Saç Ekimi Sonrası İltihap Oluşur mu?

Ekim yaptıran kişilerin aklına takılan en önemli sorulardan biri de iltihaplanma olur mu iltihaplanma olursa kökler zarar görür mü sorusudur.

Her ne kadar sık karşılaşılmasa da her iki sorunun da cevabı evettir çünkü vücutta cildin bütünlüğünü bozan her tür yaralanma iltihap oluşması için yeterli sebeptir.

Saç ekimi yapılırken gerek alım alanında gerekse ekim alanında binlerce noktadan cilt yaralanır yani binlerce noktada mikrop girebilecek delik oluşur.

Kafa derisinin çok iyi kanlanması sebebiyle buralardan mikrop girip iltihap yapma ve bu iltihabın yayılma ihtimali çok sık bir durum değildir ama olduğunda da felaketle sonuçlanabilir.

Peki bu önlenebilir mi?

Evet en azından büyük oranda önlenebilir.

Saç ekimi sonrası iltihap nasıl önlenir;

Önlem için genellikle operasyon sonrası antibiyotik başlanır, antibiotik kısmen korusa da mutlak koruma fonksiyonu yoktur. Daha etkili önlem için işlem sonrası yıkamada mümkün olduğunca öldürücü mikrop öldürücü etkisi olan zararsız nemlendirici içeren solusyon ve mümkün olduğunca mikrop öldürücü etkisi olan yumuşak özellikte bir şampuan kullanılmalıdır.

Saç Ürünleri

Yaygın olarak bepanthol losyonla nemlendirme yapılır 10-15 dakika sonra şampuanla yıkanır yada yıkama önerilir. Bepanthol alışkanlığı nereden geliyor bilemiyorum ama bu güne kadar karşılaştığım tüm saç ekimi vakalarının hepsi sürdükleri bepantolü temizlemek için çok uğraştıklarını ve bu arada ekilenlere zarar vermiş olabileceklerinden korktuklarını söylediler. Diğer taraftan bilimsel açıdan bakıldığında uygulandıktan sonra yeterince temizlenmeyen ürün saç dibindeki pıhtılarla birlikte mikrop çoğalmasına sebep olabilir.

Sonuç olarak ;

Saç ekimi sonrası kullanılacak solüsyon ve şampuan şu özellikleri içermelidir;

-Mikrop öldürücü olmalıdır

-Tahriş etmemelidir

-Kaşıntı yapmamalıdır

-Uygulandığı alandan basitçe su akıtarak temizlenebilmelidir

-Şampuan iyi köpürmelidir

-Ağır kimyasal içerikli değil bebe şampuan yapısında olmalıdır.

-Dermatolojik testleri yapılmış olmalıdır.

-Mikrobiyolojik çalışmaları yapılmış olmalıdır.

-Yeterince nemlendirici özellikte olmalıdır (kaşıntı oluşmasını önlemek için)

Saç Ekimi mikrop kapar mı

Share

6 Responses to “Saç Ekimi Sonrası İltihap Oluşur mu?”

 1. Mustafa ekin Diyorki:

  hocam istanbulda saç ekimini şu doktor iyi yapar diyeceğiniz bir isim varmı direk sordum ama nereye baksam her klinik en iyisi olduğunu yazıyor 🙂
  moderatör
  en iyisi dersem aynı pozisyona düşmüş olurum geçen birini gördüm ekim yaptırmış oldukça iyi görünüyordu dr.türker özyiğit yapmış bir görüşün isterseniz

 2. hakan Diyorki:

  hocam ense kismi iltihap kaparsa, yani sacin alindigi bolge iltihaplanirsa tehlikeli bir hastaliga donusurmu bu durum tedavisi nasil olur simdiden tskler saygilar hocam
  moderatör
  tehlikeli bir duruma dönüşmez, ancak oradaki köklere zarar verebilir

 3. hakan Diyorki:

  sayin hocam tskler bir sorum daha olacak izninizle ekim yapilan bolgeye acilan butun kanallarin buyuklugu aynimidir , cunku tekli, ikili kokler ekildigi icin ayni buyuklukteki kanallarami yerlestirilir farkli buyukluktemi acilir yoksa (tek kok buyuklugune gore baska kanal, ikili kok buyuklugune baska kanalmi acilir)simdiden tskler saygilar sayin hocam.
  moderaör
  ben kök sayısına göre 0.6-0.7 veya 0.8 mm iğne ile delerek ekiyorum kanal açarak ekim yapmıyorum ama kanal açanlar genellikle 1.2-1.5 mm lik bir tane lateral slit kullanılar hepsini onla açarlar. işini iyi yapan doktorlar ön kısma daha küçük kanal açar.

 4. eacar Diyorki:

  hocam merhaba, yaklaşık 3 ay önce saç ektirdim, ekimden sanırım 1,5 – 2 ay sonrasında ön taraflarda 2 farklı yerden ödem olduğunu düşündüğüm yaklaşık 1 cm çapında yumuşak şişlikler meydana geldi. Sonrasında yıkamayla falan bir şekilde patladı ve iltihaplı kan akışı oldu. Bir süre sonra oluşan kabuklar saçlarla beraber döküldü ve şu an o bölgelerde saç çıkışı yok ve hafif kızarıklık var. Bu durum normalmidir sizce ve tahmin ettiğim üzere kökleri zarar mı görmüştür? Bir başka konu da mevcut saç tellerim kalın ve düz iken çıkan saçların bir kısmı kıvırcık ve hatta helezon gibi olanlar da var. Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim, saygılar..
  moderatör
  saç ekimi sonrası iltihap ekilen kökleri öldürmüş olabilir ama bu saatten sonra yapacak bir şey yok, ölmediyse hepsi çıkar

 5. Yusuf Diyorki:

  Hocam ekım yaptırdım.kabuk dökümünden 2 gun sonra yaklasık 14.gun ufak ufak sivilceler ve kabarmalar oldu.sonra ıyıce yogunlaştı.ama hemen antıbıyotık tedavısıne ve krem tedavısıne basladı.ekım merkezi sivilceleri sıkarak temizledi.sımdı toparladı bıraz daha.saç köküne zararı olurmu. Ekım merkezi olmaz dior. Ama ben huzursuzum.yardımcı olursanız sevınırım

 6. dratilla Diyorki:

  Erken müdahale edildi ise sorun olmayabilir fakat tam olarak bir yıl tamamlamadan sıkıntı olup olmadığı anlaşılmaz.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

Yazıya Yorum Yap