Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar

SAÇ EKİMİ SONRASI ÖNERİLEN İLAÇLAR

Saç ekimi gibi önemli ve zahmetli bir işlem yaptırdınız,onları korumak,daha kaliteli ve çabuk çıkmasını sağlamak,önceden var olan tüyleşmiş saçları canlandırmak elinizde.Saç ekimi sonrasında kullanılması gereken ve önerilen ürünlerle ilgili bilimsel açıklamalar
Saç ekiminden sonra kullanılacak ilaçlar ekilen saçların kalitesini artıracağı gibi şok dökülme oranınıda azaltır.Bunun yanında o bölgede ekim öncesi var olan tüyleşmiş kılların kalitesinide artırarak saç ekimi sonrası oluşacak görüntünün daha iyi olması sağlar.Bu şekilde saç ekiminden daha iyi sonuç alırsınız.Gerek saç dökülmesi ve gerekse saç ekimi sonrası kullanılabilecek ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgi için www.sacilaclari.com u ziyaret edebilirsiniz.81 çeşit saç ürününün olumlu ve olumsuz ayrıntılı bilimsel yorumunu bulabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası hangi ilaçlar kullanılmalı?

Saç besleyiciler

Xpecia tablet

Saç dökülmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş en etkili içeriğe sahiptir,Türkiyede üretilen bu gurup ürünler arasında DHT yi en etkin şekilde bloke eden ve bunu yaparken cinsellik üzerinde hiçbir yan etki yapmayan saw palmetto miktarını en fazla miktarda içerir.AAlzheimer hastalığında beyin kan dolaşımını artırdığı konusunda bir çok bilimsel yayın yapılmış ginkgo bilobanın saç kökü besleyici etkisi yine sadece xpecia tablette vardır.Genel olarak kıyaslandığında bu içeriğiyle saç ekimi sonrası alınması ekimden alınacak cevabı çok daha yükseltebilir gibi görünüyor.Muadillerinden çok daha etkili bir içeriğe sahip olmasına rahmen  daha makul fiyatla satılmaktadır inşallah bu fiyatlar zamanla değişmez.Genellikle bu tür ürünler kendini kanıtlayıncaya kadar ucuza satılmakta ama tüketici memnuniyetinin artmasıyla fiyatları yükseltmektedir.

(vitamin H – B7 vitamini ):

Saça olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış bir üründür.Genelde saça en büyük etkisi saçın kalitesinde ve uzama hızında artış sağlamasıdır.Biotinle ilgili ayrıntılı bilgi için biotin.com.tr ye bakabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası biotin tablet kullanılması;

-Ekimden sonra 2-6 hafta arası görülen şok dökülme miktarını azaltır

-Dökülen saçlardan geri çıkma oranını artırır.

-Ekim sonrası geçici dökülme sonrası geri çıkış süresini kısaltır.

-Biotin kullanımı saçların uzama hızını % 30-50 oranında artırır.

-Ekilen saçların daha kaliteli bir şekilde çıkmasını sağlar

Dozu:Bayanlarda günlük 1-2 mg erkeklerde 2-5 mg uygundur.Günde bir tablet şeklinde aç veya tok  alınır.Belirlenmiş yan etkisi yoktur.

Kullanım maliyeti:Aylık kullanımı markaya göre 10-20 TL kadardır.Güvenilir firmanın ürettiği bilinen her marka kullanılabilir.Pahalı satılanı almanın anlamı yoktur yani pahalı biotin daha iyi değildir.

Pantogar:

İthalatı durdurulmuştur ve yerine Bulgaristanda üretilip İsviçre üzerinden ithal edilen Pan plus ithalatı başlamıştır,içerikleri yaklaşık aynıdır.Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen kökün daha iyi beslenmesini sağladığı ve çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde bilgiler vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.İçerik bitkisel olduğu için bilimsel olarak etkileri kanıtlanmış değildir.

İçeriği:Tıbbi Küf,Tiamin Monohidrat,L-Sistin,Keratin,Kalsiyum-D-Pantotenat,Para-aminobenzoik asid,

Dozu;Günde 3 kapsül alınması gerekir,birçok kişi için günde 3 kapsül almak zahmetli olacağından üçünün birden alınabileceğide yazar.

Kullanım maliyeti;

Aylık kullanım bedeli 75-85 tl dir ve olması gerekenden çok pahalıdır.Üretici ülke Almanyada daha insaflı yapılan fiyatlandırma sayesinde 1/3 ücretle satılmaktadır.Fiyat etkinlik açısından değerlendirildiğinde biotin gibi bilimsel ürünlere kıyasla çok pahalıdır.

Priorin:

Pantogara benzer etki beklenir,saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen kökün daha iyi beslenmesini sağladığı ve çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.Bitkisel ürünler olduğu için verilen bilgilerin bilimsel desteği yoktur.Ekimden sonraki 2-6 hafta arasında görülen şok dökülmeyi azalttığı düşünülmektedir.Günde 2 kapsül alınır.

İçeriği;Glikoprotein,Sarı darı ekstresi,Elma Suyu aminoasitleri,B5 Vitamini.

Saç Ürünleri

Kullanım maliyet:

Aylık 70-80 TL gibi olması gerekenden çok pahalı fiyatlara satılmaktadır.

Bölgesel kullanılan güçlendirici ve dökülme engelleyici ürünler:

Not;bioxcin,complex41,revigen,folixir,hairman,restorex,yudali,shen min,renokin gibi ürünler bitkisel ürünlerdir ve hiçbir bilimsel desteği yoktur bu sebeple değerlendirmeye alınmamıştır.

Hair fort sprey

Saç ekimi sonrası kullanımı en çok önerilen üründür,özellikle Fransada saç ekimi yapılan herkese procapil içeren sprey önerilmektedir.Saç dökülmesini durdurup tüyleşmiş saçlarda kalite artışı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış 3 maddeden biri olan prokapil içermektedir.Prokapil minoxidil gibi saç kökünü uyarırken finasterid gibi DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında oluşturduğu bariyerle kökü DHT nin hırpalayıcı etkisinden korur.% 3 yoğunlukta prokapil % 5 minoxidile ve ağızdan alınan 1 mg finasteride eşdeğer olumlu etki yapmaktadır.Saç ekimi sonrası hairforte sprey kullanmak ekilen kökleri minoxidil gibi korurken o bölgede önceden var olan saçları dökülmekten korur ve kalitelerinde artış sağlar.

Prokapilin minoxidil den farklı olarak ilk 2-3 aylık kullanımdan sonra günde bir defa kullanımının yeterli olmasıdır.Diğer taraftan minoxidil asıl dökülme sebebi olan DHT yi engellemediği için zaman içerisinde günde 2 defa kullanılmasına rağmen etkisi giderek azalırken prokapilin etkisi devam eder.

Procapil DHT yi engellerken cinsellik üzerine yan etki oluşturmdığı bilinen tek bilimsel maddedir.

Kullanım maliyeti;aylık 50 TL civarıdır.(ilk üç aydan sonra günlük kullanım bir doza düşeceğinden maliyet aylık 25 TL ye iner)

HGF (Hair Growth Faktor) Sprey, promox sprey

Rogainin yaptığı olumlu etkileri aynı oranda gerçekleştirirler bunlara ek olarak DHT yi bloke ettiği için ekim yapılan alanda tüyleşmiş kıllar varsa onlarında kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucu artırlar.Birçok saç ekim kliniği her ekim vakasına standart önermektedir.

Dozu:Günde 2 defa seyrek alan ıslatılacak kadar 5-7 fıs kullanılır.

Kullanım maliyeti:

Aylık HGF 45-50  TL,promox 45 USD civarıdır (Türkiyede olması gerekenden çok pahalı satılmaktadır).

Rogain (spectral,rogan,minoxil,kirkland) Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını ve o bölgedeki tüylerde kalite artışı sağlar .Etkisi geçicidir yani kullanmaya devam ederken bir süre sonra etkinliğinin giderek azaldığı ve dökülmenin arttığı gözlenir,bunun sebebi asıl saç dökülmesi etkeni olan DHT hormonunun oluşumunu ve kökte yaptığı hasarı engellememesidir.

Dozu:Günde 2 defa seyrek alan ıslatılacak kadar 5-7 fıs kullanılır.

Kullanım maliyeti: Aylık 52-160 TL arası değişir(fark markalardan kaynaklanmaktadır etkinlik yaklaşık aynıdır).

Bepantol

FUT yöntemi ve FUT ta olduğu gibi cildin kesilerek ekime hazırlandığıFUE ekim tekniğinde ciltte oluşan yara kabuğunu yumaşatmak amacıyla banyo öncesi ekim alanında kullanılır.Ekilen saçlara faydası veya zararı yoktur tek özelliği oluşan yara kabuklarını yumuşatmasıdır kullanılması şart değildir. Ekim yapılacak deliklerin keserek değilde iğne ile delerek yapıldığı ekim tarzında yara kabuğu oluşmadığı için kullanımı gerekmez.

Ağızdan hap olarak alınan ilaçlar

Finasterid(propecia,proscar,dilaprost):

Hormonlar üzerinden etkilidir.DHT hormonunun oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.

Dozu Günde 1 mg yeterlidir.

Kullanım maliyet;Propecia olarak satılanaın aylık kullanımı 70 TL gibi olması gerekenden çok pahalıdır.Benzer ürün olan dilaprost veya proscar günde çeyrek tablet alındığında aylık kullanım 8 TL gibi makul düzeylerdedir.Ekonomik olanı kullanmak daha mantıklıdır.

Dutasterid (avodart )

Finasterid üzerinden geliştirilmiştir,finasterid gibi DHT oluşumunu engelleyerek tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında önceden  var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlar DHT ye dayanıklı olduğu için bunlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.Finasterid abletleri bölünerek 1 mg şeklinde alınabilirken avodart bölünemez kapsül olduğu  ve prostat tedavisinde kullanılan doz kullanılacağı için yan etki riski fazladır bu sebeple 2 günde bir tablet daha sağlıklı olabilir.

Dozu Günde 0.1 mg yeterlidir kapsül olduğu için bölünemez ama başka bir yol bulunabilir.

Şampuan seçimi;

Saç ekimi sonrası temizlik için özel bir şampuan yoktur,ekim öncesi kullanılan şampuana devam edilebilir,medikal bir şampuan kullanılmak istenirse saç kalitesini artırdığı bilinen biotin içeren veya DHT yi bloke ederek dökülmeyi engellediği bilinen saw palmetto içeren şampuanlar tercih edilebilir.

 

Share

833 Responses to “Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar”

 1. Rıdvan Karadeniz Diyorki:

  Hocam merhabalar 20 gün ince sac erirdim sadece bana verilen şampuanı kullanıyorum.doktoruma resim attim bana serum kullanmamı söyledi siz ne marka yada ne önerirsiniz serum olarak teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  hairforte sprey kullanabilirsiniz,içeriği oldukça zengin

 2. Adem Diyorki:

  Hocam meraba ben saç ektirdim 3 ay oldu bi arkadaşımı gördüm o da benden 2 ay önce ettirmiş o vitamin kullanıyo doktoru vermiş benim ektirmiş olduğum doktorum vermedi bende vitamin kullansam olur mu si hangi vitamini önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 3. Emrah Diyorki:

  Hocam merhaba :
  saç ekiminin üzerinden 1 ay geçti ekilen bölgeyi hafif bastırdığım da içeri çöküyor sanki hala içerisinde sıvı var gibi, bu normal mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  daha sık ekim yapabilmek için cilt altına sıvı veriyorlar.1 ay geçmiş,gerilemesi gerekirdi.ekim yaptırdığınz kuruma yakındanız kontrole gitmenizi öneririm

 4. Hakan Diyorki:

  Hocam merhaba ekimin dördüncü günü neler kullanmamı önerirsiniz xpecia tablet hairfort sprey yeterli mi yoksa bilgin takviyesi de alayım mı

 5. dratilla Diyorki:

  Xpecia tablet ve hairforte sprey yeterli
  Öp. Dr. Atilla kaya

 6. Hakan Diyorki:

  Merhaba hocam,
  Sac ekim sonrasi ilk yikamadan sonra xpecia tablet ve hairforte sprey hemen kullanilmalimi?
  Birde ilk yikamayi ekimden iki gün donra yapacaklar bi sakincasi varmi? Simdiden tesekkürler

 7. dratilla Diyorki:

  Ilk yıkamadan sonra kullanabilirsiniz
  Op. Dr. Atılla Kaya

 8. Erdal Diyorki:

  Hocam bende 2 ay önce saç ektirdim.Doktorum bana her hangi vitamin ve sprey vermedi sizce kullammalimiydim.Artik zamanı geçti mi.

 9. dratilla Diyorki:

  Ekimin yapıldığı ilk günlerde başlasaydınız şok dökülmeyi azaltır yada önlerdi.bu dönemde başlamanız dökülen saçların daha erke2n daha sağlıklı çıkmasını sağlar.
  Op. Dr. Atilla Kaya

 10. Metin Diyorki:

  Merhaba hocam ben saç ektireli 14 gün oldu vitamin kullanıyorum ekstra olarak xpecia tablete başlasam şok dökülmeyi azaltabilir miyim? Teşekkürler

 11. dratilla Diyorki:

  Azalır ama hairforte spreye ilk yıkamadan sonra başlasaydınız daha iyi sonuç alırdınız.
  Op. Dr. Atilla kaya

 12. ahmet Diyorki:

  merhaba hocam yaş 35 dökülmem normal erkek tipi genetik.. yeni saç ekimi yaptırdım. Genel olarak hair forte xpecia ve, sawpoo önermişiniz bunlara ek biotin kullanılmalı mı ? Yada extra bişey önerir misiniz ve dozları nasıl olmalı bilgi verebilir misiniz ?

 13. dratilla Diyorki:

  Sandığınız ürünler yeterli, günde iki defa kullanabilirsiniz. Xperia alırken bittin almanıza gerek yok. Çünkü Xperia tabletin içinde yeterince bittin var.
  Öp. Dr. Atilla kaya

Yazıya Yorum Yap