Kök Alım Yerinde İz Kalırmı?

Kök alımı yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Donör alandan alınabilecek kök sayısı öok dikkatle belirlenmelidir, genellikle kişinin sıklık beklentisini karşılamayacak düzeydedir. Ekim yaptıracak kişinin beklentilerinin iyi belirlenip kök alımı makul ölçülerde olmalıdır.

Ekli resimde görüleceği gibi fazla alım yapılan alanda kelleşme olabilmektedir.Bu şekilde yoğun alım yapılan alanda oluşan kelleşme alışılmış saç dökülmesinden çok farklı göründüğü için daha çok yadırganmakta ve daha dramatik görünmektedir.

Alım yoğunluğu kadar alımın nasıl yapıldığı da önemlidir.Çevredeki  köklerin zarar görmeyeceği şekilde alım yapılmalıdır.

Çevredeki diğer köklerin zarar görmemesi için şunlara dikkat edilmelidir

-Kökler kişinin greftlerindeki kök sayısına göre 0.8-0.9 mm uçlarla alınmalıdır,1.2 -1.4 mm uçlarla alımda hasar daha fazla olabilir.

-Kökler alınırken geride kalan köklerin alım alanını kapatacağı kadar alım yapılmalıdır,kök alımında çok yoğun çalışılmamalıdır.

-Elin hassasiyeti kullanılmalıdır, bu şekilde çevredeki  köklerin hasarı en aza indirilmelidir.

-Kişinin ısrarı daha yoğun alıma sebep olmamalıdır.

-Kök alım sayısına göre ücretlendirme yapılıyorsa daha fazla ücret alma gayreti içinde olunmamalıdır.

-Özellikle donör alanı seyrek ve cansız olan kişilere ekim öncesi “sizden 3000 greft çıkar” gibi cümlelerle alım ekibi taahüt altına sokulmamalıdır.

Resimlere dikkat edildiğinde kişinin alım bölgesi kabul edilemez düzeyde seyrekleşmiştir ama buna karşın ekim yapılan alanda beklenen olumlu sonuç alınamamıştır.Bu vaka genel olarak değerlendirildiğinde strateji hatası yapılmıştır.Hiç saç ekimi yapılmasaydı kişinin görselliği daha güzel olurdu.Veya donör alan olarak ense ve kulak üstü değilde sakal veya göğüs alanları kullanılsaydı hiç olmazsa kaş yapayım derken göz çıkarılmamış olurdu.

Mikro motorla alım yapılan bu vakada alım yapılan yere yeniden ekim yapılması gerekecektir,ekim yaptıran kişi açısından bakıldığında rahatsız edici bir sonuçtur.

Saç Ürünleri
kök alınan yer

kök alınan yer

 

kök alım alanının seyrelmesi

kök alım alanının seyrelmesi

 

donör alan

donör alan

 

seyrek saç ekimi

seyrek saç ekimi

 

Kök alımı yapılırken mümkün olduğunca gelecekte yeni yerlerin açılabileceği hesap edilerek yedek kök bırakılmalıdır bu şekilde donör alan çok boşaltılmamış olur.Yoğun kök alımı kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi sonuçlanabilir çünkü ensenin seyrek olması tepenin seyrek olmasından daha dramatik görünür.

Share

28 Responses to “Kök Alım Yerinde İz Kalırmı?”

 1. yunus Diyorki:

  merhabalar hocam ben 2010 yilinda sac ektirmisidm fakat ense bölgemde büyük miktarda iz kaldi ne yapabilirim
  Op Dr Atilla Kaya
  yapacak bişi yok

 2. yunus Diyorki:

  iyi günler hocam suan ekım olalı 3 hafta oldu fakat sol kulak ustum hala cıplak sağ kulak ustum normal seyrinde düzeldi ordan fazla saç alınmıs olabılırmı ekım yaptırıgım yere sordugum zaman suan daha erken dediler 2 aya duzelır dediler sizce dogrumu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ya fazla alınmıştır yada kökler hasar görmüş olabilir, sol kulak üstünüzün çıplaklığı başka şeyle açıklanamaz

 3. mehmet Diyorki:

  Hocam iyi günler ben ekim yaptıralı 15 gün oldu saç alınan yerde hâlâ ufak kabuklar var, ben bunları kaldırmaya çalışınca az da olsa kanıyor. Kabukları kaldırayım mı yoksa kendiliğinden geçer mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama oluyorsa kaldırmayın.zaten duş esnasında kendiliğinden dökülür

 4. Erdem Diyorki:

  Hocam ekim yapılalı 17 gun oldu. Donor bolgesı su an cok çıplak duruyor ve belli oluyor. Bu duzelecek bir durum mudur, oyleyse daha ne kadar beklemeli? Eger duzelecek bir durum değilse ne yapmamı onerırısınız?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  donör alanın düzelmesi 2-3 ay bulabilir

 5. ismail Diyorki:

  Merhaba Hocam,
  ben sac ekltireli 12 gun oldu ve alim yapilan ense bolgemde hala kizarikliklar var ve bu durum beni oldukca rahatsiz ediyor …
  Saclarimda o bolgeyi kapatmak icin yeterince uzamadi bu durum normalmidir ve ne zaman kizarikliklar kayip olur ? bu kadar insanin sorularina cevap verdiginiz icin kendi adima tsk ederim.
  Saygilarimla
  moderatör
  2 ay sabretmelisiniz 12 gün çok erken

 6. resat Diyorki:

  hocam benimde aynı resimlerdeki gibi olmuş kırık izleri gibi kaç dr mesaj yolladım kimse yapmak istemiyor neden acaba siz yapıyormusunuz bu tür ekimleri
  moderatör
  yapıyordum bıraktım

 7. barıs Diyorki:

  hocam sac ekımı yaptıralı 21 gun oldu ense bolgesıne bepanthol krem uygulasam bır care olurmu bu kırmızılık gecmedı veya baska ne olabılır
  moderatör
  hayır faydası olmaz,kendiliğinden düzelecek

 8. bayram Diyorki:

  hocam saç ektireli 14 gün oldu dönor bölgesi kırmızılıgı geçmedi neden acaba
  moderatör
  bazı kişilerde geç düzelir ama düzelir

 9. ibrahim Diyorki:

  Merhaba,
  Bende 3 temmuzda saç ekimi yaptırdım.5000 greft aldık dediler fakat saç alınan kulak üstü bölgesinden tek taraftan çok fazla kök almışlar.resimdeki kişi kadar değil ama benim saçımda seyrek görünüyor bu konuda neler yapabilirim.malesef alınan bölgeye tekrar saç ektirmem gerekecek ama aradan ne kadar zaman geçmeli ve bunun hukuksal bir boyutu varmı emsal teşkil eden davalar varmı varsa bilgi veiriseniz sevinirim.teşekkürler
  moderatör
  alım yeri genellikle 2 ayda son halini alır ama saçınızı uzatarak kapatabilirsiniz.
  hukuk işlerinden anlamam ama bir şey çıkarmanız mümkün değil.

 10. resat Diyorki:

  türkiyede dr varsada oda galiba sizsiniz işini düzgün yapan

Yazıya Yorum Yap