Saç dökülmesi sebepleri

   

Saç dökülmesinin bilinen en sık sebebe andro genenit allopecia (AGA) diğer deyimle genetik saç dökülmesidir.

SAÇ DÖKÜLMESİ:
En yaygın saç dökülmesi tipi olan erkek tipi saç dökülmesine (androgenik allopecia AGA ) geçmeden önce seyrek rastlanan saç dökülmelerinden bahsedeceğim.
BÖLGESEL SAÇ DÖKÜLMESİ(allopecia areata)

Her yaşta ve her iki cinste de görülebilir.Kişide hiçbir şikayet yapmadan belirli bir bölgeden saç kaybı başlar ve o alandaki tüm kıllar dökülene kadar devam eder.Genel karakteri para gibi dairesel şekilde dökülmedir,saçlı deride değişik büyüklüklerde dağınık halde çok sayıda açıklıklar oluşur.Net bir sebep olmamakla birlikte vücudun savunma sistemleri ve stresle yakın ilişkilidir.Genellikle kendiliğinden yada kelleşmiş alanın çeşitli yöntemlerle tahriş edilmesiyle yeniden çıkar.Bir yıl boyunca kılların çıkmaması kıl köklerinin öldüğünü ve bir daha çıkmayacağını gösterir.Saç ekimi yapmak için en az 1 yıl beklemek gerekir.Tedavide kullanılan kesin etkili bir ilaç yoktur.

TRAVMAYA BAĞLI SAÇ DÖKÜLMESİ:

TRAVMAYA BAĞLI SAÇ DÖKÜLMESİ:

Yanık(ısı veya kimyasallarla),yaralanma,saçlı derinin kopup ayrılması,saçlı derinin ezilmesi gibi sebeplerle saç köklerinin ölmesi sonucu kelleşmedir tek tedavisi kıl kökü nakliyle mümkündür.

İLTİHAPLAR:

Saçlı deride oluşan bakteri,mantar veya virüslerle oluşan iltihabın kıl köklerine kadar ilerlemesi kıl köklerinin de hasarlanmasına sebep olur.Sıklıkla gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarında hijyen kurallarına dikkat edilmemesi sebebiyle görülür.Bu hasar o alandaki köklerin kalıcı olarak ölmesine ve kelleşmeye neden olabilir.Tedavisi saç ekimiyle mümkündür.
ÇEKMEYE BAĞLI SAÇ DÖKÜLMESİ(traksiyonel allopecia) :
En sık görülen şekli saça şekil vermek amacıyla (yada gözler çekik görünsün diye)kulak üstlerindeki saçların çekilerek arkada sıkı bir şekilde bağlanmasından kaynaklanan tipte karşımıza çıkar.Saç kaybının 1 yıl bekledikten sonra kalıcı olduğuna karar verilir.Tek tedavi yöntemi saç ekimiyle sıkılaştırmaktır.Diğer bir şekliyse trikotilomani (saç çekiştirme ve kaşıma tikine bağlı bölgesel dökülme) hastalığındad durum aynıdır.
DİĞER NEDENLER:
Sedef hastalığı,çeşitli immün yetmezlikler.Tedavi asıl hastalığa yönelik olarak planlanır.
GEÇİCİ SAÇ DÖKÜLME NEDENLERİ:
En sık rastladığımız sebepler;Hamilelik,çeşitli ilaçlar(özellikle kanser ilaçları),yoğun stres,hormonal dengesizlikler,mineral(çinko demir)eksiklikler,hipotiridi(tiroid bezinin az çalışması),dengelenmeyen şeker hastalığı,derin kansızlık,yetersiz beslenme,aşırı katı ve tek yönlü diyetlerdir.Bu tip saç dökülmesi genellikle asıl sorunun ortadan kalkmasıyla tedaviye ihtiyaç duymadan düzelir.
ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ(ailesel saç dökülmesi,androgenik allopecia):

Saç Ürünleri

Saç dökülme sebepleri arasında % 90 dan fazla bir oranla ilk sırayı almaktadır. Yaşayan herkeste değişik oranlarda dökülmenin asıl nedenlerindendir.40 yaşında bir erkekte saçlarda dökülme sebebiyle azalma ihtimali % 50-60 oranında görülürken 60 Yaşında bir insanda bu oran % 100 e yaklaşmaktadır.Saç dökülme miktarı kişiye göre çok değişmekle birlikte cildin kırışması gibi yeterince yaşayan her insanın başına gelecektir.
Dökülme sıklıkla 20 li yaşlarda başlar ve diğer saç dökülme sebeplerinden de etkilenebilir.Dökülme aniden değil saçlarda kalite kaybıyla başlar incelir, cansızlaşır,uzama hızı düşer daha da cılızlaşarak kalıcı olarak dökülür ve o bölgedeki kıllar giderek seyrelir dökülmenin devam etmesiyle tamamen kelleşir. Tam kelleşme durumunda kıl kökleri fibrozis denilen şekil alır ve geri dönüşümsüzdür.
Değişik sınıflamalar yapılmış olsa da dünyada Norwood-Hamilton sınıflaması standart kabul edilmiş ve tüm kliniklerce kullanılmaktadır.FUE(yeni saç ekim tekniği) yönteminde çok önemi olmamakla beraber FUT (eski saç ekim tekniği) yönteminde kaç seans yapılacağı ve donör alanın yeterli gelip gelmeyeceği konusunda hastayı aydınlatmak açısından önem arz etmektedir.Daha çok görsel iletişimin zor olduğu durumlarda hastanın kendi durumunu tarif etmek için kullanabileceği standart çizimdir.İnternet sayesinde iletişimin atması kullanımını azaltmıştır.

NORWOOD-HAMİLTON ANDROGENİK SAÇ DÖKÜLME SKALASI

Saçlı deride değişik yer ve oranlarda genellikle simetrik olan erkeklik hormonlarının etkisiyle ortaya çıkan saç dökülme şeklidir.Genellikle şakaklardan başlayıp tepeye doğru ilerler ancak genetik yatkınlığa bağlı olarak dökülme tepeden de başlayabilir.Erkeklerde % 70 oranında görülen bu tip dökülme daha ileri yaşlarda % 100 oranında az veya çok dökülme şeklinde karşımıza çıkar. Kadınlarda bu tip saç dökülmesi % 10 kadar rastlanmaktadır.
Asıl suçlu hormon testesteronun kıl kökünde zamanla kalıcı hasar yapan tipi dihidro testesterondur(DHT).Testesteron 5 alfa redüktaz enziminin etkisiyle DHT ye dönüşür. DHT kıl kökündeki reseptör denilen almaçlara tutunarak kıl yapıcı hücrenin içine girer,hücrenin merkezinde yapım için gerekli olan proteinin sentezini yavaşlatır bunun sonucunda follikülün büyümesi yavaşlar.Bu yavaşlama sonucu kılın 2-10 yıllık yaşam bölümü olan anagen safhası 3-4 aya kadar kısalmış olur. Birkaç yılda saç kökü geri dönülmez aşamaya kadar kalite kaybeder.

DHT(Dihidrotestestoron)NİN KIL KÖKÜNDEKİ ETKİSİ

Testesteron hormonu erkek tipinin oluşmasını belirleyen hormondur.Farklı görevler üstlenen dihidro testesteron ise saç dökülmesi ve prostat büyümesine sebep olmaktadır.
TESTESTERONUN DİHİDRO TESTESTERONA DÖNÜŞÜMÜ

Ailesel saç dökülmesi hormon düzeyiyle değil hormona karşı hassasiyetle ilgilidir yani genetik olarak kişinin kıl köklerinde DHT ye hassas almaçlar varsa o kişinin saçları dökülecek demektir.Bu yatkınlık daha çok anne tarafından taşınmakla birlikte anne veya baba tarafından gelen genlerle olabilir. Bazen anne tarafında da baba tarafında da saç dökülmesi olmadığı halde erkek tipi saç dökülmesi görülebilir bu durumda şahsın bu genleri iki veya üç nesil önceden gelen ama bir önceki nesilde ortaya çıkmayan ebeveynlerinden aldığı düşünülür.Halk arasında sıkça konuşulduğunun tersine saç dökülmesi ile cinsel istek ve gücü arasında hiçbir ilişki yoktur.
Erkek tipi saç dökülmesi hormonal değişim sebebiyle sonbaharda daha fazla olmaktadır.İlkbaharda ise hormon etkisi azaldığından saçlar daha az dökülür ve daha hızlı uzar.

Share

26 Responses to “Saç dökülmesi sebepleri”

 1. Ferda Diyorki:

  Sevgili hocam merhaba çevremdede sıklıkla görüyorum ki 20 yaşların altında da saç dökülen kişiler var bu olayın sebebi genel olarak sinir stresmidir yoksa başka bir sebebi varmıdır.
  moderatör
  % 95 genetiktir

 2. abdullah Diyorki:

  hocam merhaba ben 16 yaşındayım adım abdullah saçım son 1 senedir çok fena dökülüyor ve çok seyrekleşti özellikle tepeden ve önden ne yapmalıyım ? saçımı 3 numaraya vurayımmı ne dersiniz yeniden çıkması için
  moderatör
  3 numaraya vurmak saç dökülmesine etki etmez bilimsel ilaçlar kullanın

 3. Mergül Diyorki:

  Hocam merhaba benim saçıma kediden mantar bulaştı toplamda 7 8 yerimde var bazı yerlerimde geçti bazıları devam ediyor ama saçlarım dökülmedi 17 gün geçti terbisil hap terbisil sprey ketoral hap kullanıyorum sizce dökülme oluşurmu kuruma aşamasındalar ve çok küçükler
  moderatör
  ilerlemedyse dökülmez

 4. Turan Diyorki:

  mrb hocam ben Turan askere gittim geldim saçlarım baya bir seyrekleşti ne yapmam gerek
  Op.Dr.Atilla KAYA
  İlaç kullanın.Saç dökülmesi tedavisi için hairforte sprey ve xpecia tablet reçete ediyorum, tek başına hairforte kullanırsanız % 80-85 ihtimalle dökülme durur tüyleşmiş saçlarda kalite artışı olur, verberinde xpecia tablette kullanırsanız bu ihtimali % 95 lere çıkarabilirsiniz.Araştırıp kendiniz karar vermelisiniz.

 5. furkan Diyorki:

  benim aşırı sitresiö var su aralar 16 yaşındayım ve çok zor zamanlar geçiriyorum özel sebeplerden dolayı ve saçımın bi yerinde küçük bir açıklık başladı bu geçici bir durummudur baska yerde yok şuan acaba sitresimi düzelesem pek kafaya takmasam düzelirmi ve kalıcı saç kaybına neden olurmu lütfen yardım edin
  Dr Atilla Kaya
  saçkıran olabilir,dermatologa görün

 6. Ömer Diyorki:

  Hocam saç dokülmesi için bi ilaç önerirmisiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedenine göre değişir

Yazıya Yorum Yap