Ekimi için uygun yaş kaçtır

Ekimin yapılma yaşı kaç olmalıdır.

Bu soruyu ekim kaç yaşında yapılmalıdır şeklinde sormak gerekir ama yinede net bir cevabı olmayan soru olacaktır.

Ekimde yaşın önemi yoktur her yaşta yapılabilir önemli olan yaş değil ekim planıdır.Buna şöyle bir örnek verilebilir; 21 yaşında saç ekimi düşünen birine 17 yaşındaki saç çizgisine göre plan yapılır ve buraya ekim yapılırsa ilk birkaç yıl güzel görünür ama saç dökülmesi 28 yaşına kadar yoğun olarak devam edebilir. Ekim yapılan yerin gerisi açılırsa bu onarılması çok zor bir kötü görünüme sebep olur.
Dökülme problemi kalmamış kafasında geniş açıklığı olan birine sonraki seanslarda geri kalan alana ekilir diyerek sadece ön 2 cm lik banta sık ekim yapılır ve sonra ekilebilecek kök kalmazsa bu durumdada önde şapka gölgeliği gibi bir görünüm olur,yine çok geniş açıklığı olan birine az sayıda ekim yapıldığında özellikle yatık ekilmemişse çok seyrek ve suni bir görünüm olurki bu da kişide ciddi rahatsızlığa sebep olabilir.

Saç dökülmesinden en çok rahatsızlık duyulan yaşlar 20-25 yaşlarıdır ve genellikle öne 1-3 cm lik çizgi şeklinde ekimle eski görünüme kavuşma beklentisi vardır ama bu yaşlarda çok öne yapılacak ekim sonraki yıllarda dökülmenin devam etmesine bağlı olarak gerileyerek açıldığında kişide görsel çirkinliğe sebep olmaktadır.Saç ektirdiğine pişman olanların çoğu bu şekildedir.

Saç Ürünleri

Birde tepeye ekim sorun olabilmektedir aşağıdaki resimde de görüleceği gibi tepede dar bir alana ekilen saçlar etrafının dökülmesi sonucu denizin ortasındaki palmiye adası gibi görünmektedir.

Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

Saç ekiminde önemli olan yaş değil doğru plan yapabilmektedir.18 yaşında bile ekim yapılabilir ama gelecekte olabilecek dökülmeler öngörülerek ekim iyi planlanmalıdır.Tabiki plan yapılacak diğer önemli bir konuda kişiden ne kadar saç kökü alınabileceğidir.Kişinin ense sıklığı ,sakalından ve göğsünden alınabilecek kök sayısı kabaca tahmin edilip ekim planı ona göre yapılmalıdır.

Gelecekte pişman olmamak için beklentinizi iyi belirlemeli ve bu konuda ekim yapacak doktorun önerilerini dikkate almalısınız,annenizin “şuraya ektirmelisin” lafından etkilenmemelisiniz çünkü o sizin saçınızın dökülmemesini ummaktadır.
Not:Resimlerini göreceğiniz vakanın ekimleri tarafımızdan yapılmamıştır.

Fotoğraflar kişinin isteği ile kaldırılmıştır

 

Saç ekimi kaç yaşındayapılır sorusunun cevabı dökülme sebebine görede değişir.saçlı derisinde yanık sebebiyle açılma olan bir çocuğa 5-10 yaşında bile yapılabilir,önemli olan eksilmenin sebebi ve doğru plandır.Saç ekimi planlanırken dökülmenin devamı hesaba katılmalıdır

34 Responses to “Ekimi için uygun yaş kaçtır”

 1. Berkay Diyorki:

  Hocam 18 yasindayim. Alnim kucuklukten beri normale gore biraz buyuktu.Ama ozellikle 15 yasindan sonra saclarim seyreklesmeye alnim buyumeye ve sakaklarim acilmaya basladi. Bu sene sinav senesi daha da dokulecek diye korkuyorum. Arada banyo gideri tikaniyor ve ayrica saclarimi havluyla kurularken de 20-30 tel dokuluyor. Kellik baba tarafinda genetik yanlarda var ama ustte cok az var babam sac ektirdi zaten. Hocam ilaclarla sampuanlarla alnin az da olsa kuculmesi ve sakaklarin kapanmasi mumkun mu lutfen cevap verin kafama cok takiyorum yasitlarim istedigi sac seklini yapabilirken ben acikligi nasil kapatirim diye dusunuyorum yardim edin hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şkakların ilaçla kapanması zor doğrusu

 2. Mehmet Diyorki:

  Merhaba hocam ben 17 yasindayim onlerde sav hic yok uzatip kapatiyorum hemen sac ektirsemmi yoksa tedaviyle geri gelirmi sari tüyler var onlar saç olurmu nasil bir tedavi onerirsniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Önlerdeki tüyler pek canlanmaz

 3. Furkan Başarkanoğlu Diyorki:

  Merhabalar hocam yasim 18 ve şakaklarda olan bir acilma soz konusu sakaklar disinda saçlarım iyi durumda ama hafif seyrelmeler var çoğu kisi saclarin dokulmez kalin telli diyor ama sakaklarimda olan açıklık bile benim piskolojimi bozmaya yetiyor yazin sac ettirmeyi düşünüyorum ektirilen saclar dokulmuuyormus peki beklenmedik bir sekilde ustlerim de dokulurse kotu bir gorunum ortaya cikar diye korkuyorum dokulmeyi erken onlemek icin prp yada saç mezoterapisi uygulasam faydasi olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu tarz yani 18 yaşında ekim yapılmış sonra gerisi dökülmüş önü şapka gibi görünen iğrenç saç ekimleri gördüm, plan yaparken dikkatli olun.prp ve mesoterapinin faydası olur ama sadece yapana olur size bir faydası olmaz :)

 4. yunus burak Diyorki:

  Hocam sadece şakaklarda seyreklik var ekim yaptırabilir miyim şakaklara? diğer yerlerden de sadece önde çok az bi seyreklik var. diğer her yeri sık denecek kadar çok…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet yapılabilir ama yaşınız çok gençse planı dikkatli yapmak lazım

 5. donie brasco Diyorki:

  hocam ben 24 yaşına girecem saçlarımın yanı açık üstlerde seyrek bu durum psikolojimi alt üst etti.ensemin durumu ise iyiye benziyor sizce bu yaşta ekim yaparsam ilerde çok sıkıntı çekermiyim
  moderatör
  planı doğru yaparsanız dökülme devam etse de sıkıntı yaşamazsınız

 6. Sıradan Biri Diyorki:

  Merhabalar,
  27 yaşındayım, genel bir seyrelme mevcut. 7 yıldır proscar ve biotin tabletle saçımı iyi bir şekilde muhafaza ettim. Saçım kısa kesilince vertex tipi seyrelme belli oluyor.
  Sizce yaşım ekim yapmak için kesin olarak uygun mudur ve son olarak genel bir ekimle vertex tipi seyrelmeyi büyük oranda yok edebilir miyiz?
  Moderatör
  yaşınız uygun, enseniz yeterince sıksa istenilen sıklıkta ekilebilir

 7. Altair Diyorki:

  Merhabalar hocam benim saçlarım 16 yaşında şakaklardan dökülmeye başladı.Şuan 19 yaşındayım.Minoxil kullandım dermatologlara gittim hatta özel dermatologlara gittim.Prp yaptırdım düzenli ilaç kullandım.Minoxil saçlarıma ilk başlarda baya etki etti fakat doktorlar minoxili hep kullanmamamı söylediler ve başka ilaçlar ile değiştirip kullanıyordum kerium alpecin gibi.Fakat bu saça ne yaptıysam saçlarım her sene daha kötü bir grafik çiziyor.Ben şakaklarımı çıkarmaya çalışırken çok daha kötüsü tepe üst bölgelerde çok seyrelmeye başladı.Ne yapsam fayda etmeyecek galiba bu gidişle 1 sene sonra saçlarımın tamamen yok olacağını düşünüyorum.Bu yüzden artık saç ektirmeyi düşünüyorum devamlı ilaçlar tedaviler 3 senedir sıkıldım artık.3 senedir tedavilere ilaçlara para akıyor.Onlara vereceğim para ile saç ektirmek daha mantıklı olmaz mı? Sizce de saç ektirmem şuan uygun olur mu?Bir de illa saçlarımın tamamen dökülmesini mi beklemem gerekiyor ektirmek için?Saçlarımın tamamen dökülmesini beklemek bir kabus gibi benim için.Bana başka çare gözükmüyor gibi.Şimdiden çok teşekkürler.
  moderatör
  hepsi dökülmeden ekilebilir,
  yaşınız genç ekim planını dökülme devam edecek şekilde dikkatli yapmalısınız

 8. Anonim Diyorki:

  merhaba hocam . fut izi için sizde operasyon yaptırmıştım sakaldan alınıp ekilmişti.Bu fotoğraflar bana ait ve yüzüm gözükmese bile internet ortamında olması beni tedirgin ve rahatsız ediyor buradan kaldırmanızı rica edeceğim.
  moderatör
  silindi

 9. cengaver Diyorki:

  Hocam merhabalar.Ben geçen Haziran’ın 4’ünde size bir soru sormuştum sorum buydu:”Hocam merhabalar.Ben 16 yaşındayım saçlarım bayağı seyrek şimdiden yanlarım çok açık.Hatta benim bebekliğimden beri şakaklarımda saç yok denecek kadar az.Şimdi bir ilaç kullanıyorum dünyaca ünlü olduğu söylendi ve işe yarayacağına dair şeyler söylendi.Bu yaşımda ben kullanmaya başladım,kullanmaya başladığım yerdeki saçlar daha da fazla açıldı ama ilaca da başladım diye bırakamıyorum daha kötü olabileceğinden,ilaç yüzünden dökülen saçlarımın geri çıkmayacağından korkuyorum sizce bunlar mümkün mü ve ileride saç ekimi yapmalı mıyım?
  NOT:Genlerimizde sadece şakaklar açılıyor kafanın üst kısmı komple dökülmüyor sadece yanlar açık ve ön bölge biraz yok.Ama bu yaşımda dökülüyor daha erken değil midir?”
  Siz de cevap olarak ilacın adını yazsaydınız keşke demiştiniz.İlacın adı minoksildi hocam,ve şu an saçlarım gittikçe kötüleşiyor gerçekten çok korkuyorum ilerisi için.Ne yapmalıyım hocam sizce ilacı kullanmaya devam etmeli miyim yoksa saçımı kendi haline mi bırakayım?(saç ekimi için de yaşımın erken olduğunu düşünüyorum)
  moderatör
  başladınızsa devam edin

 10. muhammed Diyorki:

  ben 17 yasindayim alnimda acik sacim seyrelmeye basladi ne gibi bir ilac kullanmaliyim tavsiye edebileceginiz en etkilu ilac hangisidir
  moderatör
  sprey olarak uzun vadede en etkilisi % 3 procapil içeren sprey dir birini kullanın

 11. adesem42 Diyorki:

  ne kadar süreyle kullanmalıyım hocam?
  moderatör
  kullandığınız sürece etkisi devam eder bu tüm saç ürünleri için geçerli bir durum

 12. adesem42 Diyorki:

  nasıl kazanacaz hocam bi öneriniz var mı ilaç felan
  moderatör
  % 3 procapil yanı sıra 10 mg B7 vitamini alın büyük oranda kazanırsınız

 13. adesem42 Diyorki:

  Hocam ben 17 yasındayım. 15 yasından beri saçlarım acayip bir şekilde dökülmeye basladı. minoxilinden tutunda herşeyi denedim ama dökülme durmadı kan tahlili yaptım yine durmadı. babam amcam kel acaba ırsılıkten mi geliyor. bana önereceğiniz ilaç var mı yada saç mı ektireyim. daha liseden yeni mezun oldum önmde inş koca hayat var üniersiteyi okuyacam inş. görüntümden rahatsızm lütfen yardım edin
  moderatör
  15 yaş ırsş dökülme için erken ama uzun süre geçmediği için doğru tedaviyle % 95 dökülmeyi durdurup kaybettiklerinizin büyük kısmını geri kazanabilirsiniz.

 14. cengaver Diyorki:

  Hocam merhabalar.Ben 16 yaşındayım saçlarım bayağı seyrek şimdiden yanlarım çok açık.Hatta benim bebekliğimden beri şakaklarımda saç yok denecek kadar az.Şimdi bir ilaç kullanıyorum dünyaca ünlü olduğu söylendi ve işe yarayacağına dair şeyler söylendi.Bu yaşımda ben kullanmaya başladım,kullanmaya başladığım yerdeki saçlar daha da fazla açıldı ama ilaca da başladım diye bırakamıyorum daha kötü olabileceğinden,ilaç yüzünden dökülen saçlarımın geri çıkmayacağından korkuyorum sizce bunlar mümkün mü ve ileride saç ekimi yapmalı mıyım?
  NOT:Genlerimizde sadece şakaklar açılıyor kafanın üst kısmı komple dökülmüyor sadece yanlar açık ve ön bölge biraz yok.Ama bu yaşımda dökülüyor daha erken değil midir?
  moderatör
  ilacın adı yada içeriğini yazsaydınız keşke

 15. sercan Diyorki:

  Merhaba hocam yaşım 22 sanıyorum genetiksel bir dökülme benimki babamın ki gibi yanlarımda 4-5 cm açılma var diğer taraflar iyi yanlarımı kapatmaktan bıktım bu yaz saç ektirmeyi düşünüyorum sizce yaşım uygun mu?Birde siz bilirsiniz şuan piyasadaki greft fiyatı nedir bir öğrenci olarak benim için önemli!Saygılar…
  moderatör
  çizgiyi çok öne çekmemek kaydıyla yaşınız uygun

 16. yasin Diyorki:

  MRb hocam. benım saç diplerim aşırı şekılde kaşıntı ve agrı yaptıgından çok dökülüuor her elime attıgımda saç gelıor .sizce nedendır . yan şafaklarım baya bi açıldı saçşarımda çok seyreldı yaşım 20 ektirsem sizce ilerliyen zmanda saçım şekılsız olurmu ..
  seboreik dermatit olabilir
  planı doğru yaparsanız şekilsiz olmaz

 17. ibrahim Diyorki:

  meraba hocam 23 yasındayım sag ve sol sakaklarımda 5 cm kadar acıklık war ama sadece sakaklarım acıldı normal bı sıklık seklındekı ekım fıyatı ne olur oygun olursa ektırıcem
  moderatör
  ekim yaptıracağınız yerle yüzyüze görüşüp fiyat almalısınız

 18. niyazi Diyorki:

  hocam merhabalar.24 yaşındayım ve gectiğimiz haziran ayından beri saçlarım çok dökülüyor.yan tarafları baya acıldı.dökülmeye basladığı ilk zaman doktora gitmiştim erkek tipi saç dökülmesi olduğunu söyledi ve ekledi o saçlar dökülecek..şimdi benim nasıl bi yol izlemem lazım.ekim yaptırmalıyım bu aşamada.kafa derim görünmeye basladıkça moralim bozuluyor..şimdiden teşekkürler
  moderatör
  ekim yaptırmanız dökülmeyi durdurmaz dökülmeyi durdurmak ve var olanlarda kalite artışı sağlamak için bilimsel ilaçlar kullanmalıısnız,ama saç ekimi de yapılabilir.

 19. tyson Diyorki:

  hocam merhaba.yaşım 23 saçlarım özellikle sol şakaktan incelmeye başladı,saçım uzun olduğunda belli olmuyor fakat yakından bakıldığında görünebiliyor.babam kel fakat saç yapım babama benzemiyor,benim saçlar sert ve dalgalı.fakat genetik olarak dökülmem varsa illa ilerleyen yıllarda bütün saçlarımı kaybedeceğim anlamına mı gelir.yoksa bir kısmı dökülüpte durabilir mi? ilerleyen yıllarda ekim düşünüyorum fakat bu soru aklıma takılıyor.yani genetik dökülme varsa öyle ya da böyle çok ilerleyen yaşlarda komple dökülür mü?
  moderatör
  ne kadar döküleceği genetik kodlarınızda bellidir,dediğiniz gibi tamamı dökülebilir ama sadece bir kısmıda dökülebilir

 20. fatih Diyorki:

  Hocam merhaba yirmi yasindayim vücudumdaki killarin cogalmasiyla saclarimda hizla dökülme ve incelme oluştu ve incelen bölgedeki saçlar diğer kisimlara gore uzamiyor sizce ne yapmaliyim nereye basvurmaliyim ektirmelimiyim lütfen yardimci olun bu konu hakkında bilgi sahibi değilim…şimdiden yardimlariniz için tesekkur ederim.
  moderatör
  öncelikle bilimsel ilaçlar kullanın

Yazıya Yorum Yap