Saç ekiminde gelinen son nokta;FUE

Önümüzdeki 0n yıl boyunca değişmeyecek gibi görünen yeni yöntem saç ekimi FUE

Kelime anlamı olarak kıl kökünün alım şeklini tarif etmektedir. Kıl kökünü şerit (FUT) te olduğu gibi binlerce kıl kökü içeren blok halinde değil tek tek alındığını tanımlamaktadır.Saç naklinde son tekniktir ilk defa 2003 yılı kasım ayında Amerika da tanımlanmıştır ve giderek yaygınlaşmaktadır.Kıl kökleri 0.45-0.50- 0.6-0.7 mm lik ucu keskin boru şeklinde aletler yardımıyla birli ve ikili olarak alınır ve kökler bekletmeksizin o anda iğne yardımıyla kesmeden delinerek açılan deliğe ekilir.

Yaygın bir eğitimi olamaması sebebiyle hala az sayıda klinikte yapılabilmektedir.Tamamen bilgi beceri ve insan gücüne dayandığından teknoloji gereksinimi minimal düzeydedir.Kıl kökleri tek tek alınıp bir sanatçı hassasiyetiyle ekim gerektirdiğinden uzun ve zor bir işlemdir ama sonuçta ehil ellerde yapıldığında alınan verim zorluğunun da ötesinde gerçekten mükemmel ve doğala en yakın sonuçtur.
Çok dar alanlara az sayıda ekim yapılabildiği gibi çok geniş alanlara çok sayıda ekimde yapılabilir.

Piyasada seri üretilen orijinalinde ciltten biopsi almak amacıyla yapılmış ama bazı kliniklerce FUE aleti olarak kullanılan 1.2-1.5 mm dir ve rutin olarak şerit (FUT) yapıp dostlar alışverişte görsün mantığıyla FUE yapıyoruz diyen kliniklerce kullanılmaktadır ve iz bırakır.

1.2-1.5 mm lik FUE uçlarıyla alım sonrası oluşan ''güve yeniği'' görünümü

Orijinal FUE uçları(biopsi punch ları)
(kibrit çöpü diğerlerinin kalınlığının algılanabilmesi için konmuştur)

FUE için geliştirdiğimiz uçlar

(kibrit çöpü diğerlerinin kalınlığının algılanabilmesi için konmuştur)

Her ne kadar bazı klinikler Türk insanının 0.52 mm olan kıl köklerini 0.3 mm lik aletle aldığını iddia etse de özel alan ekimleri haricinde 0.6 mm nin altında aletle kıl kökü aldığını iddia etmek tamamen reklam amaçlı,tüketiciyi yanıltıcı ve bilimsellikten uzaktır.FUE de kullanılabilecek en ince aletin ucu 0.45 mm olabileceğini bununda saç ekiminde değil daha çok sakal,bıyık,kaş ekimi için kullanılabileceğini çalışmalarımızın sonucunda belirledik.Saç ekiminde 0.6-0.7 mm lik uçlar en uygun olanıdır bundan daha ince uçlarla almaya çalışmak zarar verilen kıl kökü oranını artırır.

Saç Ürünleri

Alınan kıl kökleri ekim alanında 0.6-0.7 mm lik enjektör ucu yardımıyla açılan deliğe yerleştirir.

Normal enjektör uçları

(kibrit çöpü diğerlerinin kalınlığının algılanabilmesi için konmuştur)

1.2-2 mm lik alım uçlarıyla FUE yapan kliniklerin kullanımı için üretilmiş 2-3 mm lik orijinal ekim uçları(admix needle) ile yapılan FUE nin FUT (şerit) tan farkı olmamktadır.

Orijinal ekim uçları

Saç ekiminde “minimal invaziv”(çok az hasar yapan) yöntem FUE dir ve eski yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar az doku hasarı olmakta ve buna bağlı olarak ta iş gücü kaybına sebep olmamaktadır.

FUE diğer saç ekimi teknikleri gibi ameliyat değildir ve ameliyata bağlı ağrı, yara, enfeksiyon, kanama,yara açılması,yara izi gibi genel ameliyat risklerini taşımaz.

FUE de alınan greft standart ve tek tip olduğu için ekilecek alanda cildi kesmeden ve kıla istenilen açı verilerek ekim yapılabilmektedir bu ekim tarzı da saça doğala en yakın görünümü kazandırmaktadır. Bana göre FUE nin FUT tan en önemli farklarından biride ekim açısının her bölgede istenildiği kadar verilebilmesidir.

FUE Vücut kıllarının kullanımını da olanak sağlamaktadır, bu sayede kişinin aslında rahatsız olduğu göğüs ve sırt kılları saç ekimi amacıyla kullanılabilir böylece bir taşla iki kuş vurulmuş olur. Özellikle açıklığı arkada olan ya da sıklaştırma yapılacak şahıslarda önce vücut kıllarının nakli daha uygun olacaktır.

Göğüsten alınmış greftler

Eski saç ekimi tekniklerinde çözüm bulunamayan dar alan ekimi, sakal, bıyık, kaş ekimi gibi ayrıntılı kıl kökü nakilleri de FUE yöntemiyle çözüm bulmaktadır.

Yine FUE yöntemiyle yara,yanık ve diğer travmalarla oluşmuş saç kayıplarına ekim yapılabilmektedir.
FUE tekniği sanatsal bir girişim olduğundan kimin ne kadar yetenekli olduğu ve ne kadar becerebileceği başka bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.Ne yazık ki Türkiye deki hiçbir üniversite toplumda en yaygın kozmetik sorun olan saç ekimi adına hiçbir araştırma yapmamakta ve eğitim vermemektedir. Eğitim süreci tamamen bireyin kendi merak ve yeteneğine kalmıştır.

Share

6 Responses to “Saç ekiminde gelinen son nokta;FUE”

 1. hayri Diyorki:

  slm bende saçlarımı ektirmek istiyorum ama çok belli ediyor arkadaşlarım ektirmiş tepe kısmı açılmış onun için sogudum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
  Moderatör
  Bu sitedekilere bakarsanız arkadaşlarınızınkinden farklı olduğunu görürsünüz.

 2. özdemir Diyorki:

  Merhaba.Ben sac ektirmek istiyorum.ön kisimlarda kalemle cizilmis gibi iz olusuyor.Yeni teknolojide bu hala gecerlimi?Ve ayrica bimak istedigim konu tedavinin tutmamasi gibi bir ihtimal varmi?%100 lük bir tedavimii yoksa almamiz gereken risk varmi?Fiyat konusunda ise nasil bir fiyat tabelaniz var.ben Almanyadan gelecegim.Süpriz bir fiyatla karsilasmamak icin nasil bir yontem ve fiyat tarifini takip etmeliyim.Ekilen adet sayisina göre tahmin edemiyorum . Saygilar.
  Moderatör
  Ön çizgi oluşturma işlemi dikkatli yapılırsa berber bile anlayamaz.ekimde ayrıntılara dikkat edilirse ekilen her kök tutar,fiyat ekilecek kök sayısı ve köklerin alındığı yere göre çok değişir ama mail formuyla ulaşıp resim gönderirseniz kabaca fiyat tarif edilebilir.

 3. berke Diyorki:

  meraba..benım sormak ıstedıgım soru; fue yöntemınde sacların acık alanını daraltmak ıcın yıne sactan kıl kökü alıyorsunuz ve aldıgınız yerdede bırdaha sac cıkmıyor.. egerkı sacımızda yeterlı sayıda kıl kökü yoksa ve aynı oranda vucudumuzdada kılsızlık mevcutsa bu durumda ızleyecegınız yol ne oluyor?
  Moderatör
  Bu durumda ekim olarak yapacak birşey kalmıyor tek çare peruk.

 4. gülbahar Diyorki:

  slm bende saç problemi var kısa seyrek ve zayıf telli saç kendinden sarı bana nasıl yardımmcı olabilirsiniz fiyat konusu na gelince seans başına 500 den aşagı yapmıyolar 27 yaşında ve evliyim artık bu sorundan kurtulmak istiyorum lütfen yardım edin bana 🙁 ((birde başkasının saçını kendimize uguluyabiliyormuyuz?
  Moderatör
  ne demek istediğinizi tam anlamadım ama sanırım burdan yardımcı olamam

 5. mehmet Diyorki:

  merhaba herkes gibi benimde en büyük problemim saçlarımın dökülmesidir bu kadar önemli bir sorunu fazla ciddiye alan yok birde bunun ekonomik boyut var farklı bir yöntem yani yeni kök hücreler oluşturulamaz mı bu yöntem varsa türkiyede oygulanıyor mu
  moderatör
  pratik uygulaması yok

 6. Akamuran aydin Diyorki:

  Merak

Yazıya Yorum Yap