Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar

SAÇ EKİMİ SONRASI ÖNERİLEN İLAÇLAR

Saç ekimi gibi önemli ve zahmetli bir işlem yaptırdınız,onları korumak,daha kaliteli ve çabuk çıkmasını sağlamak,önceden var olan tüyleşmiş saçları canlandırmak elinizde.Saç ekimi sonrasında kullanılması gereken ve önerilen ürünlerle ilgili bilimsel açıklamalar
Saç ekiminden sonra kullanılacak ilaçlar ekilen saçların kalitesini artıracağı gibi şok dökülme oranınıda azaltır.Bunun yanında o bölgede ekim öncesi var olan tüyleşmiş kılların kalitesinide artırarak saç ekimi sonrası oluşacak görüntünün daha iyi olması sağlar.Bu şekilde saç ekiminden daha iyi sonuç alırsınız.Gerek saç dökülmesi ve gerekse saç ekimi sonrası kullanılabilecek ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgi için www.sacilaclari.com u ziyaret edebilirsiniz.81 çeşit saç ürününün olumlu ve olumsuz ayrıntılı bilimsel yorumunu bulabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası hangi ilaçlar kullanılmalı?

Saç besleyiciler

Xpecia tablet

Saç dökülmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş en etkili içeriğe sahiptir,Türkiyede üretilen bu gurup ürünler arasında DHT yi en etkin şekilde bloke eden ve bunu yaparken cinsellik üzerinde hiçbir yan etki yapmayan saw palmetto miktarını en fazla miktarda içerir.AAlzheimer hastalığında beyin kan dolaşımını artırdığı konusunda bir çok bilimsel yayın yapılmış ginkgo bilobanın saç kökü besleyici etkisi yine sadece xpecia tablette vardır.Genel olarak kıyaslandığında bu içeriğiyle saç ekimi sonrası alınması ekimden alınacak cevabı çok daha yükseltebilir gibi görünüyor.Muadillerinden çok daha etkili bir içeriğe sahip olmasına rahmen  daha makul fiyatla satılmaktadır inşallah bu fiyatlar zamanla değişmez.Genellikle bu tür ürünler kendini kanıtlayıncaya kadar ucuza satılmakta ama tüketici memnuniyetinin artmasıyla fiyatları yükseltmektedir.

(vitamin H – B7 vitamini ):

Saça olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış bir üründür.Genelde saça en büyük etkisi saçın kalitesinde ve uzama hızında artış sağlamasıdır.Biotinle ilgili ayrıntılı bilgi için biotin.com.tr ye bakabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası biotin tablet kullanılması;

-Ekimden sonra 2-6 hafta arası görülen şok dökülme miktarını azaltır

-Dökülen saçlardan geri çıkma oranını artırır.

-Ekim sonrası geçici dökülme sonrası geri çıkış süresini kısaltır.

-Biotin kullanımı saçların uzama hızını % 30-50 oranında artırır.

-Ekilen saçların daha kaliteli bir şekilde çıkmasını sağlar

Dozu:Bayanlarda günlük 1-2 mg erkeklerde 2-5 mg uygundur.Günde bir tablet şeklinde aç veya tok  alınır.Belirlenmiş yan etkisi yoktur.

Kullanım maliyeti:Aylık kullanımı markaya göre 10-20 TL kadardır.Güvenilir firmanın ürettiği bilinen her marka kullanılabilir.Pahalı satılanı almanın anlamı yoktur yani pahalı biotin daha iyi değildir.

Pantogar:

İthalatı durdurulmuştur ve yerine Bulgaristanda üretilip İsviçre üzerinden ithal edilen Pan plus ithalatı başlamıştır,içerikleri yaklaşık aynıdır.Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen kökün daha iyi beslenmesini sağladığı ve çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde bilgiler vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.İçerik bitkisel olduğu için bilimsel olarak etkileri kanıtlanmış değildir.

İçeriği:Tıbbi Küf,Tiamin Monohidrat,L-Sistin,Keratin,Kalsiyum-D-Pantotenat,Para-aminobenzoik asid,

Dozu;Günde 3 kapsül alınması gerekir,birçok kişi için günde 3 kapsül almak zahmetli olacağından üçünün birden alınabileceğide yazar.

Kullanım maliyeti;

Aylık kullanım bedeli 75-85 tl dir ve olması gerekenden çok pahalıdır.Üretici ülke Almanyada daha insaflı yapılan fiyatlandırma sayesinde 1/3 ücretle satılmaktadır.Fiyat etkinlik açısından değerlendirildiğinde biotin gibi bilimsel ürünlere kıyasla çok pahalıdır.

Priorin:

Pantogara benzer etki beklenir,saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen kökün daha iyi beslenmesini sağladığı ve çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.Bitkisel ürünler olduğu için verilen bilgilerin bilimsel desteği yoktur.Ekimden sonraki 2-6 hafta arasında görülen şok dökülmeyi azalttığı düşünülmektedir.Günde 2 kapsül alınır.

İçeriği;Glikoprotein,Sarı darı ekstresi,Elma Suyu aminoasitleri,B5 Vitamini.

Saç Ürünleri

Kullanım maliyet:

Aylık 70-80 TL gibi olması gerekenden çok pahalı fiyatlara satılmaktadır.

Bölgesel kullanılan güçlendirici ve dökülme engelleyici ürünler:

Not;bioxcin,complex41,revigen,folixir,hairman,restorex,yudali,shen min,renokin gibi ürünler bitkisel ürünlerdir ve hiçbir bilimsel desteği yoktur bu sebeple değerlendirmeye alınmamıştır.

Hair fort sprey

Saç ekimi sonrası kullanımı en çok önerilen üründür,özellikle Fransada saç ekimi yapılan herkese procapil içeren sprey önerilmektedir.Saç dökülmesini durdurup tüyleşmiş saçlarda kalite artışı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış 3 maddeden biri olan prokapil içermektedir.Prokapil minoxidil gibi saç kökünü uyarırken finasterid gibi DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında oluşturduğu bariyerle kökü DHT nin hırpalayıcı etkisinden korur.% 3 yoğunlukta prokapil % 5 minoxidile ve ağızdan alınan 1 mg finasteride eşdeğer olumlu etki yapmaktadır.Saç ekimi sonrası hairforte sprey kullanmak ekilen kökleri minoxidil gibi korurken o bölgede önceden var olan saçları dökülmekten korur ve kalitelerinde artış sağlar.

Prokapilin minoxidil den farklı olarak ilk 2-3 aylık kullanımdan sonra günde bir defa kullanımının yeterli olmasıdır.Diğer taraftan minoxidil asıl dökülme sebebi olan DHT yi engellemediği için zaman içerisinde günde 2 defa kullanılmasına rağmen etkisi giderek azalırken prokapilin etkisi devam eder.

Procapil DHT yi engellerken cinsellik üzerine yan etki oluşturmdığı bilinen tek bilimsel maddedir.

Kullanım maliyeti;aylık 50 TL civarıdır.(ilk üç aydan sonra günlük kullanım bir doza düşeceğinden maliyet aylık 25 TL ye iner)

HGF (Hair Growth Faktor) Sprey, promox sprey

Rogainin yaptığı olumlu etkileri aynı oranda gerçekleştirirler bunlara ek olarak DHT yi bloke ettiği için ekim yapılan alanda tüyleşmiş kıllar varsa onlarında kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucu artırlar.Birçok saç ekim kliniği her ekim vakasına standart önermektedir.

Dozu:Günde 2 defa seyrek alan ıslatılacak kadar 5-7 fıs kullanılır.

Kullanım maliyeti:

Aylık HGF 45-50  TL,promox 45 USD civarıdır (Türkiyede olması gerekenden çok pahalı satılmaktadır).

Rogain (spectral,rogan,minoxil,kirkland) Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını ve o bölgedeki tüylerde kalite artışı sağlar .Etkisi geçicidir yani kullanmaya devam ederken bir süre sonra etkinliğinin giderek azaldığı ve dökülmenin arttığı gözlenir,bunun sebebi asıl saç dökülmesi etkeni olan DHT hormonunun oluşumunu ve kökte yaptığı hasarı engellememesidir.

Dozu:Günde 2 defa seyrek alan ıslatılacak kadar 5-7 fıs kullanılır.

Kullanım maliyeti: Aylık 52-160 TL arası değişir(fark markalardan kaynaklanmaktadır etkinlik yaklaşık aynıdır).

Bepantol

FUT yöntemi ve FUT ta olduğu gibi cildin kesilerek ekime hazırlandığıFUE ekim tekniğinde ciltte oluşan yara kabuğunu yumaşatmak amacıyla banyo öncesi ekim alanında kullanılır.Ekilen saçlara faydası veya zararı yoktur tek özelliği oluşan yara kabuklarını yumuşatmasıdır kullanılması şart değildir. Ekim yapılacak deliklerin keserek değilde iğne ile delerek yapıldığı ekim tarzında yara kabuğu oluşmadığı için kullanımı gerekmez.

Ağızdan hap olarak alınan ilaçlar

Finasterid(propecia,proscar,dilaprost):

Hormonlar üzerinden etkilidir.DHT hormonunun oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.

Dozu Günde 1 mg yeterlidir.

Kullanım maliyet;Propecia olarak satılanaın aylık kullanımı 70 TL gibi olması gerekenden çok pahalıdır.Benzer ürün olan dilaprost veya proscar günde çeyrek tablet alındığında aylık kullanım 8 TL gibi makul düzeylerdedir.Ekonomik olanı kullanmak daha mantıklıdır.

Dutasterid (avodart )

Finasterid üzerinden geliştirilmiştir,finasterid gibi DHT oluşumunu engelleyerek tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında önceden  var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlar DHT ye dayanıklı olduğu için bunlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.Finasterid abletleri bölünerek 1 mg şeklinde alınabilirken avodart bölünemez kapsül olduğu  ve prostat tedavisinde kullanılan doz kullanılacağı için yan etki riski fazladır bu sebeple 2 günde bir tablet daha sağlıklı olabilir.

Dozu Günde 0.1 mg yeterlidir kapsül olduğu için bölünemez ama başka bir yol bulunabilir.

Şampuan seçimi;

Saç ekimi sonrası temizlik için özel bir şampuan yoktur,ekim öncesi kullanılan şampuana devam edilebilir,medikal bir şampuan kullanılmak istenirse saç kalitesini artırdığı bilinen biotin içeren veya DHT yi bloke ederek dökülmeyi engellediği bilinen saw palmetto içeren şampuanlar tercih edilebilir.

 

Share

820 Responses to “Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar”

 1. Beytu Diyorki:

  Selam hocam saç ekimi 16 gündür yapmışım yeni biotin hapı almaya başladım 5mg bunu ne zaman kadar kullanmalıyım bide günde kaç tablet alsam 1 yoksa 2 mi şimdiden tşk
  Dr Atilla Kaya
  6 ay kadar kullanabilirsiniz

 2. Beytu Diyorki:

  Hocam günde kaç tablet alsam uygundur
  Dr Atilla Kaya
  2 tablet daha iyi olur

 3. Beytu Diyorki:

  Hocam saç ekiminden hemen sonra biotin almak uygunmu.Hocam merhaba saç ettirdiğim yerde doktoruma baş vurdum biotin hapını saç ekiminden en az 4 ay sonra kullan dedi şimdi kullanma dedi ne yapayım sizce
  Op Dr Atilla Kaya
  günde bir tablet 10 mg alınırsa hem şok dökülme azlaır hem erken ve kaliteli çıkar, ekim günü bile alabilirsiniz sonuçta biotin dediğiniz B7 vitamini ilaç gibi bişey değil ki 🙂

 4. Yaşar Diyorki:

  Mrb hocam 1 aydır saç ektirdi 15günden itibaren Hairfort sprey kullandım günde bir kere şimdi günde ikiye çıkardım 15.günde başlamakla sizce iyimi yapım.spreye devam etmelimiyim? Birde spora ne zaman başlayabilirim
  Op Dr Atilla Kaya
  2 gün sonra hairforte a ve spora başlayabilirsdiniz.

 5. İzzet Diyorki:

  Teşekkürler hocam peki minoxili nasıl kullanmalıyım onun cevabını vermemişsiniz. Prospektüste sabah akşam 5 fıs diyo sizce de öyle midir
  Op.Dr. Atilla KAYA
  evet günde 2 defa kullanmalısınız

 6. deniz Diyorki:

  ben sac ekimi islemi yaptrdim he henuz 15 gun oldu ve bana bi kapsul vitamin sampuan ve sprey verildi . bu spreye hemen baslamalimiyim yoksa biraz daha beklemelimuyim?
  Op.Dr. Atilla KAYA
  sprey ilk yıkamadan sonra başlanabilir.

 7. Sinan yılmaz Diyorki:

  Hocam iyi günler saç ekiminden sonra bana proscar adlı bir ilaç verdiler bu ilaçı okuduğum da prostat tedavisinde kullanıldığını gördüm bunun saçla ne alakalı bir yanı vardır kullanmasam olur mu yan etkileri korkutucu
  Op.Dr Atilla Kaya
  lokal etkili sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 8. mehmet Diyorki:

  ATİLLA BEY MERHABA.BEN SAÇ EKİMİ YAPTIRALI 24 GÜN GEÇTİ. SEYREKTE OLSA ŞOK DÖKÜLME OLUYOR ŞUAN.EKİM YAPTIRDIĞIM YER BANA HERHANGİ Bİ İLAÇ FELAN TAVSİYE ETMEDİ ŞUAN HİÇBİRŞEY KULLANMIYORM.BEN B7 VİTAMİN İLE PROSCAR KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORM. LÜTFEN YARDIMCI OLUN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
  Op.Dr Atilla Kaya
  proscar kullanmanıza gerek yok.zaten saç ektirmişsiniz.onun yerine xpecia kullanmanız daha doğru olur

 9. mehmet Diyorki:

  Hocam merhaba. Ekim yaptıralı bir ay oldu şok dökülme yok denecek kadar az oldu fakat ektirtiğim saçlar uzamadılar fazla bu normal birşey mi.Ekim yaptırdığım merkez bana hiç bir ilaç tavsiye etmedi. Sadece kabuklanmalar için bide antibiyotik verdi. Kendim araştırıp biotin ve Xpecia tablet bi haftadır kullanıyorm.lütfen yardım edin.
  Op.Dr Atilla Kaya
  takip et.uzama olmazsa başka sorun var demektir

 10. sangarerdem Diyorki:

  merhaba hocam. 35 gün önce sac ektirdim. 10. günden sonra xpecia tablet kullanmaya başladım. vücudumda ve yüzümde sivilceler çıktı. Bir öneriniz varmı acaba?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecianın böyle bir yan etkisi yok,başka bir nednei olabilir

 11. Gökhan yavas Diyorki:

  Merhaba hocamdan Gökhan yavas saç ektireli 80 gün ilk haftadan beri xpecia tablet ve sawpao şampuan kullanıyorum xpecia kullanmaya devam edilemez şampuhan olarak bebek ve ya sıradan herhangi bir şampuan kullansam olurmu teşekkür ederim kolay gelsin
  Dr.Atilla Kaya
  bebek şampuanı erişkinlere uygun değildir.saçlı deriyi ve saçı temizleyemez.herhangi bir şampuan kullanabilirsin

 12. FURKAN Diyorki:

  Atilla Bey merhaba , ben 3 gün önce saç ekim işlemi yaptırdım.Sitenizi incelerken saç ekiminden sonra,saçı güçlendirecek ilaçlar yazdığınzı okudum.Çıkacak olan saçlarımın güçlü ve kayıpsız bir şekilde tam anlamıyla çıkmasını istiyorum.Bunun için hangi ürünleri tavsiye edersiniz ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  yorumlara biraz geç bakabildim.ilk yıkamadan sonra procapil yada minoxidil içeren sprey başlasaydınız şok dökülme çok azalırdı.bu spreylerden birini başlar ve beraberinde xpecia tablet kullanırsanız hem saçlarınız daha kısa sürede geri gelecektir,hemde varolan saçlarınız daha canlı hale gelip daha dolgun bir görünüm sağlayacaktır

 13. koomtan44 Diyorki:

  Merhabalar.1,5 ay önce ekim yaptırdım.saçlarım var aslında,sıkılaştırdım.
  Ekim anında dahil 3 kez PRP yapıldı.
  çinko,proscar,E vitamini,biotin hapları tavsiiye ettiler ..
  asıl saçlarımı korumakak,dökmemek için bu ilaçlar bitince ne yapmalıyım.hangi ilacı ne kadar süreyle kullanmalıyım.
  şampuan için bir şart varmı.prp ler yetermi.
  vereceğiniz nazik cevabınız için şimiden teşekkür ederim,Saygılar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  prp gerekmez.xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsiniz.

 14. İzzet Diyorki:

  Yeni perşmbe saç ektim başım sargı yapıldı
  Bazartesi gelmem istendi açmaya bu süre
  Üzün değilmi ilaç flan yazılmadı ekilen saçlar
  Havasız zarar görmezmi yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  her merkezin yaklaşımı farklı olabilir.

 15. Mehmet Diyorki:

  Merhaba atilla bey 2 ay once saç ekimi yaptırdım xpecia ilaç kullaniyorum bunun yanında biotin de takviye edebilir miyim herhangi bir sakıncası olur mu
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecia yeterli

 16. vahid Diyorki:

  10 gün önce saç ekimi yaptırdım. Köklerin daha iyi tutunması ve bakımı için ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kanlanmayı artırıcı minoxidil yada procapil içeren sprey kullanabilirsiniz

 17. Durmuş kaya Diyorki:

  Merhaba 3 ay önce sac ekimi yaptırdım sac şeyim bitti aynı marka pahalı diye minoksil deri speyi aldım faydası olurmu yoksa iyice dokurmu lütfen yardımcı olurmusunuz
  Dr.Atilla Kaya
  faydası olur

 18. Mehmet Diyorki:

  Atilla bey ben saç ektireli 4 ay oldu minoxil kullanmak istiyorum ama minoxil bıraktıktan sonra daha fazla dökülür deniliyor bu konu hakkında ne dersiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ekilen saçlar dökülmez.dökülmüş saçlarınızın canlanmasını sağlar,yalnız bu kıllar ürünü kullanmayı bıraktığınız zaman dökülür

 19. Üstad22 Diyorki:

  Hocam mrb ben minoxil exprcia tablet vs. şeyleri kullanmamak için saç ektirdim.. saç ektirdikten sonra bunları kullanmam gerektiği söyleniyor o zaman ektirmemin ne faydası var? Normalde de kullanıp saç cıkartabilirdim.. bunları kullanmasam ekilen saçlarımda ne gibi olumsuzluk olur?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  daha cansız olabilir

 20. Eyüp Diyorki:

  Hocam sac ekimi sonrası sebamed şampuan verildi.6 ay bunu kullacaksin denildi.yalniz aşırı kaşıntı ve yanmaya neden oluyor.ekimin 3 haftası doldu.farkli bir şampuan kullanmanın bir sıkıntı yaratır mi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçınıza uygun herhangi bir şampuanı kullanabilirsiniz

Yazıya Yorum Yap