hala devam etmektedir.

Saç Ürünleri

Şu an uygulanan en yaygın yöntem enseden alınan kıl köklerinin kelleşmiş alana ekimidir enseden alınan kıl kökü kadar seyrelme olduğu için çok fazla alınması halinde ensedeki kıl kökleri zamanla azalacaktır.Yani enseden alınabilecek kıl kökü sonsuz değildir.Bu açıdan bakıldığında klonlama mükemmel bir çözüm olacağı düşünülebilir.Ancak klonlamayı tohumların tarlaya atılması gibi basit bir işlem gibi görmek hayal kırıklığına sebep olabilir.
Klonlanması istenen kıl kökü enseden alınıp özel şartlarda klonlamanın yapılacağı laboratuar ortamına gönderilip orada çağaltılacak ve aynı şartlarda ekim ortamına ulaştırılacaktır.Elde edilen bu kökler şu an olduğu gibi istenilen alana ekilecektir.Yani şu anda yapılan saç ekimi yine yapılmaya devam edecek ve buna ek olarak kök nakil ve çoğaltma işlemi yapılacaktır.
Klonlama ileri teknoloji yatırımı,çok özel elemanlar ve yüksek işletim maliyeti gerektirmektedir bu durum bir kişiye klonlama hizmetinin şu anki fiyatlardan kat kat fazla olacağını göstermektedir.Ayrıca klonlanacak kıl kökü ve klonlanarak çoğaltılmış kıl köklerinin nakledilmesi ve elde edilen köklerin ekimi maliyeti artıracak diğer faktörlerdir.Bu kadar pahalı bir işlem yaygınlaşamayacağı için belirli ülkelerin tekelinde kalacağını düşündürmektedir.
Bu faktörlerle birlikte düşünüldüğünde saç kökü klonlamanın önümüzdeki on yılda rutin kullanıma girmesi mümkün görünmemekte daha sonraki yıllarda da çok akla yatkın durmamaktadır.
Bazı kliniklerin internet sitelerinde “klonlanlama araştırmalarına klinik olarak destek veriyoruz” gibi absürt yazılar görebilirsiniz bu sözü;domates yetiştiren bir köylü amcanın “uzayda biber yetiştirme araştırmalarına kişisel katkı sağlıyorum” lafından farklı değerlendirmeyin.
Bazı aşırı uyanık peruk satıcılarıda fare için tuzağa konulan peynir misali ” saç klonluyoruz ” gibi reklamlar vererek insanların saflığından yararlanmaya çalışmaktadırlar.Bu tür dürüst olmayan insanlardan hizmet alırken bile defalarca düşünmekte yarar var.
Saç ekimi ve saç sorunlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler için  www.sactedavisi.com adresine bakabilirsiniz 18.04.2010

Share

23 Responses to “Saç klonlama ne zaman olur”

 1. ömer Diyorki:

  hocam ben dövüş sporlarıyla uğraşıyordum kaşım açıldı.kaş ektirmek istiyorum fakat enseden alınan kökler saç gibi uzadığı için köklerin kaş ımdan alınmasını istiyorum.Bunun ihtimali varmı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Kaştan kök almak zordur ama denenebilir

 2. Bilgecan Diyorki:

  Arkadaşlar Merhaba,

  Özellikle yurttas isimli arkadaşım paylaştığın bilgi için çok teşekkür ederim.Klonlayarak ekim yaptırmak istiyorum.
  Saç klonlayarak saç ekimi yapan Almanyadaki kliniklerden bahsetmişsiniz.Sizden ricam klonlayarak ekim yapan yerin adresin-varsa web sitesi enis.bilgecan@gmail.com email adresime gönderirseniz size minnettar olurum.

 3. Bilgecan Diyorki:

  Arkadaşlar Selam,

  Sizden cevap bekliyorum özellikle yurttas arkadaşım senden bilgi bekliyorum.
  enis.bilgecan @ gmail.com

Yazıya Yorum Yap