Saç klonlama ne zaman olur

Kellik sorunu olanların merakla beklediği ve ideal bir çözüm gibi duran klonlama ideal bir çözüm gibi dursada hala çok yakın tarihte yapılamayacağı düşünülmektedir.

Klonlama:Bir anlamda alınan tek kıl kökünden on binlerce kıl kökü üretme tekniğidir.Bu açıdan bakıldığında özellikle donör (kıl kökü alınacak bölge)alanı yetersiz olan bireyler için ciddi bir çözüm gibi durmaktadır.

Tıbbi gelişmenin son noktası olarak değerlendirilebilecek klonlama son on yılda ciddi araştırmalar sayesinde önemli mesafe kaydetmiştir.

Diğer klonlama çalışmaları gibi kıl kökü çoğaltma amaçlı klonlama konusunda İngiltere ve Amerikada araştırmalar hala devam etmektedir.

Saç Ürünleri

Şu an uygulanan en yaygın yöntem enseden alınan kıl köklerinin kelleşmiş alana ekimidir enseden alınan kıl kökü kadar seyrelme olduğu için çok fazla alınması halinde ensedeki kıl kökleri zamanla azalacaktır.Yani enseden alınabilecek kıl kökü sonsuz değildir.Bu açıdan bakıldığında klonlama mükemmel bir çözüm olacağı düşünülebilir.Ancak klonlamayı tohumların tarlaya atılması gibi basit bir işlem gibi görmek hayal kırıklığına sebep olabilir.
Klonlanması istenen kıl kökü enseden alınıp özel şartlarda klonlamanın yapılacağı laboratuar ortamına gönderilip orada çağaltılacak ve aynı şartlarda ekim ortamına ulaştırılacaktır.Elde edilen bu kökler şu an olduğu gibi istenilen alana ekilecektir.Yani şu anda yapılan saç ekimi yine yapılmaya devam edecek ve buna ek olarak kök nakil ve çoğaltma işlemi yapılacaktır.
Klonlama ileri teknoloji yatırımı,çok özel elemanlar ve yüksek işletim maliyeti gerektirmektedir bu durum bir kişiye klonlama hizmetinin şu anki fiyatlardan kat kat fazla olacağını göstermektedir.Ayrıca klonlanacak kıl kökü ve klonlanarak çoğaltılmış kıl köklerinin nakledilmesi ve elde edilen köklerin ekimi maliyeti artıracak diğer faktörlerdir.Bu kadar pahalı bir işlem yaygınlaşamayacağı için belirli ülkelerin tekelinde kalacağını düşündürmektedir.
Bu faktörlerle birlikte düşünüldüğünde saç kökü klonlamanın önümüzdeki on yılda rutin kullanıma girmesi mümkün görünmemekte daha sonraki yıllarda da çok akla yatkın durmamaktadır.
Bazı kliniklerin internet sitelerinde “klonlanlama araştırmalarına klinik olarak destek veriyoruz” gibi absürt yazılar görebilirsiniz bu sözü;domates yetiştiren bir köylü amcanın “uzayda biber yetiştirme araştırmalarına kişisel katkı sağlıyorum” lafından farklı değerlendirmeyin.
Bazı aşırı uyanık peruk satıcılarıda fare için tuzağa konulan peynir misali ” saç klonluyoruz ” gibi reklamlar vererek insanların saflığından yararlanmaya çalışmaktadırlar.Bu tür dürüst olmayan insanlardan hizmet alırken bile defalarca düşünmekte yarar var.
Saç ekimi ve saç sorunlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler için  www.sactedavisi.com adresine bakabilirsiniz 18.04.2010

Share

23 Responses to “Saç klonlama ne zaman olur”

 1. Okhan Diyorki:

  Saç sorunu yaşadığım için burda değilim babam doktor saç ekimi yapıyor uk da ortak bir firmasıda var ismi lazım değil … Fakat bazı arkadaşlar bundan saç ekimi yapanlar üzülüyor gibilerinde bahsediyor tam tersine bu durum asıl bizi sevindirir fakat hocanında dediği gibi 20 yılı falan almayacak 8 yıl içerisinde bu işleme geçilecek 10 yıl da ekonomik standartlar tutturulacak 12 yıl sonra herşey mükkemmel… ingilterede konferanslardan edindiğim kadarıyla tabi Allah bilir daha erken olur geç olmaz

 2. halil Diyorki:

  forumda dıkkatımı ceken en onemlı sey,sorular ters kose olmasına ragmen hepsı yayınlanmıs ve cevap yazılmıs…bunun ıcın tebrık ederım 🙂
  Moderatör

  🙂

 3. niluker Diyorki:

  sn.yurttas
  rica etsem almanyadaki telefon,mail herhangibir iletişim adresi verebilirmisiniz.şimdiden cok teşekkürler.
  moderatör
  Almanyada ilatişim ofisimiz yok
  212 573 45 44 ü arayabilirsiniz.

 4. yurttas Diyorki:

  iyi günler. ben almanyada yasiyorum benmde sac dökülme problemim var ve sac ektirmeyi düsünüyorum burada alman bir arkadas sac klonlatti fiyat cok ucuk ama yapan firma para iade garantisi veriyor ve arkadasim önce gidip bir sac kökü vermis aradan bir süre sonra 10 bin euro karsiliginda sac ektirmis gayet güzel ekim yapilmis. yani söylemek istedigim sac klonlama almanyada suanda yapiliyor tabiki dedigim gibi fiyat cok ucuk… 20 yil beklemeye geek yok yani…
  moderatör
  siz yarın o arkadaşınızın klonlatılmış saçlarına dikkatle bakın peruk olduğunu görürsünüz 🙂 ama yapanlara helal olsun siz bile anlamamışsınız

 5. yusuf Diyorki:

  hocam benim vucudumda cok az kil var ve tepe dokulmesi yasiyorum. gogusumde neredeyse hic kil yok ensemde ise az aklima gelen tek yer koltuk altim.
  bu mumkunmudur ?tesekkurler
  moderatör
  o bölgeden alım yapılmıyor

 6. niluker Diyorki:

  cenk bey,ingilteredeki bilgiyi benimle paylaşabilirmisiniz.mailim:niluker@gmail.com
  cok memenun olurum,şimdiden teşekkür ederim.

 7. kemal Diyorki:

  bence insanlarla dalga geçercesine cvplarınız var sayın dr.bey . çağ iletişim çağı , elbette enfermasyon kadar dezenfermasyonda var lakin , amerikan sağlık sitelerinden uk ve almanya da ki sitelere kadar kök hücre tekniğinden üretilen saçların yaklaşık beşyıl içinde geliştirileceği değil GELİŞTİRİLEBİLECEĞİ “verilen zamana yakın ihtimal ” baabında söylemektedir bu belki sizlerin alım ücretlerinizi düşürebilir ama bu tavrınızı gerektirirmi bilemem.
  Moderatör
  Sizde biraz alınganlık var galiba ,şöyle bir baktım yazdıklarımla dalga geçen bir cümle görmedim 🙂

 8. CENK Diyorki:

  BU ARADA BEN TÜRKİYEDEKI HABERLERE FALAN İNANMIYORUM,BİZZAT İNGİLTEREDEKI HABER KAYNAKLARINI DIKKATE ALIYORUM.BEN İLETİŞİME GEÇİP DENEMEYİ BILE CİDDİ CİDDİ DÜŞÜNUYORUM.
  Moderatör
  Size iyi denemeler 🙂

 9. cenk Diyorki:

  BEN ARAŞTIRIYORUM EN SON İNGİLTERE DE BIR İLAÇ ŞİRKETİ ŞAÇ KLONLAMASINI YAPMAYA BAŞLAMIŞLAR,ŞU ANA KADAR 100%100 OLUMLU SONUÇ ALINMİŞ,TÜRKİYE DEN BIR UZMANDA BUNUN DOĞRU OLDUĞUNU TV PROGRAMINDA TEİT ETTİ İSTEYEN GİDİP GÖNÜLLÜ OLARAK YAPTIRA BILIYORMUŞ,AMA HALEN ŞAÇ EKİMİ YAPANLAR NEDENSE BU UYGULAMYI BENIMSEMEK İSTEMIYOLAR,SANIRIM EKONOMİK OLARAK BÜYÜK KAYIP YAŞAYACAKLARINI DÜŞÜNUYOLAR KI SANIRIM DOĞRU BIR DÜŞÜNCE.
  Moderatör
  Sanırım siz klonlamayı gidip tohumcudan buğday alıp tarlaya atmak gibi kendi kendinize ekebileceğinizi zannediyorsunuz 🙂 ,klonlama asıl ekim yapanların sabırsızlıkla beklediği bir gelişme o zaman “yeterli kök varmı acaba” gibi bir soru işareti kalmaz.

 10. hakan Diyorki:

  Öyle diyosunuzda tüm haber sitelerinde 5 yıla kadar sonuçlanıcak diyor hizmete geçilebilcek diyor size göre 20 yıl sonra size niye inanayım ?
  Moderatör
  Tamam siz haberlere inanıp bekleyin 🙂

Yazıya Yorum Yap