Ekimi için uygun yaş kaçtır

Ekimin yapılma yaşı kaç olmalıdır.

Bu soruyu ekim kaç yaşında yapılmalıdır şeklinde sormak gerekir ama yinede net bir cevabı olmayan soru olacaktır.

Ekimde yaşın önemi yoktur her yaşta yapılabilir önemli olan yaş değil ekim planıdır.Buna şöyle bir örnek verilebilir; 21 yaşında saç ekimi düşünen birine 17 yaşındaki saç çizgisine göre plan yapılır ve buraya ekim yapılırsa ilk birkaç yıl güzel görünür ama saç dökülmesi 28 yaşına kadar yoğun olarak devam edebilir. Ekim yapılan yerin gerisi açılırsa bu onarılması çok zor bir kötü görünüme sebep olur.
Dökülme problemi kalmamış kafasında geniş açıklığı olan birine sonraki seanslarda geri kalan alana ekilir diyerek sadece ön 2 cm lik banta sık ekim yapılır ve sonra ekilebilecek kök kalmazsa bu durumdada önde şapka gölgeliği gibi bir görünüm olur,yine çok geniş açıklığı olan birine az sayıda ekim yapıldığında özellikle yatık ekilmemişse çok seyrek ve suni bir görünüm olurki bu da kişide ciddi rahatsızlığa sebep olabilir.

Saç dökülmesinden en çok rahatsızlık duyulan yaşlar 20-25 yaşlarıdır ve genellikle öne 1-3 cm lik çizgi şeklinde ekimle eski görünüme kavuşma beklentisi vardır ama bu yaşlarda çok öne yapılacak ekim sonraki yıllarda dökülmenin devam etmesine bağlı olarak gerileyerek açıldığında kişide görsel çirkinliğe sebep olmaktadır.Saç ektirdiğine pişman olanların çoğu bu şekildedir.

Saç Ürünleri

Birde tepeye ekim sorun olabilmektedir aşağıdaki resimde de görüleceği gibi tepede dar bir alana ekilen saçlar etrafının dökülmesi sonucu denizin ortasındaki palmiye adası gibi görünmektedir.

Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

Saç ekiminde önemli olan yaş değil doğru plan yapabilmektedir.18 yaşında bile ekim yapılabilir ama gelecekte olabilecek dökülmeler öngörülerek ekim iyi planlanmalıdır.Tabiki plan yapılacak diğer önemli bir konuda kişiden ne kadar saç kökü alınabileceğidir.Kişinin ense sıklığı ,sakalından ve göğsünden alınabilecek kök sayısı kabaca tahmin edilip ekim planı ona göre yapılmalıdır.

Gelecekte pişman olmamak için beklentinizi iyi belirlemeli ve bu konuda ekim yapacak doktorun önerilerini dikkate almalısınız,annenizin “şuraya ektirmelisin” lafından etkilenmemelisiniz çünkü o sizin saçınızın dökülmemesini ummaktadır.
Not:Resimlerini göreceğiniz vakanın ekimleri tarafımızdan yapılmamıştır.

Fotoğraflar kişinin isteği ile kaldırılmıştır

 

Saç ekimi kaç yaşındayapılır sorusunun cevabı dökülme sebebine görede değişir.saçlı derisinde yanık sebebiyle açılma olan bir çocuğa 5-10 yaşında bile yapılabilir,önemli olan eksilmenin sebebi ve doğru plandır.Saç ekimi planlanırken dökülmenin devamı hesaba katılmalıdır

Share

65 Responses to “Ekimi için uygun yaş kaçtır”

 1. Ramazan Diyorki:

  Iyi günler Hocam,
  yasim 33 ve saclarim seyreklesti ve bosluklarda var. Sac dökülmeside devam ediyor. Sac ekimi icin biraz daha beklemelimiyim mesela 35 yasina kadar?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  imajınız fazla değişmeden yaptırmalısınız,saç ekimi düşünüyorsanız

 2. Sefa Gültekin Diyorki:

  Hocam yasim 21 onde ve tepe de neredeyse sac kalmadi artik ektirmeyi dusunuyorum pek cok yer ile gorustum sadece 1 yer bana sacimin ince telli oldugunu daha cok genc oldugumu ilerde cirkin bir goruntu olusabilecegini soyledi ne yapmaloyim ne dersiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ekimden önce özellikle donor alan yetersiz ise doğru karar vermek gerekir.pişman olabilirsiniz

 3. Anonim Diyorki:

  hocam yaşım 15 saçlarım var ama arkadaşlarım kadar asla değil seyrek yaptırmak istiyorum ne dersiniz ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  15 yaşında saç ekimi yapılmaz,hem önler seyrek ise arkalarda seyrektir.asla böyle bir şeyi aklından dahi geçirme sadece saç kaliteni arttırmak için biotin 5 mg kullanabilirsin

 4. Suat Diyorki:

  İyi günler hocam.Yaşım 28 iki defa prp ve mezoterapi yaptırdım.Hatta son tedavi 8.ayda başladı.Ama hala dökülmem devam ediyor.Dökülmem hala var dediğim için doktor bana SiliceaD12 ve CalciumfluratumD12 adında takviyeler verdi.Beni oyalıyormu anlamadım.Dökülmem dahi durmadı.Ne yapmalıyım ne önerirsiniz?

 5. dratilla Diyorki:

  Düzenli olarak ürün kullanırsanız saç dökülmesi durur, dökülen saçlarınız tekrar çıkar. Xperia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz
  Öp. Dr. Atilla Kaya

Yazıya Yorum Yap