Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar

SAÇ EKİMİ SONRASI ÖNERİLEN İLAÇLAR

Saç ekimi gibi önemli ve zahmetli bir işlem yaptırdınız,onları korumak,daha kaliteli ve çabuk çıkmasını sağlamak,önceden var olan tüyleşmiş saçları canlandırmak elinizde.Saç ekimi sonrasında kullanılması gereken ve önerilen ürünlerle ilgili bilimsel açıklamalar
Saç ekiminden sonra kullanılacak ilaçlar ekilen saçların kalitesini artıracağı gibi şok dökülme oranınıda azaltır.Bunun yanında o bölgede ekim öncesi var olan tüyleşmiş kılların kalitesinide artırarak saç ekimi sonrası oluşacak görüntünün daha iyi olması sağlar.Bu şekilde saç ekiminden daha iyi sonuç alırsınız.Gerek saç dökülmesi ve gerekse saç ekimi sonrası kullanılabilecek ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgi için www.sacilaclari.com u ziyaret edebilirsiniz.81 çeşit saç ürününün olumlu ve olumsuz ayrıntılı bilimsel yorumunu bulabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası hangi ilaçlar kullanılmalı?

Saç besleyiciler

Xpecia tablet

Saç dökülmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş en etkili içeriğe sahiptir,Türkiyede üretilen bu gurup ürünler arasında DHT yi en etkin şekilde bloke eden ve bunu yaparken cinsellik üzerinde hiçbir yan etki yapmayan saw palmetto miktarını en fazla miktarda içerir.AAlzheimer hastalığında beyin kan dolaşımını artırdığı konusunda bir çok bilimsel yayın yapılmış ginkgo bilobanın saç kökü besleyici etkisi yine sadece xpecia tablette vardır.Genel olarak kıyaslandığında bu içeriğiyle saç ekimi sonrası alınması ekimden alınacak cevabı çok daha yükseltebilir gibi görünüyor.Muadillerinden çok daha etkili bir içeriğe sahip olmasına rahmen  daha makul fiyatla satılmaktadır inşallah bu fiyatlar zamanla değişmez.Genellikle bu tür ürünler kendini kanıtlayıncaya kadar ucuza satılmakta ama tüketici memnuniyetinin artmasıyla fiyatları yükseltmektedir.

(vitamin H – B7 vitamini ):

Saça olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış bir üründür.Genelde saça en büyük etkisi saçın kalitesinde ve uzama hızında artış sağlamasıdır.Biotinle ilgili ayrıntılı bilgi için biotin.com.tr ye bakabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası biotin tablet kullanılması;

-Ekimden sonra 2-6 hafta arası görülen şok dökülme miktarını azaltır

-Dökülen saçlardan geri çıkma oranını artırır.

-Ekim sonrası geçici dökülme sonrası geri çıkış süresini kısaltır.

-Biotin kullanımı saçların uzama hızını % 30-50 oranında artırır.

-Ekilen saçların daha kaliteli bir şekilde çıkmasını sağlar

Dozu:Bayanlarda günlük 1-2 mg erkeklerde 2-5 mg uygundur.Günde bir tablet şeklinde aç veya tok  alınır.Belirlenmiş yan etkisi yoktur.

Kullanım maliyeti:Aylık kullanımı markaya göre 10-20 TL kadardır.Güvenilir firmanın ürettiği bilinen her marka kullanılabilir.Pahalı satılanı almanın anlamı yoktur yani pahalı biotin daha iyi değildir.

Pantogar:

İthalatı durdurulmuştur ve yerine Bulgaristanda üretilip İsviçre üzerinden ithal edilen Pan plus ithalatı başlamıştır,içerikleri yaklaşık aynıdır.Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen kökün daha iyi beslenmesini sağladığı ve çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde bilgiler vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.İçerik bitkisel olduğu için bilimsel olarak etkileri kanıtlanmış değildir.

İçeriği:Tıbbi Küf,Tiamin Monohidrat,L-Sistin,Keratin,Kalsiyum-D-Pantotenat,Para-aminobenzoik asid,

Dozu;Günde 3 kapsül alınması gerekir,birçok kişi için günde 3 kapsül almak zahmetli olacağından üçünün birden alınabileceğide yazar.

Kullanım maliyeti;

Aylık kullanım bedeli 75-85 tl dir ve olması gerekenden çok pahalıdır.Üretici ülke Almanyada daha insaflı yapılan fiyatlandırma sayesinde 1/3 ücretle satılmaktadır.Fiyat etkinlik açısından değerlendirildiğinde biotin gibi bilimsel ürünlere kıyasla çok pahalıdır.

Priorin:

Pantogara benzer etki beklenir,saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen kökün daha iyi beslenmesini sağladığı ve çıkacak saçın kalitesini artırdığı yönünde inanış vardır ve saç ekimi sonrası sıkça önerilir.Bitkisel ürünler olduğu için verilen bilgilerin bilimsel desteği yoktur.Ekimden sonraki 2-6 hafta arasında görülen şok dökülmeyi azalttığı düşünülmektedir.Günde 2 kapsül alınır.

İçeriği;Glikoprotein,Sarı darı ekstresi,Elma Suyu aminoasitleri,B5 Vitamini.

Saç Ürünleri

Kullanım maliyet:

Aylık 70-80 TL gibi olması gerekenden çok pahalı fiyatlara satılmaktadır.

Bölgesel kullanılan güçlendirici ve dökülme engelleyici ürünler:

Not;bioxcin,complex41,revigen,folixir,hairman,restorex,yudali,shen min,renokin gibi ürünler bitkisel ürünlerdir ve hiçbir bilimsel desteği yoktur bu sebeple değerlendirmeye alınmamıştır.

Hair fort sprey

Saç ekimi sonrası kullanımı en çok önerilen üründür,özellikle Fransada saç ekimi yapılan herkese procapil içeren sprey önerilmektedir.Saç dökülmesini durdurup tüyleşmiş saçlarda kalite artışı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış 3 maddeden biri olan prokapil içermektedir.Prokapil minoxidil gibi saç kökünü uyarırken finasterid gibi DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında oluşturduğu bariyerle kökü DHT nin hırpalayıcı etkisinden korur.% 3 yoğunlukta prokapil % 5 minoxidile ve ağızdan alınan 1 mg finasteride eşdeğer olumlu etki yapmaktadır.Saç ekimi sonrası hairforte sprey kullanmak ekilen kökleri minoxidil gibi korurken o bölgede önceden var olan saçları dökülmekten korur ve kalitelerinde artış sağlar.

Prokapilin minoxidil den farklı olarak ilk 2-3 aylık kullanımdan sonra günde bir defa kullanımının yeterli olmasıdır.Diğer taraftan minoxidil asıl dökülme sebebi olan DHT yi engellemediği için zaman içerisinde günde 2 defa kullanılmasına rağmen etkisi giderek azalırken prokapilin etkisi devam eder.

Procapil DHT yi engellerken cinsellik üzerine yan etki oluşturmdığı bilinen tek bilimsel maddedir.

Kullanım maliyeti;aylık 50 TL civarıdır.(ilk üç aydan sonra günlük kullanım bir doza düşeceğinden maliyet aylık 25 TL ye iner)

HGF (Hair Growth Faktor) Sprey, promox sprey

Rogainin yaptığı olumlu etkileri aynı oranda gerçekleştirirler bunlara ek olarak DHT yi bloke ettiği için ekim yapılan alanda tüyleşmiş kıllar varsa onlarında kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucu artırlar.Birçok saç ekim kliniği her ekim vakasına standart önermektedir.

Dozu:Günde 2 defa seyrek alan ıslatılacak kadar 5-7 fıs kullanılır.

Kullanım maliyeti:

Aylık HGF 45-50  TL,promox 45 USD civarıdır (Türkiyede olması gerekenden çok pahalı satılmaktadır).

Rogain (spectral,rogan,minoxil,kirkland) Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını ve o bölgedeki tüylerde kalite artışı sağlar .Etkisi geçicidir yani kullanmaya devam ederken bir süre sonra etkinliğinin giderek azaldığı ve dökülmenin arttığı gözlenir,bunun sebebi asıl saç dökülmesi etkeni olan DHT hormonunun oluşumunu ve kökte yaptığı hasarı engellememesidir.

Dozu:Günde 2 defa seyrek alan ıslatılacak kadar 5-7 fıs kullanılır.

Kullanım maliyeti: Aylık 52-160 TL arası değişir(fark markalardan kaynaklanmaktadır etkinlik yaklaşık aynıdır).

Bepantol

FUT yöntemi ve FUT ta olduğu gibi cildin kesilerek ekime hazırlandığıFUE ekim tekniğinde ciltte oluşan yara kabuğunu yumaşatmak amacıyla banyo öncesi ekim alanında kullanılır.Ekilen saçlara faydası veya zararı yoktur tek özelliği oluşan yara kabuklarını yumuşatmasıdır kullanılması şart değildir. Ekim yapılacak deliklerin keserek değilde iğne ile delerek yapıldığı ekim tarzında yara kabuğu oluşmadığı için kullanımı gerekmez.

Ağızdan hap olarak alınan ilaçlar

Finasterid(propecia,proscar,dilaprost):

Hormonlar üzerinden etkilidir.DHT hormonunun oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.

Dozu Günde 1 mg yeterlidir.

Kullanım maliyet;Propecia olarak satılanaın aylık kullanımı 70 TL gibi olması gerekenden çok pahalıdır.Benzer ürün olan dilaprost veya proscar günde çeyrek tablet alındığında aylık kullanım 8 TL gibi makul düzeylerdedir.Ekonomik olanı kullanmak daha mantıklıdır.

Dutasterid (avodart )

Finasterid üzerinden geliştirilmiştir,finasterid gibi DHT oluşumunu engelleyerek tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında önceden  var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlar DHT ye dayanıklı olduğu için bunlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.Finasterid abletleri bölünerek 1 mg şeklinde alınabilirken avodart bölünemez kapsül olduğu  ve prostat tedavisinde kullanılan doz kullanılacağı için yan etki riski fazladır bu sebeple 2 günde bir tablet daha sağlıklı olabilir.

Dozu Günde 0.1 mg yeterlidir kapsül olduğu için bölünemez ama başka bir yol bulunabilir.

Şampuan seçimi;

Saç ekimi sonrası temizlik için özel bir şampuan yoktur,ekim öncesi kullanılan şampuana devam edilebilir,medikal bir şampuan kullanılmak istenirse saç kalitesini artırdığı bilinen biotin içeren veya DHT yi bloke ederek dökülmeyi engellediği bilinen saw palmetto içeren şampuanlar tercih edilebilir.

 

Share

817 Responses to “Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar”

 1. cesur Diyorki:

  merhaba
  benim amacım saç tellerimin daha kalınlaştırmak,ayva tüyü gibi olan saçlarımın normal saç teli haline getirmek ve
  varolan saçlarımı korumak….bu amaç doğrultusunda saç ekimi yaptırmış bir kişiye hangi ilaçları kullanmamımızı önerirsiniz ve bu ilaçlara ekimden ne kadar süre sonra başalaması doğru olur.
  mesela
  1-hgf sprey mi rogain foam mı yoksa yudali mi?
  2-biotin öneriliyor.saceczanesi.comda 2-3 farklı kutuda biotin var hangisini önerirsiniz…
  pantagor ve priorinin ikisinidemi kullanmak gerek 3-yoksa birinimi seçmek gerek…
  bunların hangisini ekim sonrası düzenli kullanmayı önerirsiniz yukarda belirttiğim amaç doğrultuısunda…tşk…
  Moderatör
  1-rogain iyidir ama dökülme sebebi olan DHT yi baskılamadığı için yetersiz kalabiliyor bu sebeple HGF spreyi tercih edebilirsiniz,yudali den bahsetmeye gerek yok zatensanırım kısa süre sonra piyasada kalmaz
  2-biotinin hangi marka olduğunun bence önemi yok 2 mg – 5 mg arası kullanabilirsiniz yüksek dozda vücut kıllarınında kalitesini artıdığı yönde bilgiler var,pantogar ve priorinde iyidir ama biotin bilinen bir vitamin (vitamin b7).
  3-haplardan birini kullanmanız yeterli olur.

 2. yasar Diyorki:

  Hocam iyi gunler, yeni cikan saci besleyen ve cikartan bir urun var “yu dali” bu urun hakkindaki duicinsunceleriniz nelerdir? Birde sac ekimi yaptirmis kisilecevaplariniz r icin en iyi urun hangisidir sizce HGF mi minoxidil’mi Tesekkur ederim
  Moderatör
  yudali adlı üründe ne var yada bir şey varmı bilmiyorum ama o firmanın tek yaptığı bir ürün getirip aşırı reklamla piyasayı tokatlayıp o üründen çekilmek,bunu sürekli yapıyorlar.seneye bulamayacağınız ürün iyi bile olsa başlamayın derim.

 3. metin aksu Diyorki:

  iyi işler hocam.ben yaklaşık 5 ay önce saç ekimi geçirdim.önler istediğim gibi çıktı uzadı ama tam tepe olarak tabir edilen başın terası diyeyim orası önler gibi olmadı.o bölgenin uzaması biraz daha mı süre alıyor çünkü hala çok kısa tüy şeklinde saçlar görünüyor.yani kısacası her bölgenin gelişimi aynımı sağolun…
  Moderatör
  Bölgesel farklılıklar olabilir

 4. KENAN OKAL Diyorki:

  çok teşekkür ederim cevapladığınız için içim rahatladı.sizden bi ürün adı alabilirmiyim tavsiye edeceğiniz bişey var mı.ayrıca kışın sıklaştırma yapmak istiyorum size gelmeyi düşünüyorum kışın bi sorun olur mu
  Moderatör
  dökülme konusundaki hazır mailimi ekleyeyim
  kışın yada yazın ekim farketmez
  Saç dökülmesinde etkili olduğu bilinen ve FDA onayı olan dünyada 2 ürün vardır 1-rogain (minoxidil) sprey 2- propecia (finasterid) tablet bunları birlikte kullanarak en yüksek (% 92) başarıyı elde edebilirsiniz.Propecianın yan etkilerinden korunmak için aynı sonucu elde edebileceğiniz propecaia nın ve rogain in içerdiği maddelerin (finasterid + minoxidil) sprey formu olan promox sprey veya hgf sprey kullanmanızı öneririm. Kalite artışı sağladığı bilinen vitamin H (biotin) almanız genel olarak daha iyi sonuç almanızı sağlar

 5. KENAN OKAL Diyorki:

  İYİ GÜNLER ATİLLA BEY.YAKLAŞIK 4 AY ÖNCE SAÇ EKTİRDİM FUE YÖNTEMİYLE.YAŞADIĞIM ŞEHİR ÇOK TOZLU OLDUĞU İÇİN DIŞARI ŞAPKASIZ ÇIKMIYORUM.BUNUN SAÇIMA Bİ ZARARI VARMIDIR.AYRICA BU DÖNEMDE KULLANBİLECEĞİM İLAÇ ÖNEREBİLİR MİSİNİZ.SAÇ DÖKÜLMESİ AZDA OLSA VAR.TEŞEKKÜRLER
  Moderatör
  şapkanında tozunda bu süreden sonra zararı olmaz.önceden var olan saçlarınız dökülüyorsa bilimsel ürünler kullanmanızı öneririm,sahip olun onlara kıymetlidir artık bundan sonra 🙂

 6. kaan değirmenci Diyorki:

  iyi günler saygılar.ben fue yöntemiyle saç ektirdim.4.ayım saçlarım hala seyrek bu normalmi.kalınlaşacakmı.nekadar sürer.bazı tellerin dökülmesi normal mi.bu konu canımı çok sıkıyor.teşekkürler
  Moderatör
  Sıkıntı yapmadan sabırla bekleyin süre kısa daha 🙂

 7. İlyas GÖÇMEN Diyorki:

  İyi günler atilla bey 3.5 ay önce saç ekimi yaptırdım zannedersem iyi kurutmamadan kaynaklanan şampuan kalıntılarını temizlerken kabukların bulunduğu kısımlarda ekilen kıllar döküldü bunun bir zararı varmıdır kökün tutunma süresi nedir.
  Moderatör
  10 gün geçmiş ise rahat olun birşey olmaz

 8. yaşar köroğlu Diyorki:

  iyi günler atilla bey ben yaklaşık 4 ay önce saç ektirdim.şimdi bazı kökler uçlarında 2 veya 3 lü saçlarla çıkıyor kurumuş oluyorlar genelde bu normalmi.teşekkürler
  Moderatör
  4 ay sonra olması beklenmez bence ekşim yapanla görüşün

 9. Selcuk Aydın Diyorki:

  Atilla bey iyi günler… Ben 1 ay önce saç ekimi yaptırdım. Şimdi Rogain Köpük kullanmaya başlayabilirmiyim? Kullanamazsam ne kadar süre geçtikten sonra kullanma mı önerirsiniz? İyi çalışmalar.
  Moderatör
  İlk banyo (48 saat) dan sonra kullanabilirsiniz.

 10. Ozan Melih Diyorki:

  Atilla Bey iyi günler..Ben yaklaşık 1.5 ay önce size saç ekimi yaptırdım. Ense kısmında uç vermeyen sivilceler olursa bir ilaç ismi söylemiştiniz. Fazla rahatsız etmemekle birlikte böyle 4-5 tane sivilce var. Sizce o spreyi kullanmalı mıyım? Eğer kullanmalıysam ismini yazar mısınız?..Teşekkürler, iyi çalışmalar
  Modferatör
  Alım yerinde oluşan sivilce bezdirecek kadar olursa pulvo sprey önerilir ama 3-4 tane için değil tabi.

Yazıya Yorum Yap