Saç Ekimi Sonrası Riskler

saç ekimi sonrası riskBütün tıbbi girişimler çeşitli riskler taşır, aynı şekilde tıbbi işlem sonrası dönemin de kendine has riskleri vardır. Gerek işlem esnasında gerekse işlem sonrası dönemde bu riskleri en aza indirecek önlemler alınmazsa yapılan ameliyat yada girişim sonuçsuz kalabilir, beklenen netice beklenen düzeyde gerçekleşmeyebilir. Saç ekimi de böyledir.
Saç Ekimi Sonrası Riskler Nelerdir ;
-İltihap, her işlemden sonra yaranın mikrop kapma ihtimali vardır, ekim alanında iltihap olması o bölgedeki köklerin ölmesine sebep olabilir. Bunun en güzel örneği sakal alanında çıkan sivilce sakalın bile kökünü öldürebilmektedir.
– Bir yere çarpmak ; en sık başa gelen risktir. Çarpılan noktadaki kökler yerinden oynar oxijen alamadığı için saatler içinde ölür. En belirgin bulgusu o noktadan taze kanama olur.En sık gölgeliği büyük olan şapka takanlarda görülür.
– Yıkarken köklerin zarar görmesi ;
Şampuan köpürtülürken, artık bir çok saç ekimin yazmadığı cilt nemlendirici bepanthol krem sürülürken ve bunlar deriden uzaklaştırılırken çok nazik davranılmalı hatta sıradan cilt kremi veya şampuan değil tercihen bu iş için üretilmiş olan nemlendirici jel ve yine saç ekimi sonrası yıkama için geliştirilmiş tıbbi içerikli hazır köpük uygulanmalıdır. Ekimlerden (saç, sakal, bıyık, kaş, favori) sonra temizliğin daha güvenle yapılabilmesi için geliştirilen Postop Set yıkama işleminden kaynaklanan ve daha önemlisi mikrop kapmasından kaynaklanan kayıpları ortadan kaldırmaktadır. İşlem yaptırdığınız merkez Postop Set dışında ürünler satmaya çalışıyorsa veya öneriyorsa ısrarla ” yıkama için geliştirilen seti neden önermiyorsunuz” diye sorgulayın. Yenilikleri yakından takip etmeyen kliniklerin bazıları hala sıradan nemlendirici ile sıradan şampuan önerebilmektedir. İşlemi yaptırdığınız yer sıradan ürünler veya ekim için ödediğiniz ücretin yarısına yakın, fahiş fiyatlı ürünler satmaya çalışıyorsa dikkatli olmalısınız.
– Kaşımak ; Saç ekimi sonrası kaşıntı bazen çıldırtacak düzeyde olabilmektedir, bu durumda tırnakla kaşımak kökleri çıkarabilir ve öldürebilir.
– Uygun olmayan pozisyonda uyumak ; Kafa yaklaşık 5 kg dır ve bu kadar ağırlıkla ekim yeri saçla kafa arasında kalırsa kökler zarar görebilir.
– Yıkama sonrası kurulama ; Alışık olunan gibi havluyla silme şeklinde yapılırsa ekilenler çıkabilir.
– Saç ekimi sonrası nemlendirici kullanımı; Eskiden bepanthol gibi kremler önerilirdi, bu gurup cilt nemlendiriciler yağ bazlıdır.Normalde ekim için risk oluşturmaz ama yağlı bir kremi temizlemek için çok uğraşılması gerektiği için kremi temizleken dökülebilir. Krem temizlenmezse iltihap oluşabilecek bir tabaka meydana gelir.
Saç ekim sonrası riskler nasıl engellenir ?
Riski ortadan tümüyle kaldırmak mümkün değildir ama şunlara dikkat edilebilir;
-İlk 8 gün ekim akıldan çıkarılmamalı ve çok dikkatli olunup biryerlere çarpılmamalı, şapka kısmen koruyucudur ancak şapka taktığınız için ekimi unutmayın.Şapka ilk gün takılabilir
– Saç Ekimi Son

Saç Ürünleri

rası İltihap felakete sebep olabilir ve ağızdan hap olarak alınan antibiotikler yeterince koruyamaz temizlikte mutlaka mükrop öldürücü içeriğe sahip nemlendirici ve şampuan kullanılmalıdır. İltihap en iyi bu şekilde engellenebilir.


– Kaşımak ; Tırnakla kaşımak yerine parmak ucuyla küçük fıskeler halinde vurlmalı ve yine kaşınmayı azaltıcı özeliği de olan saç ekimi sonrası temizlik seti kullanılmalıdır.
Saç ekimi sonrası uyku pozisyonu ;Mümkün olduğunca ekim bölgesi yastığa gelmeyecek şekilde uyunmalıdır, oturarak uyumak ilg gece çözüm olabilir, 2.gece kökler yastıktan etkilenmez. Bu şekilde yatmak yüzde şişliğin fazla olmasına neden olabilir ama geçici bir durumdur.
Ekilen saç yıkama sonrası kurulama; ele havluyu sarıp hafif bastırma şekilnde yapılmalıdır yoksa teller havlunun dokusuna takılabilir.
Eskiden ekimden sonra temizlik için bepanthol cilt kremi ve sıradan şampuan önerilirdi, son yıllarda çıkan saç ekimi sonrası temizlik seti bu riskleri büyük oranda ortadan kaldırmaktadır.

Saç ekimi sonrası temizlik seti iki parçadan oluşmaktadır;
1-Nemlendirici jel; içeriğindeki mikrop öldürücü klorhexidin sayesinde en ciddi risk olan iltihaplanma riski ortadan kaldırılır. Nemlendirici jel şeklinde olduğu için performansı yüksektir ve ameliyat bölgesinde kullanılabilecek kadar dokuya zararsızdır.
2- Yıkamaya hazır köpük. Şampuan köpürtülürken kökler yerinden oynayabilir, köpük bu riski önler çünkü hazır köpüktür.
Bu avantajları yanı sıra içeriğindeki bitkisel aktifler sayesinde şişliği azaltmakta, yara iyileşme hızını artırmakta, kök besleyiciler sayesinde ölen kök oranını azaltmaktadır. Bu kadar acı çekip, para harcadığınız saç köklerinizin kıymetini bilmelisiniz. Özellikle iltihap kapması ciddi kök ölümlerine hatta deri çürümelerine neden olabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share

Yazıya Yorum Yap