PRP Tedavisi ve PRP li Saç Ekimi

PRP (bir başka kliniğin uydurduğu isim reversa) kelime olarak Plazma Rich Platelet kelimelerinin baş harfleridir.Türkçesi kanama olan yerde pıhtı oluşturarak kanamayı durduran “kan pulcuklarından zengin serum” anlamına gelir.

PRP nin reklamını yaparken olabildiğince sık bir şekilde “kök hücre” kelimeleri kullanılmaya çalışılmaktadır ama elde edilen pulcukların (trombosit) kök hücre diye bilinen hücreyle yakından uzaktan ilişkisi yoktur.Trombosit dediğimiz bu pulcuklara kök hücre demek için bilgisiz olmak yetmez aynı zamanda ciddi düzeyde sahtekar olmak gerekir.

Tanıtım yazılarında bilimsel bir uygulamaymış gibi anlatılan ve bir çok ülkede yapıldığı söylenen PRP ile ilgili olarak pub-med de (dünyanın en güvenilir kütüphanesi kabul edilir ve her ülkeden deneysel çalışmalar eklenir) eklemde kayganlığı sağlamak için diz eklemi içine ve kemik ameliyatı yapılan alana uygulamak (deneysel) dışında yazı yoktur, hele hele saç dökülmesi tedavisinde hiç bahsedilmemiş bile.

Saç Ürünleri

Uygulamada kişiden 10 ml kan alınır işlem yapılarak içinde 0.3 ml kadar kan pulcuğu olan serum elde edilir, elde edilen bu serum kafa derisine yüzeyel olarak enjekte edilir.(Benzer uygulama “cilt geçleştirme” adıyla cildi kırışan kişilerin duygu ve beklentilerini sömürmek içinde kullanılmaktadır.)

Sonuç olarak PRP;

-Üzerinde hiçbir deneysel çalışma yapılmamış

-Hiçbir bilimsel desteği olmayan

-Bilimsel kurumların (üniversite ve eğitim hastaneleri) hiçbirinde uygulanmayan

-Etkinliği kanıtlanmamış ve bu konuda herhangi bir çalılşma yapılmamış

-Bilim adına yayınlanmış hiçbir text bookta geçmeyen

-Teknolojik bir uygulama havası verilsede enjektör ve basit bir santrifüj olan her yerde yapılabilen

-Güncel yazıların çıktığı tıbbi dergilerin güvenilir olanlarında adı bile geçmeyen bir uygulamadır.

-Bu kadar bilgi ışığında PRP li saç ekiminden söz etmeye bile gerek yok sanırım

Saçınız dökülüyorsa FDA onayı almış bilimsel ilaçlar kullanın bu tür bilimsel havası verilmiş uygulamalardan uzak durun böylece boşa para harcamamış acı çekmemiş olursunuz.

Yazı www.genelsaglik.org sitesinden özet şeklinde alıntıdır ayrıntıyı ilgili siteden okuyabilirsiniz.

Share

28 Responses to “PRP Tedavisi ve PRP li Saç Ekimi”

 1. ali Diyorki:

  mesela ben vücut tüylerinden saç nakli yaptırdım diyellim PRP tedavi ile saç kalınlaşırmı?
  moderatör
  PRP sadece yapanın cüzdanını kalınlaştırır başka işe yaramaz 🙂

 2. melek Diyorki:

  Merabalar ben 21 yasindayim doktor bana prp ne yapalim dedi devlet hastanesinde ki doktor son care dedi sac ekimi falan yaptirmadim sizce yapmalimiyim
  moderatör
  öncelikle sayfayı okuyun sonra da saç dökülmesinde etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçlar kullanın

 3. ali Diyorki:

  özel bir kiliniğe gittim ve kesinlikle prp yada mezoterapi yapmamı söyledi. Prp yapsam daha iyi verim alacağımı söyledi ama çok uğraştım boşa para harcamak istemiyorum artık. sizce hangisi yapmalıyım yada yapmalımıyım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bana göre her ikisinin de sadece yapana faydası olur, yaptıran hiçbir etkisi olmaz.bunun yerine bilimsel ilaçlar kullanın

 4. mehtap Diyorki:

  Prp nin hiccbirr faydasi yok sakinn yaptirmayin ümitlerinize paraniza yazikk. E…w…. yaptirdim sacim daha cok döküldü okadar cektigim aciya yazik vicdansizlar parayi isterken cikcakmis gibi ciddi ciddi istiyolar guler yuzle kandiriyolar

 5. mehtap Diyorki:

  E…w…. dolandirici
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Başımı ağrıtmasınlar diye sadece baş harflerini bıraktım 🙁

 6. Hakan Diyorki:

  Hocam benim 15 yasindan beri saclarim dokuluyor kan testi yaptirdim degerlerim normale yakin cikti suan 19 yasindayim gozle gorulur kellik var surekli saclarim dokuluyor sizce ne yapmaliyim? Bu arada babam amcam dayimda kellik var. 15 yasinda genetik dokulme normal mi? Ve ben sac ektirsem saglikli mi olur ileriyi mi bekleyeyim.
  Op Dr Atilla KAYA
  daha çok 18-20 yaşında başlar ama ergenliğe girdikten 2 yıl sonra başlayabilir, bu yaşta yaptırmanın riski dökülmenin nereye kadar devam edeceğini bilemezsiniz ve ekilenler ortada ada gibi kalabilir.

 7. serdar Diyorki:

  merhaba hocam. ben prp yaptırdım. ekilen saçlara zararı olurmu. bu prp saçları güçlendirip hacim kazandırabilirmi
  Op Dr Atilla KAYA
  Ekilen saçlarınıza hiçbir zararı olmaz, PRP hacim kazandırır ama sizin saçlarınıza değil yapanın cüzdanına hacim kazandırır 🙂

 8. Hakan örnek Diyorki:

  Merabalar ben iki ay oldu sac ekimi yaptıralı prp önermiyosunuz bn şhen men isimli bir hap kullanıyorum şampuan olarakta bioksin şampuan ve serumu kullanıyorum sizden ricam bu kullandıklarıma devam edeyimmi ..bide sizin önereceginiz bi şampuan ve hap varmı teşekkürederim
  Op Dr Atilla Kaya
  kullandığın ürünlere devam edebilirsin

Yazıya Yorum Yap