Saç ekimi planı nasıl yapılmalı

Yapacağınız iyi plan gelecekteki pişmanlıklarınız azaltacaktır.

Saç ekimi toplumda eski saçlarına kavuşmak olarak algılanıyor halbuki yapılan şey görsellikte daha az önem arz eden ve dökülmeyen ense saçlarının alınıp seyrelen veya açılan yere ekilmesidir yani kafadaki saç sayısı artmadan yer değiştirmektedir..Eski saçlara kavuşma beklentisinin en önemli sebebi kişiyi ikna etmeye çalışan uzmanın “saçlarınız eskisi gibi olacak” gibi cümleler kullanmasından kaynaklanmaktadır.Beklenti oluşturulurken şu asla unutulmamalıdır kafanın üst bölgesindeki seyrelme fark edilebilir düzeye geldiğindeki saç kaybı yaklaşık 25 000 kök kadardır bu kadar kaybını karşılamak mümkün değildir ama özellikle belirgin açıklığın olması halinde 2-3 000 kökle anlamlı değişiklik sağlamak mümkündür.Diğer taraftan dar alan dökülmelerinde kök ihtiyacı fazla olmadığından eskiye yakın görüntü elde edilebilir.

Saç ekimini hangi alana  ve ne sıklıkta yaptıracağınız planını yaparken şunlara dikkat etmelisiniz.

-Yaşınız;asla bir önceki yaşınıza dönmeyeceğinizi bilerek 5-10-20 yıl sonraki görüntünüze göre ön çizgi belirlemelisiniz,”ben 18 yaşındayken saçlarım böyleydi” yaklaşımıyla plan yapmamalısınız.Ön çizgiyi çok öne yaptırdığı için epilasyon yaptıranlar,onları fue ile aldırıp daha geriye ektirenler olduğunu bilin.

-Saç dökülmeniz ırsi ise dökülmenin devam edeceğini bilerek mümkünse dökülme şeklinizin devamına göre ekim planı yaptırmalısınız.

Saç Ürünleri

-Klonlama hayata geçirilinceye kadar donör bölgeden alınabilecek kök sayısının sonsuz olmadığını bilerek çok yoğun alım yaptırmayın ve gelecekte yeni açılma alanlarında kullanılmak üzere yedekte kök bırakın.

-Alnınızın biraz açık olması erkeksi ifadenizi güçlendireceğini bilerek ön çizgiyi çok önden başlatmayın.

-Ön çizgiyi bayanlarda olduğu gibi düz yapmayın sağ ve soldaki oyuklar erkeksi ifade verdiği gibi size 500-1000 kök tasaruf sağlar.

-Aynı sıklıkta ekim yapılsa bile tepe (vertex) bölgesi daha seyrek görüneceğinden kökleri ifadenizde  daha önemli yer tutan ön kısma harcayın.

-Yüksek rakamlarda ekim düşünüyorsanız tercihen toplam ekimi iki seansta yaptırın bu size ikinci seansta daha doğru karar vermenizi sağlar.

-Açıklığınız çok genişse dar bir alana sık bir ekim yaptırmak yerine rahatsız olduğunuz bölgeye daha sık olmak üzere geniş alana seyrek ekim yaptırın.

-Birden fazla seans düşünüyorsanız her seansı geniş alana yaydırarak ekim yaptırın.

-Donör alanın durumuna göre mümkünse tam kel alan bırakmayın çok seyrekte olsa ekim yaptırın.

-Ön çizginizi mümkün olduğunca kalemle çizilmiş gibi değil küçük girinti çıkıntılar şeklinde belirleyin.

-Göğüs kıllarınızı saçların arasına veya arka bölgelere ektirebileceğinizi bilerek ona göre planlama yapın.

-Yaşınız 27 den küçükse mümkün olduğunca ailede dökülme tipinize benzer dökülmesi olan biri varsa onun gibi olma ihtimalinizi düşünüp ona göre ekim planı yapın.

-Bayanda saç ekimi ancak erkek tipi dökülmeyse ve yara yanık izi gibi durumlarda uygulanır, önce birden fazla doktorla görüşüp dökülmenizin erkek tipi olduğunu ve allopecia totalis olmadığını öğrendikten sonra ekim planlayın.

Share

3 Responses to “Saç ekimi planı nasıl yapılmalı”

 1. hakan Diyorki:

  sayfanızı detaylı inceledim,çok yararlı açıklamalar ve resimleriniz için teşekürlr.saçlarımı epeydir ektirmeyi düşünüyordum. ancak bu konudaki kötü örnekler işi ağırdan almama sebep oldu. sitenizde gördüğüm kadarıyla olabilecek kötü bir süprize yer bırakmamışsınız .bu konuda çok ehil olduğunuzu düşünüyorum dolyısıyla tedavi sürecimle alakalı yazışmak istiyorum.sitedeki “saç ekim resimlerindeki ekimleri gerçekleştiren sayın dr.?” cevaben mail bekliyorum
  Moderatör
  Kötü sürprizler burda değil 🙂
  mail formuyla yazışabilirsiniz.

 2. hakan Diyorki:

  sitedeki ekimleri gerçekleştiren sayın dr.? yoksa moderatörün ta kendisi mi 🙂 ? adres olarak nereye gelmem gerekiyor? kasım ayı için ekim düşünüyorum !ekimi bizzat siz mi yapacaksınız ?
  Moderatör
  Varsa sizin resimlerinizide eklerim 🙂
  iletişim için mail formunu kullanabilirsiniz

 3. zeynep Diyorki:

  sayın moderatör, 39 yaşında bir bayanım, 3 sene önce, ailede başka hiçbir bayanda olmamasına rağmen bende anrogenetic alopesi (yüksek ihtimal yanlış yazdım – erkek tipi saç dökülmesi sanırım) teşhis edildi, aslında tüm dökülen saçlarım, başın ön kısmında ve şiddetli kaşıntı ile beraber bir kaç ay içinde döküldüler ve ne yaparsam yapayım geri çıkmadılar. ayrıca ondan sonra tekrar bir dökülme de olmadı. şu anda geriye doğru taramadığım zamanlarda seyrekleşme belli olmuyor,soracağım birkaç soruyu cevaplarsanız çok sevinirim;
  – teşhisden şüphelenmeli miyim?, eninde sonunda tamamen saçlarımın içi boşalacak mı? yoksa kaderimden kaçabilir miyim? napabilirim?
  – bu durumda seyrekleşen ön bölüme ekim önerir misiniz? (bunu saçıma istediğim şekli verebilme özgürlüğü için istiyorum) şimdiden çok çok teşekkürler.
  Moderatör
  -Önden dökülme androgenetik dökülme düşündürür,ama bu dökülme genellikle devam eder sizde tamamen durması başka sebeplerdende olabileceğini düşündürüyor.sanırım yapabileceğiniz fazla şey yok.
  -istediğiniz şekli verebilmeniziçin çok fazla kök nakli gerekebilir bu sebeple beklentiniz mantık dahilinde olmalı.

Yazıya Yorum Yap