Hastayı İkna Yöntemleri

Karar verirken nelere dikkat edilmeli.
Kişiyi ikna etmek çok kolaydır ama ikna etmek için kullanılan materyaller ekim yaptıran kişinin beklentisini elde edememesine ve hayal kırıklığına uğramasına sebep olmaktadır.

Aldatıcı Örnek Saç Ekimi Animasyonu

İzleyeceğiniz animasyondaki gibi dökülmesi olan bir kişinin 80 000- 90 000 saç kaybının olması ve yine bu şekilde dökülmesi olan kişinin ensesinden alınabilecek kök sayısının 4000-5000 olması gerekir.

Abartılı İkna Yöntemleri

Bilimsel olmayan,gerçeği yansıtmayan,elde edilebilecek sonuçtan daha abartılı sonuçlar göstermek veya vaat etmek kişiyi saç ekimine daha rahat ikna edebilmektedir ama bu mantıkla yaklaşım çok yaygın olduğu için saç ekimi yaptıran kişilerin % 90 dan fazlası beklediklerini bulamazlar.

Saç Ürünleri

Animasyonu dikkatli izlediğinizde ensesinde hiçbir değişim olmadan açık yerlerdeki 80 – 90 000 kök kaybı olan yerin tamamlandığını görürsünüz.Saç ekimi yapılan kişide böyle bir değişimin olması için bu kadar kökün “gökten zembille inmesi” gerekir.

Böyle bir animasyon veya videonun gerçekle yakından ilişkisi yoktur,böyle bir sonuç almak imkansızdır.Bu sonucun imkansız olduğunu site sahibi de bilmektedir.Bunu bile bile siteye eklemek nasıl izah edilir bu anlaşılır bir durum değildir.

Saç ekimi yaptırmayı düşünerek siteye giren kişiye bu videoyu izletmek “biz böyle saç ekiyoruz” anlamına gelir en azından araştıran kişi bunu böyle değerlendirir ve buna benzer bir sonuç bekler.Böyle bir sonuç bekleyen kişi ne kadar ekim yaptırırsa yaptırsın sonuç tam anlamıyla hayal kırıklığı olmak durumundadır.

Saç Ekimi Araştırırken Dikkat

Saç ekimi araştırması yaparken bunun gibi animasyonlar veya fotomontaj yapılmış fotoğraflardan etkilenmeden beklenti oluşturmalısınız.Ne elde edeceğinizi kafanızındaki var olan saçlara göre tarif almaya çalışmalısınız.Yani görüştüğünüz kişi size “ şu alana şu kadar saç ekersek bu alan kadar sıklaşır” şeklinde gözle görülür bir tarif yapmalıdır.Görüşmeyi ekim yaptıracağınız doktor ile yapmalısınız, doktor kendi ekmeyip hemşirelerine yaptırıyorsa yinede doktorla görüşmelisiniz çünkü tüm sorumluluk ondadır ve daha doğru bilgiler verir.

Share

3 Responses to “Hastayı İkna Yöntemleri”

 1. nigar niki Diyorki:

  Tamamile haklisiniz benim arkadawimin da saci dokuluyor ve o da ilac tedavisi uygulamak istiyor.ben izin vermedim cunki arkadawimin iyiliyini duwunuyorum ve o yuzden dogal yollari denemesini tavsiye etdim buyuklerimiz hep sarimsak yagini bize oneriyorlar amma bu sac derisi problemi olanlar icin ne kadar etkili olur bilemem.

 2. humpreybogard Diyorki:

  merhaba hocam.. saç ekiminin 5. haftasındayım.. hem alım yapılan bölgede hem ekilen bölgese sivilce olduğunu düşündüğüm kabarıklar var.. ne yapmamı önerirsiniz ?bir doktora gitmem gerekir mi? saçlara zararı olur mu? cevap için teşekkürler şimdiden..
  moderatör
  yapacak fazla bir şey olmdığı için doktora gitmenizin anlamı olmaz.onlar dönen kıllar kendiliğinden zamanla düzelir.

 3. ibrahim akyasan Diyorki:

  merhaba.ekim yaptıralı 2ay oluyor,4 gün önce minoxil kullanmaya başladım.ama deride kuruluk oluyor acaba kullanmaya devam edimmi.ve ekilen saçların erken uzamasına yardımcı olurmu builaç,ve nekadar kullansam.
  moderatör
  kalite artışı sağlayabilir ama biotin almanız daha mantıklı olabilir,minoxili bıraktığınızda elde ettiklerinizi geri kaybedersiniz.

Yazıya Yorum Yap