Ekimi için uygun yaş kaçtır

Ekimin yapılma yaşı kaç olmalıdır.

Bu soruyu ekim kaç yaşında yapılmalıdır şeklinde sormak gerekir ama yinede net bir cevabı olmayan soru olacaktır.

Ekimde yaşın önemi yoktur her yaşta yapılabilir önemli olan yaş değil ekim planıdır.Buna şöyle bir örnek verilebilir; 21 yaşında saç ekimi düşünen birine 17 yaşındaki saç çizgisine göre plan yapılır ve buraya ekim yapılırsa ilk birkaç yıl güzel görünür ama saç dökülmesi 28 yaşına kadar yoğun olarak devam edebilir. Ekim yapılan yerin gerisi açılırsa bu onarılması çok zor bir kötü görünüme sebep olur.
Dökülme problemi kalmamış kafasında geniş açıklığı olan birine sonraki seanslarda geri kalan alana ekilir diyerek sadece ön 2 cm lik banta sık ekim yapılır ve sonra ekilebilecek kök kalmazsa bu durumdada önde şapka gölgeliği gibi bir görünüm olur,yine çok geniş açıklığı olan birine az sayıda ekim yapıldığında özellikle yatık ekilmemişse çok seyrek ve suni bir görünüm olurki bu da kişide ciddi rahatsızlığa sebep olabilir.

Saç dökülmesinden en çok rahatsızlık duyulan yaşlar 20-25 yaşlarıdır ve genellikle öne 1-3 cm lik çizgi şeklinde ekimle eski görünüme kavuşma beklentisi vardır ama bu yaşlarda çok öne yapılacak ekim sonraki yıllarda dökülmenin devam etmesine bağlı olarak gerileyerek açıldığında kişide görsel çirkinliğe sebep olmaktadır.Saç ektirdiğine pişman olanların çoğu bu şekildedir.

Saç Ürünleri

Birde tepeye ekim sorun olabilmektedir aşağıdaki resimde de görüleceği gibi tepede dar bir alana ekilen saçlar etrafının dökülmesi sonucu denizin ortasındaki palmiye adası gibi görünmektedir.

Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

Saç ekiminde önemli olan yaş değil doğru plan yapabilmektedir.18 yaşında bile ekim yapılabilir ama gelecekte olabilecek dökülmeler öngörülerek ekim iyi planlanmalıdır.Tabiki plan yapılacak diğer önemli bir konuda kişiden ne kadar saç kökü alınabileceğidir.Kişinin ense sıklığı ,sakalından ve göğsünden alınabilecek kök sayısı kabaca tahmin edilip ekim planı ona göre yapılmalıdır.

Gelecekte pişman olmamak için beklentinizi iyi belirlemeli ve bu konuda ekim yapacak doktorun önerilerini dikkate almalısınız,annenizin “şuraya ektirmelisin” lafından etkilenmemelisiniz çünkü o sizin saçınızın dökülmemesini ummaktadır.
Not:Resimlerini göreceğiniz vakanın ekimleri tarafımızdan yapılmamıştır.

Fotoğraflar kişinin isteği ile kaldırılmıştır

 

Saç ekimi kaç yaşındayapılır sorusunun cevabı dökülme sebebine görede değişir.saçlı derisinde yanık sebebiyle açılma olan bir çocuğa 5-10 yaşında bile yapılabilir,önemli olan eksilmenin sebebi ve doğru plandır.Saç ekimi planlanırken dökülmenin devamı hesaba katılmalıdır

Share

60 Responses to “Ekimi için uygun yaş kaçtır”

 1. utku Diyorki:

  merhaba hocam 22 yaşındayım ve saçlarımda seyrelmeler fazlasıyla var babamda kellik var..minoxil spreyini nasıl buluyorsunuz ya da öneriniz nedir ?
  moderatör
  uygundur kullanın

 2. Hasan Diyorki:

  mrb hocam
  19 yaşındayım saçlarım tepeden ufak ufak açılmaya başladı,doktora gittim biotin sampuan verdi sizce faydası olur mu ? bide benim babamın saçları lisede dökülmüş.
  Moderatör
  hayır faydası olmaz
  dökülme konusunda etkili bilimsel ilaçlar kullanın

 3. ihsan Diyorki:

  Hocam tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın biraz araştırmalarım sonucu dht sanırsam saç dökülmesini tetikliyor bu dht hormonuda yanı sıra benım sakalım vücut kıllarım oluyor 18 yaşından sonra bu sakal vücut kıllanması çok hızlı ilerlemişti saçlarımın seyrelmeside çok hızlı oldu kel kalıcagıma bıle bılmıyordum birden oldu herşey,dht durdurabıldıgı soylenen proscar kullansam acaba bu sakal vücut kılı gelişmesine zararı dokunacakmıdır
  moderatör
  evet DHT sakal bıyık gibi erkeksi yapıların gelişmesini sağlar bu sebeple gelişim tamamlamadan kullanılması önerilmez

 4. ihsan Diyorki:

  babam tarafından kel kalıyom daha 19 a yenı gırıcem önler ıyıcene seyreldı şakakları soylemıyorum bıle 20 yaşına kadar önler gıdıcek gıbıme gelıyor hocam ortalar babamın 30 yaşından sonra açılmaya başlamış acaba ektırsek ne olur 20 yaşında ?
  Moderatör
  olur ama planı babanızın dökülme şekline göre yapmalısınız,ensenizden ve sakalınızdan alınabilecek kök sayısı sonsuz değil.
  bu arada ilaç kullanmanız doğru olur

 5. ahmet Diyorki:

  hocam saçımın sol yanları açılmaya başladı sağda sorun yok sol yanları ekimle sağ ile aynı şekile getirebilirmiyim acaba yaşım 20 teşekkür ederim.
  moderatör
  eşitlenebilir ama 20 yaşında bu işlemin yapılması çok mantıklı değil.

 6. mert Diyorki:

  Hocam 24 yaşındayım. En ideal saç ekimi yaşı 27 den sonra diyorsunuz. 27 yaşıma kadar saçımı korumak istiyorum. 6 aydan fazladır kırkland minoxidil, biogreen şampuan, 1/4 proscar ve 5mg biotin kullanıyorum. Ama saç dökülmem tamamen durmadı. Günde 50 civarı dökülme hala var. Özellikle yıkadığım zaman. Sizce bu ilaçlarımdan hangisini değiştirmeliyim ya da bir şeyi eksik veya fazla mı yapıyorum? Tşk ederim cevabınız için.
  moderatör
  27 yaşından sonra dökülmenin yavaşlayacağı kabul edilir o yüzden şart olmamakla birlikte bu yaştan sonra ekim daha akıllıca olur.
  kullandığınız üçlü kombinasyon olabileceklerin en iyisi ama buna rağmen başarı şansı % 90 civarı ,yani % 10 ihtimalle saç dökülmeniz durmayabilir.durmazsa bu kombinasyon başarısız diye düşünüp farklı bir maddeye geçilebilir.şu an kirkland ve proscara alternatif olabilecek tek bilimsel madde procapildir.yalnız günde 50 kök değişimi kullandıklarınızdan cevap almadığınız anlamına gelmez.

 7. coldflash Diyorki:

  Hocam merhaba,
  22 yaşındayım yanlarım açıldı ve saçlarım inceldi ve seyrekleşti.
  Saç ektirmekten ziyade şuan olan saçımı korumayı düşünüyorum. Fakat çok kararsızım hangi yolu izlesem bilemiyorum internette yorum yazan herkes farklı birşey sölüyor. Size danışmak istedim.
  Genellik herkes haptan, spreyden, şampuandan bahsediyor. Mezoterapi hakkında çok az bilgi var. Mezoterapide kullanılan ilacın içeriği haplarda bulunan içerikle aynı ve daha fazla karışım mevcut. Sanırım yan etkiside çok düşük. Sizce mezoterapi etkili bi yönetem mi? ne kadar sıklıkta yapılmalı? ve yardımcı olarak hangi ürünler kullanılmalı.?Teşekkürler.
  moderatör
  mezoterapi 1 yıldan fazla yaptım ve bu sürenin sonunda bayağı etkisi oldu ama sadece benim para kazanmama etkisi oldu 🙂 saç dökülmesine etkili olmadığını görünce çok miktarda ilacım olmasına rağmen bıraktım.
  bence bilimsel saç ürünleri kullanın bu tür bilimsel isimler kullanılan para tuzaklarından uzak durun

 8. humpreybogard Diyorki:

  mrb hocam.. ben saç ekimi geçirdim de ense durumundan pek memnun değilim..acaba sakaldan alınıp enseyi biraz daha toparlamannız mümkün mü? eğer böle bi durum varsa size gelmeyi düşünüyorum da..
  moderatör
  bu istediğiniz yapılabilir ama ensenizin son halini görmek için zaman geçmeli,diğer taraftan ensenizi uzun tutarak seyrelmeyi ciddi ölçüde kamufle edebilirsiniz.

 9. humpreybogard Diyorki:

  hocam kastettiğiniz şey chloe iğnesi mi? ayrıca hasson ve wong da kanal açarak yapıyor.. kanalla yapılıyor diye hep başarısız mı olur
  moderatör
  bu işi yoğurt yeme işine benzetin bence,ayrıntıyı bu kadar araştırmayın. 🙂
  ben bildiğimiz enjektör iğnesi kullanıyorum ve en hijyenik ve doğru bu gibi geliyor.
  önceki yazımdada bahsettiğim gibi çok fark var
  şöyle söyleyeyim;buzağıyla boğanın farkı nedir sorusuna tek fark vardır boğa daha büyüktür diyebilirsiniz ama onlarca başka fark da tanımlayabilirsiniz.

 10. humpreybogard Diyorki:

  mrb hocam…kanal yönteminin dezavantajları ve iğne metodunun avantajlarından bahsediyorsunuz..mantık olarak bakınca iğne ile de doku delinmiyor mu? açılan kanallar 0,6 mm.. sonuç olarak iğne batırılınca da deride bir açıklık oluşuyor.. gerçi çapını bilmiyorum ama sonuç olarak aynı kapıya çıkmıyor mu?
  moderatör
  bu yazdığınız en basit farktır ve çok fark var bir tanesini daha anlatmaya çalışayım
  iğne ile ekim yapılırken iğne batırılır iğne delikten çıkarılmadan ucundaki oluktan kıl kökü sokulur kıl kökü sokulurken köke asla dokunlumaz uç kısımdaki cansız kısımdan tutulur bu köke tutularak zarar verilmesine engel olunur.
  Kanal açılarak ekimde kanal önceden açılır cımbız benzeri aletle kökün canlı kısmından tutulur aletle birlikte kanala sokulur aletin ağzı açılıp kök içerde bırakılır.kanala kök + aletin bir bacağı + aletin diğer bacağı girer.
  sonuç olarak delerek ekimde kök kadar delik açılır buna karşın açılacak kanalın kök ve aletin 2 bacağının gireceği kadar geniş olması gerekir.

Yazıya Yorum Yap