Ekimi için uygun yaş kaçtır

Ekimin yapılma yaşı kaç olmalıdır.

Bu soruyu ekim kaç yaşında yapılmalıdır şeklinde sormak gerekir ama yinede net bir cevabı olmayan soru olacaktır.

Ekimde yaşın önemi yoktur her yaşta yapılabilir önemli olan yaş değil ekim planıdır.Buna şöyle bir örnek verilebilir; 21 yaşında saç ekimi düşünen birine 17 yaşındaki saç çizgisine göre plan yapılır ve buraya ekim yapılırsa ilk birkaç yıl güzel görünür ama saç dökülmesi 28 yaşına kadar yoğun olarak devam edebilir. Ekim yapılan yerin gerisi açılırsa bu onarılması çok zor bir kötü görünüme sebep olur.
Dökülme problemi kalmamış kafasında geniş açıklığı olan birine sonraki seanslarda geri kalan alana ekilir diyerek sadece ön 2 cm lik banta sık ekim yapılır ve sonra ekilebilecek kök kalmazsa bu durumdada önde şapka gölgeliği gibi bir görünüm olur,yine çok geniş açıklığı olan birine az sayıda ekim yapıldığında özellikle yatık ekilmemişse çok seyrek ve suni bir görünüm olurki bu da kişide ciddi rahatsızlığa sebep olabilir.

sac urunleri satis Ekimi için uygun yaş kaçtır

Saç dökülmesinden en çok rahatsızlık duyulan yaşlar 20-25 yaşlarıdır ve genellikle öne 1-3 cm lik çizgi şeklinde ekimle eski görünüme kavuşma beklentisi vardır ama bu yaşlarda çok öne yapılacak ekim sonraki yıllarda dökülmenin devam etmesine bağlı olarak gerileyerek açıldığında kişide görsel çirkinliğe sebep olmaktadır.Saç ektirdiğine pişman olanların çoğu bu şekildedir.

Birde tepeye ekim sorun olabilmektedir aşağıdaki resimde de görüleceği gibi tepede dar bir alana ekilen saçlar etrafının dökülmesi sonucu denizin ortasındaki palmiye adası gibi görünmektedir.

Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

Saç ekiminde önemli olan yaş değil doğru plan yapabilmektedir.18 yaşında bile ekim yapılabilir ama gelecekte olabilecek dökülmeler öngörülerek ekim iyi planlanmalıdır.Tabiki plan yapılacak diğer önemli bir konuda kişiden ne kadar saç kökü alınabileceğidir.Kişinin ense sıklığı ,sakalından ve göğsünden alınabilecek kök sayısı kabaca tahmin edilip ekim planı ona göre yapılmalıdır.

Gelecekte pişman olmamak için beklentinizi iyi belirlemeli ve bu konuda ekim yapacak doktorun önerilerini dikkate almalısınız,annenizin “şuraya ektirmelisin” lafından etkilenmemelisiniz çünkü o sizin saçınızın dökülmemesini ummaktadır.
Not:Resimlerini göreceğiniz vakanın ekimleri tarafımızdan yapılmamıştır.

Saç ekimi kaç yaşındayapılır sorusunun cevabı dökülme sebebine görede değişir.saçlı derisinde yanık sebebiyle açılma olan bir çocuğa 5-10 yaşında bile yapılabilir,önemli olan eksilmenin sebebi ve doğru plandır.Saç ekimi planlanırken dökülmenin devamı hesaba katılmalıdır

26 Responses to “Ekimi için uygun yaş kaçtır”

 1. cengaver Diyorki:

  Hocam merhabalar.Ben geçen Haziran’ın 4’ünde size bir soru sormuştum sorum buydu:”Hocam merhabalar.Ben 16 yaşındayım saçlarım bayağı seyrek şimdiden yanlarım çok açık.Hatta benim bebekliğimden beri şakaklarımda saç yok denecek kadar az.Şimdi bir ilaç kullanıyorum dünyaca ünlü olduğu söylendi ve işe yarayacağına dair şeyler söylendi.Bu yaşımda ben kullanmaya başladım,kullanmaya başladığım yerdeki saçlar daha da fazla açıldı ama ilaca da başladım diye bırakamıyorum daha kötü olabileceğinden,ilaç yüzünden dökülen saçlarımın geri çıkmayacağından korkuyorum sizce bunlar mümkün mü ve ileride saç ekimi yapmalı mıyım?
  NOT:Genlerimizde sadece şakaklar açılıyor kafanın üst kısmı komple dökülmüyor sadece yanlar açık ve ön bölge biraz yok.Ama bu yaşımda dökülüyor daha erken değil midir?”
  Siz de cevap olarak ilacın adını yazsaydınız keşke demiştiniz.İlacın adı minoksildi hocam,ve şu an saçlarım gittikçe kötüleşiyor gerçekten çok korkuyorum ilerisi için.Ne yapmalıyım hocam sizce ilacı kullanmaya devam etmeli miyim yoksa saçımı kendi haline mi bırakayım?(saç ekimi için de yaşımın erken olduğunu düşünüyorum)
  moderatör
  başladınızsa devam edin

 2. muhammed Diyorki:

  ben 17 yasindayim alnimda acik sacim seyrelmeye basladi ne gibi bir ilac kullanmaliyim tavsiye edebileceginiz en etkilu ilac hangisidir
  moderatör
  sprey olarak uzun vadede en etkilisi % 3 procapil içeren sprey dir birini kullanın

 3. adesem42 Diyorki:

  ne kadar süreyle kullanmalıyım hocam?
  moderatör
  kullandığınız sürece etkisi devam eder bu tüm saç ürünleri için geçerli bir durum

 4. adesem42 Diyorki:

  nasıl kazanacaz hocam bi öneriniz var mı ilaç felan
  moderatör
  % 3 procapil yanı sıra 10 mg B7 vitamini alın büyük oranda kazanırsınız

 5. adesem42 Diyorki:

  Hocam ben 17 yasındayım. 15 yasından beri saçlarım acayip bir şekilde dökülmeye basladı. minoxilinden tutunda herşeyi denedim ama dökülme durmadı kan tahlili yaptım yine durmadı. babam amcam kel acaba ırsılıkten mi geliyor. bana önereceğiniz ilaç var mı yada saç mı ektireyim. daha liseden yeni mezun oldum önmde inş koca hayat var üniersiteyi okuyacam inş. görüntümden rahatsızm lütfen yardım edin
  moderatör
  15 yaş ırsş dökülme için erken ama uzun süre geçmediği için doğru tedaviyle % 95 dökülmeyi durdurup kaybettiklerinizin büyük kısmını geri kazanabilirsiniz.

 6. cengaver Diyorki:

  Hocam merhabalar.Ben 16 yaşındayım saçlarım bayağı seyrek şimdiden yanlarım çok açık.Hatta benim bebekliğimden beri şakaklarımda saç yok denecek kadar az.Şimdi bir ilaç kullanıyorum dünyaca ünlü olduğu söylendi ve işe yarayacağına dair şeyler söylendi.Bu yaşımda ben kullanmaya başladım,kullanmaya başladığım yerdeki saçlar daha da fazla açıldı ama ilaca da başladım diye bırakamıyorum daha kötü olabileceğinden,ilaç yüzünden dökülen saçlarımın geri çıkmayacağından korkuyorum sizce bunlar mümkün mü ve ileride saç ekimi yapmalı mıyım?
  NOT:Genlerimizde sadece şakaklar açılıyor kafanın üst kısmı komple dökülmüyor sadece yanlar açık ve ön bölge biraz yok.Ama bu yaşımda dökülüyor daha erken değil midir?
  moderatör
  ilacın adı yada içeriğini yazsaydınız keşke

 7. sercan Diyorki:

  Merhaba hocam yaşım 22 sanıyorum genetiksel bir dökülme benimki babamın ki gibi yanlarımda 4-5 cm açılma var diğer taraflar iyi yanlarımı kapatmaktan bıktım bu yaz saç ektirmeyi düşünüyorum sizce yaşım uygun mu?Birde siz bilirsiniz şuan piyasadaki greft fiyatı nedir bir öğrenci olarak benim için önemli!Saygılar…
  moderatör
  çizgiyi çok öne çekmemek kaydıyla yaşınız uygun

 8. yasin Diyorki:

  MRb hocam. benım saç diplerim aşırı şekılde kaşıntı ve agrı yaptıgından çok dökülüuor her elime attıgımda saç gelıor .sizce nedendır . yan şafaklarım baya bi açıldı saçşarımda çok seyreldı yaşım 20 ektirsem sizce ilerliyen zmanda saçım şekılsız olurmu ..
  seboreik dermatit olabilir
  planı doğru yaparsanız şekilsiz olmaz

 9. ibrahim Diyorki:

  meraba hocam 23 yasındayım sag ve sol sakaklarımda 5 cm kadar acıklık war ama sadece sakaklarım acıldı normal bı sıklık seklındekı ekım fıyatı ne olur oygun olursa ektırıcem
  moderatör
  ekim yaptıracağınız yerle yüzyüze görüşüp fiyat almalısınız

 10. niyazi Diyorki:

  hocam merhabalar.24 yaşındayım ve gectiğimiz haziran ayından beri saçlarım çok dökülüyor.yan tarafları baya acıldı.dökülmeye basladığı ilk zaman doktora gitmiştim erkek tipi saç dökülmesi olduğunu söyledi ve ekledi o saçlar dökülecek..şimdi benim nasıl bi yol izlemem lazım.ekim yaptırmalıyım bu aşamada.kafa derim görünmeye basladıkça moralim bozuluyor..şimdiden teşekkürler
  moderatör
  ekim yaptırmanız dökülmeyi durdurmaz dökülmeyi durdurmak ve var olanlarda kalite artışı sağlamak için bilimsel ilaçlar kullanmalıısnız,ama saç ekimi de yapılabilir.

 11. tyson Diyorki:

  hocam merhaba.yaşım 23 saçlarım özellikle sol şakaktan incelmeye başladı,saçım uzun olduğunda belli olmuyor fakat yakından bakıldığında görünebiliyor.babam kel fakat saç yapım babama benzemiyor,benim saçlar sert ve dalgalı.fakat genetik olarak dökülmem varsa illa ilerleyen yıllarda bütün saçlarımı kaybedeceğim anlamına mı gelir.yoksa bir kısmı dökülüpte durabilir mi? ilerleyen yıllarda ekim düşünüyorum fakat bu soru aklıma takılıyor.yani genetik dökülme varsa öyle ya da böyle çok ilerleyen yaşlarda komple dökülür mü?
  moderatör
  ne kadar döküleceği genetik kodlarınızda bellidir,dediğiniz gibi tamamı dökülebilir ama sadece bir kısmıda dökülebilir

 12. fatih Diyorki:

  Hocam merhaba yirmi yasindayim vücudumdaki killarin cogalmasiyla saclarimda hizla dökülme ve incelme oluştu ve incelen bölgedeki saçlar diğer kisimlara gore uzamiyor sizce ne yapmaliyim nereye basvurmaliyim ektirmelimiyim lütfen yardimci olun bu konu hakkında bilgi sahibi değilim…şimdiden yardimlariniz için tesekkur ederim.
  moderatör
  öncelikle bilimsel ilaçlar kullanın

 13. fatih Diyorki:

  Merhaba arkadaşlar merhaba hocam ben yirmi yasindayim.vücudumdaki killanmaları arttikca saclarimin döküldüğünü ve incelediğini farkettim ve bu incelen kisimlarin diger kisimlara gore uzamadigini farkettim sizce ne yapmaliyim nereye basvurmaliyim bu konu hakkında pek bilgi sahibi değilim yardimci olursanız sevinirim.teşekkürler simdiden
  moderatör
  dermatologla görüşebilirsiniz,
  önerilerimi şu linkte paylaşmıştım
  http://www.sacadairhersey.com/en-iyi-sac-ilaci

 14. vakkas Diyorki:

  Mrb hocam,:: ben 21 yasindayim saclrimin yantaraflari bayabi acildi suan sac dokulmesi hala devam ediyor sadece yan tariflari dokuluyo ve bayada acilmis sac ektirmeyi dusunuyorum acaba yasimin genc olmasi bi sorunmu bu durum beni cok rahatsiz ediyor tskler :)
  moderatör
  yaşınız ekim için uygun ama planı doğru yapın 18 yaşına dönmeye çalışmayın

 15. mithat Diyorki:

  hocam öncelikle kolay gelsin.ben 28 yaşındayım.özelikle dengesiz bir şekilde jöle sprey vb. kullanmaktan dolayı saçlarım öncelikle ön taraflardan seyrekleşmeye başladı.saç çizgisi geriye doğru pek gitmedi.ancak seyrekleşmeler var.sorum şu benim saç çizgisinin öne doğru çekilmesine gerek yok.bende net bir şekilde kellik te yok ancak seyrekleşme var.buralara saç ekimi sıkılaştırmak amacıyla yapılabilir mi.
  moderatör
  evet yapılabilir

 16. hakan Diyorki:

  Hocam 2 ay önce tedaviye başladım ve 4 seanslık bir prp saç uygulaması yapıldı etkisinin 3 aydan sonra daha olumlu göstereceği söylendi birde bendeki tanı erkek tipi kellik bu tedavinin erkek tipi kellikte işe yaramayacağı söylenir bilgi verebilirmisiniz? birde saç ektirmeyi düşünüyorum beni aydınlatın lütfen
  moderatör
  kişisel fikrimi söylemeyeyim ama şu linki okumanızı öneririm
  http://www.sacadairhersey.com/prp-sac-dokulmesi

 17. utku Diyorki:

  merhaba hocam 22 yaşındayım ve saçlarımda seyrelmeler fazlasıyla var babamda kellik var..minoxil spreyini nasıl buluyorsunuz ya da öneriniz nedir ?
  moderatör
  uygundur kullanın

 18. Hasan Diyorki:

  mrb hocam
  19 yaşındayım saçlarım tepeden ufak ufak açılmaya başladı,doktora gittim biotin sampuan verdi sizce faydası olur mu ? bide benim babamın saçları lisede dökülmüş.
  Moderatör
  hayır faydası olmaz
  dökülme konusunda etkili bilimsel ilaçlar kullanın

 19. ihsan Diyorki:

  Hocam tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın biraz araştırmalarım sonucu dht sanırsam saç dökülmesini tetikliyor bu dht hormonuda yanı sıra benım sakalım vücut kıllarım oluyor 18 yaşından sonra bu sakal vücut kıllanması çok hızlı ilerlemişti saçlarımın seyrelmeside çok hızlı oldu kel kalıcagıma bıle bılmıyordum birden oldu herşey,dht durdurabıldıgı soylenen proscar kullansam acaba bu sakal vücut kılı gelişmesine zararı dokunacakmıdır
  moderatör
  evet DHT sakal bıyık gibi erkeksi yapıların gelişmesini sağlar bu sebeple gelişim tamamlamadan kullanılması önerilmez

 20. ihsan Diyorki:

  babam tarafından kel kalıyom daha 19 a yenı gırıcem önler ıyıcene seyreldı şakakları soylemıyorum bıle 20 yaşına kadar önler gıdıcek gıbıme gelıyor hocam ortalar babamın 30 yaşından sonra açılmaya başlamış acaba ektırsek ne olur 20 yaşında ?
  Moderatör
  olur ama planı babanızın dökülme şekline göre yapmalısınız,ensenizden ve sakalınızdan alınabilecek kök sayısı sonsuz değil.
  bu arada ilaç kullanmanız doğru olur

Yazıya Yorum Yap