Kök Alım Yerinde İz Kalırmı?

Kök alımı yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Donör alandan alınabilecek kök sayısı öok dikkatle belirlenmelidir, genellikle kişinin sıklık beklentisini karşılamayacak düzeydedir. Ekim yaptıracak kişinin beklentilerinin iyi belirlenip kök alımı makul ölçülerde olmalıdır.

Ekli resimde görüleceği gibi fazla alım yapılan alanda kelleşme olabilmektedir.Bu şekilde yoğun alım yapılan alanda oluşan kelleşme alışılmış saç dökülmesinden çok farklı göründüğü için daha çok yadırganmakta ve daha dramatik görünmektedir.

Alım yoğunluğu kadar alımın nasıl yapıldığı da önemlidir.Çevredeki  köklerin zarar görmeyeceği şekilde alım yapılmalıdır.

Çevredeki diğer köklerin zarar görmemesi için şunlara dikkat edilmelidir

-Kökler kişinin greftlerindeki kök sayısına göre 0.8-0.9 mm uçlarla alınmalıdır,1.2 -1.4 mm uçlarla alımda hasar daha fazla olabilir.

-Kökler alınırken geride kalan köklerin alım alanını kapatacağı kadar alım yapılmalıdır,kök alımında çok yoğun çalışılmamalıdır.

-Elin hassasiyeti kullanılmalıdır, bu şekilde çevredeki  köklerin hasarı en aza indirilmelidir.

-Kişinin ısrarı daha yoğun alıma sebep olmamalıdır.

-Kök alım sayısına göre ücretlendirme yapılıyorsa daha fazla ücret alma gayreti içinde olunmamalıdır.

-Özellikle donör alanı seyrek ve cansız olan kişilere ekim öncesi “sizden 3000 greft çıkar” gibi cümlelerle alım ekibi taahüt altına sokulmamalıdır.

Resimlere dikkat edildiğinde kişinin alım bölgesi kabul edilemez düzeyde seyrekleşmiştir ama buna karşın ekim yapılan alanda beklenen olumlu sonuç alınamamıştır.Bu vaka genel olarak değerlendirildiğinde strateji hatası yapılmıştır.Hiç saç ekimi yapılmasaydı kişinin görselliği daha güzel olurdu.Veya donör alan olarak ense ve kulak üstü değilde sakal veya göğüs alanları kullanılsaydı hiç olmazsa kaş yapayım derken göz çıkarılmamış olurdu.

Mikro motorla alım yapılan bu vakada alım yapılan yere yeniden ekim yapılması gerekecektir,ekim yaptıran kişi açısından bakıldığında rahatsız edici bir sonuçtur.

Saç Ürünleri
kök alınan yer

kök alınan yer

 

kök alım alanının seyrelmesi

kök alım alanının seyrelmesi

 

donör alan

donör alan

 

seyrek saç ekimi

seyrek saç ekimi

 

Kök alımı yapılırken mümkün olduğunca gelecekte yeni yerlerin açılabileceği hesap edilerek yedek kök bırakılmalıdır bu şekilde donör alan çok boşaltılmamış olur.Yoğun kök alımı kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi sonuçlanabilir çünkü ensenin seyrek olması tepenin seyrek olmasından daha dramatik görünür.

Share

41 Responses to “Kök Alım Yerinde İz Kalırmı?”

  1. dratilla Diyorki:

    Merhaba kökler tahrip olduysa tekrar çıkmaz
    Op.Dr.Atilla Kaya

Yazıya Yorum Yap