PRP Tedavisi ve PRP li Saç Ekimi

PRP (bir başka kliniğin uydurduğu isim reversa) kelime olarak Plazma Rich Platelet kelimelerinin baş harfleridir.Türkçesi kanama olan yerde pıhtı oluşturarak kanamayı durduran “kan pulcuklarından zengin serum” anlamına gelir.

PRP nin reklamını yaparken olabildiğince sık bir şekilde “kök hücre” kelimeleri kullanılmaya çalışılmaktadır ama elde edilen pulcukların (trombosit) kök hücre diye bilinen hücreyle yakından uzaktan ilişkisi yoktur.Trombosit dediğimiz bu pulcuklara kök hücre demek için bilgisiz olmak yetmez aynı zamanda ciddi düzeyde sahtekar olmak gerekir.

Tanıtım yazılarında bilimsel bir uygulamaymış gibi anlatılan ve bir çok ülkede yapıldığı söylenen PRP ile ilgili olarak pub-med de (dünyanın en güvenilir kütüphanesi kabul edilir ve her ülkeden deneysel çalışmalar eklenir) eklemde kayganlığı sağlamak için diz eklemi içine ve kemik ameliyatı yapılan alana uygulamak (deneysel) dışında yazı yoktur, hele hele saç dökülmesi tedavisinde hiç bahsedilmemiş bile.

Saç Ürünleri

Uygulamada kişiden 10 ml kan alınır işlem yapılarak içinde 0.3 ml kadar kan pulcuğu olan serum elde edilir, elde edilen bu serum kafa derisine yüzeyel olarak enjekte edilir.(Benzer uygulama “cilt geçleştirme” adıyla cildi kırışan kişilerin duygu ve beklentilerini sömürmek içinde kullanılmaktadır.)

Sonuç olarak PRP;

-Üzerinde hiçbir deneysel çalışma yapılmamış

-Hiçbir bilimsel desteği olmayan

-Bilimsel kurumların (üniversite ve eğitim hastaneleri) hiçbirinde uygulanmayan

-Etkinliği kanıtlanmamış ve bu konuda herhangi bir çalılşma yapılmamış

-Bilim adına yayınlanmış hiçbir text bookta geçmeyen

-Teknolojik bir uygulama havası verilsede enjektör ve basit bir santrifüj olan her yerde yapılabilen

-Güncel yazıların çıktığı tıbbi dergilerin güvenilir olanlarında adı bile geçmeyen bir uygulamadır.

-Bu kadar bilgi ışığında PRP li saç ekiminden söz etmeye bile gerek yok sanırım

Saçınız dökülüyorsa FDA onayı almış bilimsel ilaçlar kullanın bu tür bilimsel havası verilmiş uygulamalardan uzak durun böylece boşa para harcamamış acı çekmemiş olursunuz.

Yazı www.genelsaglik.org sitesinden özet şeklinde alıntıdır ayrıntıyı ilgili siteden okuyabilirsiniz.

27 Responses to “PRP Tedavisi ve PRP li Saç Ekimi”

 1. serdar Diyorki:

  merhaba hocam. ben prp yaptırdım. ekilen saçlara zararı olurmu. bu prp saçları güçlendirip hacim kazandırabilirmi
  Op Dr Atilla KAYA
  Ekilen saçlarınıza hiçbir zararı olmaz, PRP hacim kazandırır ama sizin saçlarınıza değil yapanın cüzdanına hacim kazandırır :)

 2. Hakan Diyorki:

  Hocam benim 15 yasindan beri saclarim dokuluyor kan testi yaptirdim degerlerim normale yakin cikti suan 19 yasindayim gozle gorulur kellik var surekli saclarim dokuluyor sizce ne yapmaliyim? Bu arada babam amcam dayimda kellik var. 15 yasinda genetik dokulme normal mi? Ve ben sac ektirsem saglikli mi olur ileriyi mi bekleyeyim.
  Op Dr Atilla KAYA
  daha çok 18-20 yaşında başlar ama ergenliğe girdikten 2 yıl sonra başlayabilir, bu yaşta yaptırmanın riski dökülmenin nereye kadar devam edeceğini bilemezsiniz ve ekilenler ortada ada gibi kalabilir.

 3. mehtap Diyorki:

  E…w…. dolandirici
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Başımı ağrıtmasınlar diye sadece baş harflerini bıraktım :(

 4. mehtap Diyorki:

  Prp nin hiccbirr faydasi yok sakinn yaptirmayin ümitlerinize paraniza yazikk. E…w…. yaptirdim sacim daha cok döküldü okadar cektigim aciya yazik vicdansizlar parayi isterken cikcakmis gibi ciddi ciddi istiyolar guler yuzle kandiriyolar

 5. ali Diyorki:

  özel bir kiliniğe gittim ve kesinlikle prp yada mezoterapi yapmamı söyledi. Prp yapsam daha iyi verim alacağımı söyledi ama çok uğraştım boşa para harcamak istemiyorum artık. sizce hangisi yapmalıyım yada yapmalımıyım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bana göre her ikisinin de sadece yapana faydası olur, yaptıran hiçbir etkisi olmaz.bunun yerine bilimsel ilaçlar kullanın

 6. melek Diyorki:

  Merabalar ben 21 yasindayim doktor bana prp ne yapalim dedi devlet hastanesinde ki doktor son care dedi sac ekimi falan yaptirmadim sizce yapmalimiyim
  moderatör
  öncelikle sayfayı okuyun sonra da saç dökülmesinde etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçlar kullanın

 7. ali Diyorki:

  mesela ben vücut tüylerinden saç nakli yaptırdım diyellim PRP tedavi ile saç kalınlaşırmı?
  moderatör
  PRP sadece yapanın cüzdanını kalınlaştırır başka işe yaramaz :)

 8. serap Diyorki:

  ben 2 ay once sac ektidim 2. ayda bana canlansın dıye 3 gun arayla prp yaptılar ama var olan saclarım dokuldu prp den olmus olabılırmı bide kac ay sonra boytata bılırım
  moderatör
  prp nin faydasıda zararı da olmaz rahat olun
  1 aydan sonra boyatmanın sakıncası olmaz

 9. Tuncay Diyorki:

  Selam sc mezoterabisi sac dokulmesini durdururmu?
  moderatör
  hayır hiçbir etkisi olmadığını ben 1 yıl uyguladıktan sonra gördüm,insanların parasını boşuna aldığımı farkedince de bıraktım

 10. saç ekimi Diyorki:

  öncelikle merhaba ben 15 gün önce saç ekimi yaptırdım yaptıracak arkadaşlara en büyük tavsiyem kesınlıkle bir hastanede yaptırmaları 3700 graf saç ekımı yapıldı bana ve yaklaşık 10 saat surdu operasyonun tamamı ılk 5 gun boyunca suratımda şişmeler oldu ve kabuklanmalarda bu donemde kayboldu ama halen saç alınan bölgelerde bır rahatsızlanma ve ınce igne batması gıbı agrılar var benım sormak istedıgım sizlere benım saclarımda kırılma yada dökülme olmadı ama ne kulllanmamı onerırsınız daha verımlı ve canlı olması ıcın saclarımın sonucda ıyı paralar vererek bu ekımı yaptırdım
  moderatör
  şok dökülme bundan sonra olur,azaltmak için 10 mg B7 vitamini tabletlerinden günde bir tane ve en az 3 ay kullanın.

 11. muratlı Diyorki:

  Saygılar Atilla bey. ekim sonrası ilk kez saçlarımı boyamaya karar verdim kaliteli markaların köpük vb. boyasımı olsun organik denen içeriği belirsiz hint vb. kına tarzı boyalarmı olsun tavsiyeniz nedir boyamanın zararı olurmu sakal bölgesinden gırtlaktan ekim için kök alınmasından kaliteli sonuç alınırmı bu bölgeden alınan bir tek kökün fiatı ne olur.
  moderatör
  yeterli süre geçtiyse var olan saçlarınıza verdiği zarar kadar zarar verir
  1 greft 2.5 tl

 12. ali Diyorki:

  merhaba hocam 2 ay önce saç ekimi yaptırdım.bu ekilen saçlar ekimden kaç ay sonra ufak ufak çıkmaya başlar??
  moderatör
  bundan sonraki 2-6 ayda

 13. muratlı Diyorki:

  Atilla bey 5 ay önce saçımı görevli olduğum güneydoğu bölgesinde yaptırdım 2600 kadar kök ektiklerini söylediler.şok dökülmeler hala sürüyor dipten çıkanları görebiliyorum fakat seyrekler 4-5 kez iltihap kaptım antibiyotik kullandım alın çizgisinden 2 cm geriden yaptırmama ragmen çok seyrekler her halde yapamadılar 1 yıl sonra sakaldan yaptırmaya karar verdim saç ekimi yaptıracaklar iyi araştırsınlar

 14. OLCAY keser Diyorki:

  merhba 25 yasındayım saçlarım üstlerden incelmeye başladı gözle görulur bi kellik yok sadece suya tutunca belli oluyor açıldıgı PRP dusunuyorum saçları kalınlaştırıp daha kalın görunmesini saglıyormuş ve saç dökulmesı yarı yarıya azalıyormuş ne önerirsiniz 4 sean dediler 1 000 tl dediler ….kmet diye biyere sordum baktılar siz ne önerirsiniz ????
  moderatör
  PRP nin çok faydası var ama sadece yapana var yaptırana en küçük faydası olmaz,kişisel inancım budur.
  bu güne kadar yaptıran ve parasının boşa gittiğini düşünen çok kişyle görüştüm ama yarar gördüğünü söyleyen tek kişi görmedim
  paranıza yazık,paranız çoksa canınıza yazık

 15. ali Diyorki:

  hocam mrb saç ekimi yaptıralı 28gün oldu ense kızarıklıgı falan kapandı fakat ekım yapılan yerlerdekı derının ustu hep kepek oluyor ve kasınıyor derının ustu beyaz duruyor yanı bunun anlamı ne oluyor ve nasıl ve nezaman gecer bu goruntu hocam?
  moderatör
  ekime bağlı olarak cildin yenilenme hızı artar,ondandır ve önemsiz

 16. ali Diyorki:

  hocam mrb ikinci kez saç ekimi yaptırdım yanı ıkıncı bır sıkılastırma ekımı.ekimin üstünden 16 gün yıkamanın ustunden 14 gun gectı ne zaman bu ekım yapılan yerdekı kabukları surterek dokmelıyım??
  moderatör
  artık yumuşattıktan sonra temizleyebilirsiniz.

 17. ahmet Diyorki:

  hocam mrb gecen gun saclarım canlansın dıe sıfıra vurdurdum fakat ekılen yerler bellı oluyor.benım saclarım ınce tellı fakat bu ekılen saclar daha kalın tellı duruyor.ekım yapılırken saclar enseden alındı yanı neden dıger saclara gore kalın tellı duruyor ve nasıl duzelır??
  moderatör
  ense daha kalındır

 18. ahmet Diyorki:

  ikinci bir sıkılaştırma ekimi düşünüyorum ortalama 2000-2500 greft arası hocam peki ensede iz kalırmı yada seyrek bir görüntü çünkü ilk alımda 3000 greft alındı bundanda 2500 alınırsa seyrelme yada ız olurmu ensede??
  moderatör
  şu anki sıklık önemli yeterince sıksa seyreklik farkedilmez.

 19. ahmet Diyorki:

  kesilerek ekimde yüzde kaç ölür peki?
  moderatör
  böyle bir oran verilemez

 20. ahmet Diyorki:

  meraba hocam 1 sene once sac ekımı yaptırdım seyrek oldugu ıcın yenıden sıkılastırma ekımı yaptıracam sıze sorum su: yenıden ekım yapılırken kesılerek acıldıgı ıcın ekılen saclarla varolan saclarda seyrelme yada kok ölmesı olurmu ve olursa da yuzde kac olur?
  moderatör
  kesilerek ekimde bu ihtimal var ama ben kesmeden iğne ile delerek ekiyorum

Yazıya Yorum Yap