Saç klonlama ne zaman olur

Kellik sorunu olanların merakla beklediği ve ideal bir çözüm gibi duran klonlama ideal bir çözüm gibi dursada hala çok yakın tarihte yapılamayacağı düşünülmektedir.

Klonlama:Bir anlamda alınan tek kıl kökünden on binlerce kıl kökü üretme tekniğidir.Bu açıdan bakıldığında özellikle donör (kıl kökü alınacak bölge)alanı yetersiz olan bireyler için ciddi bir çözüm gibi durmaktadır.

Tıbbi gelişmenin son noktası olarak değerlendirilebilecek klonlama son on yılda ciddi araştırmalar sayesinde önemli mesafe kaydetmiştir.

Diğer klonlama çalışmaları gibi kıl kökü çoğaltma amaçlı klonlama konusunda İngiltere ve Amerikada araştırmalar hala devam etmektedir.

Saç Ürünleri

Şu an uygulanan en yaygın yöntem enseden alınan kıl köklerinin kelleşmiş alana ekimidir enseden alınan kıl kökü kadar seyrelme olduğu için çok fazla alınması halinde ensedeki kıl kökleri zamanla azalacaktır.Yani enseden alınabilecek kıl kökü sonsuz değildir.Bu açıdan bakıldığında klonlama mükemmel bir çözüm olacağı düşünülebilir.Ancak klonlamayı tohumların tarlaya atılması gibi basit bir işlem gibi görmek hayal kırıklığına sebep olabilir.
Klonlanması istenen kıl kökü enseden alınıp özel şartlarda klonlamanın yapılacağı laboratuar ortamına gönderilip orada çağaltılacak ve aynı şartlarda ekim ortamına ulaştırılacaktır.Elde edilen bu kökler şu an olduğu gibi istenilen alana ekilecektir.Yani şu anda yapılan saç ekimi yine yapılmaya devam edecek ve buna ek olarak kök nakil ve çoğaltma işlemi yapılacaktır.
Klonlama ileri teknoloji yatırımı,çok özel elemanlar ve yüksek işletim maliyeti gerektirmektedir bu durum bir kişiye klonlama hizmetinin şu anki fiyatlardan kat kat fazla olacağını göstermektedir.Ayrıca klonlanacak kıl kökü ve klonlanarak çoğaltılmış kıl köklerinin nakledilmesi ve elde edilen köklerin ekimi maliyeti artıracak diğer faktörlerdir.Bu kadar pahalı bir işlem yaygınlaşamayacağı için belirli ülkelerin tekelinde kalacağını düşündürmektedir.
Bu faktörlerle birlikte düşünüldüğünde saç kökü klonlamanın önümüzdeki on yılda rutin kullanıma girmesi mümkün görünmemekte daha sonraki yıllarda da çok akla yatkın durmamaktadır.
Bazı kliniklerin internet sitelerinde “klonlanlama araştırmalarına klinik olarak destek veriyoruz” gibi absürt yazılar görebilirsiniz bu sözü;domates yetiştiren bir köylü amcanın “uzayda biber yetiştirme araştırmalarına kişisel katkı sağlıyorum” lafından farklı değerlendirmeyin.
Bazı aşırı uyanık peruk satıcılarıda fare için tuzağa konulan peynir misali ” saç klonluyoruz ” gibi reklamlar vererek insanların saflığından yararlanmaya çalışmaktadırlar.Bu tür dürüst olmayan insanlardan hizmet alırken bile defalarca düşünmekte yarar var.
Saç ekimi ve saç sorunlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler için  www.sactedavisi.com adresine bakabilirsiniz 18.04.2010

22 Responses to “Saç klonlama ne zaman olur”

 1. Bilgecan Diyorki:

  Arkadaşlar Merhaba,

  Özellikle yurttas isimli arkadaşım paylaştığın bilgi için çok teşekkür ederim.Klonlayarak ekim yaptırmak istiyorum.
  Saç klonlayarak saç ekimi yapan Almanyadaki kliniklerden bahsetmişsiniz.Sizden ricam klonlayarak ekim yapan yerin adresin-varsa web sitesi enis.bilgecan@gmail.com email adresime gönderirseniz size minnettar olurum.

 2. ömer Diyorki:

  hocam ben dövüş sporlarıyla uğraşıyordum kaşım açıldı.kaş ektirmek istiyorum fakat enseden alınan kökler saç gibi uzadığı için köklerin kaş ımdan alınmasını istiyorum.Bunun ihtimali varmı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Kaştan kök almak zordur ama denenebilir

 3. stranger Diyorki:

  cenk bey merhaba klonlama ile ilgili gelişmeleri nerden takip ediyorsunuz? sizden bilgi almak istiyorum mailinizi alabilir miyim?
  teşekkürler

 4. oğuzhan Diyorki:

  kendını rezıl edıyorsun hoca daha fazla batma butun musterılerı kaybedıyorsun ;)
  Moderatör
  Kuş beyinliler benim müşterim olamıyor, yani kendiniz için tasa etmenize gerek yok çünkü sizi kaybetmek gibi bir alternatif zaten olamaz :)

 5. ılgın Diyorki:

  histogen 2017 ye mi ertelenmiş ?
  moderatör
  2000 den beri erteleniyor :)

 6. ali Diyorki:

  rafail , chicago’da nerede yapılıyor ? ben 200 bin $ gözden çıkardım bile. bana klinik adı versene iyice bi araştırim. hocam bu bide bu arkadaşın doğru söleme ihtimali var mı :D parasıyla yapılıyosa kaç para istiyolarsa veririz. ben kel değilim zaten sadce seyrek saçlarım ama çok sık olsun istiyorm.

 7. rafail Diyorki:

  selamsac kilonlamasi cicakoda yapiliyor bekliyelim istabulada galir

 8. ali Diyorki:

  herkes bu saç klonlamanın bir hikaye olduunu söylüyor. mesela bikaç seneye kadar almanya yada amerikada yapılailir mi? ben 500 bin tl yi gözden çıkardım. sorun şu ki gerçekten yapılırmı yapılmaz mı ? artık bilen bilmeyen herkafadan ses çıkınca sinirim bozuldu iyice.

 9. Guven Diyorki:

  Tesekkurler verdiginiz bilgiler icin, her ne kadar icimi karartsada gercekle yuzlesmek gerek.

 10. Guven Diyorki:

  Yani uzun lafin kisasi, dunyanin herhangi bir yerinde klonlama yapiliyormu yapilmiyormu??
  moderatör
  klonlama uzun yıllardır deneysel olarak yapılabiliyor, bir işin yapılabilmesi önemli değil önemli olan halkın kullanımına sunulacak kadar yaygınlaşabilmesi. 10 yıldır FUE ile saç ekimi yapılabiliyor ama Şemdinli de hala yapılamıyor klonlama da benzer şekilde önümüzdeki 5-10 yılda Türkiyede yapılabilecek kadar yaygınlaşmış olmayacak.

 11. fatma Diyorki:

  böyle cevaplar veren biri gerçekten bunalımda psikolojik sorunları var öyle keşke seninde derdine çare bulunsa toktor
  moderatör
  sitenin giriş sayfasında “kuş beyinliler giremez” yazıyor sanırım göremediniz yoksa girmezdiniz.
  neyse artık okuduğunuza göre bu siteye girmemeniz gerektiğini anlamışsınızdır.

 12. hakan Diyorki:

  ht tp://w ww.7gunsaglik.com/sac-klonlama-ile-kellige-son.html

 13. Okhan Diyorki:

  Saç sorunu yaşadığım için burda değilim babam doktor saç ekimi yapıyor uk da ortak bir firmasıda var ismi lazım değil … Fakat bazı arkadaşlar bundan saç ekimi yapanlar üzülüyor gibilerinde bahsediyor tam tersine bu durum asıl bizi sevindirir fakat hocanında dediği gibi 20 yılı falan almayacak 8 yıl içerisinde bu işleme geçilecek 10 yıl da ekonomik standartlar tutturulacak 12 yıl sonra herşey mükkemmel… ingilterede konferanslardan edindiğim kadarıyla tabi Allah bilir daha erken olur geç olmaz

 14. halil Diyorki:

  forumda dıkkatımı ceken en onemlı sey,sorular ters kose olmasına ragmen hepsı yayınlanmıs ve cevap yazılmıs…bunun ıcın tebrık ederım :)
  Moderatör

  :)

 15. niluker Diyorki:

  sn.yurttas
  rica etsem almanyadaki telefon,mail herhangibir iletişim adresi verebilirmisiniz.şimdiden cok teşekkürler.
  moderatör
  Almanyada ilatişim ofisimiz yok
  212 573 45 44 ü arayabilirsiniz.

 16. yurttas Diyorki:

  iyi günler. ben almanyada yasiyorum benmde sac dökülme problemim var ve sac ektirmeyi düsünüyorum burada alman bir arkadas sac klonlatti fiyat cok ucuk ama yapan firma para iade garantisi veriyor ve arkadasim önce gidip bir sac kökü vermis aradan bir süre sonra 10 bin euro karsiliginda sac ektirmis gayet güzel ekim yapilmis. yani söylemek istedigim sac klonlama almanyada suanda yapiliyor tabiki dedigim gibi fiyat cok ucuk… 20 yil beklemeye geek yok yani…
  moderatör
  siz yarın o arkadaşınızın klonlatılmış saçlarına dikkatle bakın peruk olduğunu görürsünüz :) ama yapanlara helal olsun siz bile anlamamışsınız

 17. yusuf Diyorki:

  hocam benim vucudumda cok az kil var ve tepe dokulmesi yasiyorum. gogusumde neredeyse hic kil yok ensemde ise az aklima gelen tek yer koltuk altim.
  bu mumkunmudur ?tesekkurler
  moderatör
  o bölgeden alım yapılmıyor

 18. niluker Diyorki:

  cenk bey,ingilteredeki bilgiyi benimle paylaşabilirmisiniz.mailim:niluker@gmail.com
  cok memenun olurum,şimdiden teşekkür ederim.

 19. kemal Diyorki:

  bence insanlarla dalga geçercesine cvplarınız var sayın dr.bey . çağ iletişim çağı , elbette enfermasyon kadar dezenfermasyonda var lakin , amerikan sağlık sitelerinden uk ve almanya da ki sitelere kadar kök hücre tekniğinden üretilen saçların yaklaşık beşyıl içinde geliştirileceği değil GELİŞTİRİLEBİLECEĞİ “verilen zamana yakın ihtimal ” baabında söylemektedir bu belki sizlerin alım ücretlerinizi düşürebilir ama bu tavrınızı gerektirirmi bilemem.
  Moderatör
  Sizde biraz alınganlık var galiba ,şöyle bir baktım yazdıklarımla dalga geçen bir cümle görmedim :)

 20. CENK Diyorki:

  BU ARADA BEN TÜRKİYEDEKI HABERLERE FALAN İNANMIYORUM,BİZZAT İNGİLTEREDEKI HABER KAYNAKLARINI DIKKATE ALIYORUM.BEN İLETİŞİME GEÇİP DENEMEYİ BILE CİDDİ CİDDİ DÜŞÜNUYORUM.
  Moderatör
  Size iyi denemeler :)

Yazıya Yorum Yap