Motorlu FUE sac ekimi

FUE saç ekimi yaparken gereken özen gösterildiğinde kök alımı değil ekim zaman alıcı işlemdir bu durumda motor kullanmak zaman kazandırmaz.

Saç Ürünleri

Köklerin FUE gibi alınıp FUT yönteminde olduğu gibi cildi önceden keserek ekim yapılıyorsa motor zaman kazandırır ama FUE usulüne uygun şekilde yapılıyorsa asıl zamanı ekim aldığından motorun kazandırdığı zamanın önemi kalmamaktadır.Dahası saç ekiminde zaman değil kalite önemlidir.
Motorlu FUE yıllarca FUT yöntemiyle saç ekiminden vaz geçemeyen kliniklerin FUE deki zaman kaybını azaltmak için kullandığı bir yöntemdir.
Mikro motor denilen elle tutulabilecek kadar küçük bir cihazla kök alınacak ucun döndürülmesiyle yapılan bir saç kökü alım tekniğidir.
Gerçekten elle alımdan daha hızlı bir şekilde kök alımı yapılabilmektedir ama FUE tekniğinde önemli olan köklerin alım hızı değil ekim hızıdır ekim hızını belirleyen en önemli faktörse köklerin ekim kalitesidir.FUT yönteminden FUE yöntemine geçişi tamamlayamayan kliniklerde ekim işlemi FUT ta olduğu gibi deliklerin önceden doktor tarafından hazırlanıp ekimin hemşireler tarafından yapılması ekim hızını artırmakta ve bu da alım hızını artırma ihtiyacı doğurmaktadır.Yani usulüne uygun FUE yapmanın tek yolu bu iş için gereken zamanın ayrılmasıdır. Özellikle kökleri bekletmeksizin alımla eş zamanlı yapan bir yerde alım hızı önemini yitirmekte ve ekim hızı herşeyi belirlemektedir.
Usulüne uygun yani cildi kesrek delmeden,her kıl köküne olması gereken açıyı vererek,kökleri 1 ve 2 li ekim yaparak,alım ve ekim esnasında kökleri zedelemeden ekim yapılıyorsa köklerin motorla alınması hiçbir önem arzetmemektedir.
Diğer taraftan oldukça yumuşak ,hassas ve travmadan hemen etkilenen kıl kökünün el gibi hassas organ yerine motorla alınmasının alınan ve geride kalan köklere ciddi zarar verebileceği konusunda şüpheler giderek yaygınlaşmaktadır.
Halihazırda FUE nin mantığını kavramış ve sadece FUE tekniğiyle saç ekimi yapan FUT yöntemini terketmiş kliniklerde motor kullanılmamakta ve bu işin sanatsal bir girişim olduğu mantığıyla ellerinin hassasiyetine güvenmektedir.
Motor kelimesinin kabalığıda önüne mikro kelimesi konularak hafifletilmeye çalışılmıştır sanki başkaları makro motor kullanıyormuş imajına kapılmamak gerekir.Benzer mantıkla yaklaşıldığında kullanılan cihazın mikro eki konsada sıradan bir motor olduğunu ve bunu kullanmanın bir yetenek veya beceri,aletinde teknolojik üstünlük olmadığını bilmekte yarar var çünkü elle elim yapacak kadar birikimli bir eleman motorla alımı rahatlıkla yapabilir.
Motorlu FUE ile saç ekiminizi daha kısa sürede yaptırmanız mümkün ama siz yinede “ömür boyu başınızın üstünde taşıyacağınız ” bu saçları hızlı değilde kaliteli bir şekilde ektirmenin yollarını arayın.

Share

10 Responses to “Motorlu FUE sac ekimi”

 1. akopunch Diyorki:

  Merhabalar kolay gelsin Saç ekim malzemeleri üreten bir firmayız mümkün ise yayınlamış olduğunuz Mikro motor tekniğini bende sitemde yayınlamak istiyorum. Mikro motor ile Fue punch,ların kullanım tarihinin hangi yıl olduğunu belirtmemişsiniz bunla ilgili bilgi amaçlı bir yazı yazmak istiyorum. Tarafınızca bilgi edşine bilirsem tşk. ederim (Fue Mikro Motor ile Saç ekimi Türkiytede kaç yılında yapıldı.
  Moderatör
  İlk motorlar 2004 yılında Amerikadan gelmişti (o zamanlar Çin malları dünyayı tamamen istila etmemişti) ve ben denedim aklıma yatmadı.Mikro motor kullanılmaması geretiğine dokuya ve köklere zarar verebileceğine kanaat getirdim ve kullanmadım.2008 yılında bir başka firmanın ısrarıyla tekrar denedim ve düşüncelerimin doğru olduğuna karar verdim hala kullanmıyorum,kullanmayıda düşünmüyorum.Fabrika zihniyetiyle çalışmayan yerlerde kullanmamaya devam edecektir düşüncesindeyim.Yazı yazarsanız vede mantıklı gelirse yayınlarım.

 2. Umit Diyorki:

  Sac ekimindan sonra, kendi saclarimizi da kaybetme olasiligi da var mi?
  moderatör
  kanal açılarak yapılan ekimde var olan saçların kökleri ve onları besleyen kılcal damarların zedelenmesi sebebiyle zarar görebileceği konusunda bilgiler var

 3. hakan Diyorki:

  hocam mikro motorla ekim yaptırdım 1 hafta oldu.arka tarafta donör alanda yanma hissi var ağrıyla karışık ama çoğunlukla yanma hissi var.bu normalmi ?sanırım mikro motorun kötü bi sonucu bu yoksa benim cildimdenmi kaynaklanıyor.sşte çok güzel hayırlı olsun
  moderatör
  elle alımda bu tür sorun görmüyoruz ama önemli bir sorun değil mutlaka düzelecek rahat olun

 4. hakan Diyorki:

  hocam kurtarın beni 😀 hocam minox tedavisine başladım.saçlarımı acayip derecede kaşındırdı.minoxil forte.tabi ister istemez kaşıdım biraz ertesi gün birde ne göreyim saçlarımda böyle sulu kabuklar oluşmuş kaşıdığım yerlerde.patlattım bi kaçını hafif sarı renkte.nedir bu ? anlamadım .biraz alakasız biyere yazdım ama hocam yardım edin allahınız aşkına 🙂 siteyi ektirmeden önce bulsaydım iyiymiş.
  moderatör
  mioxidil allerjisi sık görülen bir durum sanırım başka bir ürüne geçmeniz gerekecek.

 5. hakan Diyorki:

  mesela hangi ürün hocam.rogan kullanıcam ama onun etken maddeside minoxil değilmi ?
  moderatör
  evet minoxidil var ,yeterince etkili olması için yanıda propeciada almalısınız.

 6. Metin Diyorki:

  Slm hocam 6 ay önce saç ektirdim mikro fue ama yeterince sık olmadı 4000 greft sadece ön tarafa 1sene içinde sıklaşırmı ayrıca solgar biotin 5000ve minoxil yüzde beş kullanıyor um sizce uygunmu
  moderatör
  olumlu değişim 1 yıl devam edebilir
  ben 10 mg lık tabletlerden günde bir tane en az 3 ay öneriyorum

 7. Metin Diyorki:

  Hocam tavsiyeniz üzere 10mg solgar biotin aldım ama siz tablet demişsiniz ben kapsül aldım cam şişede 1000mcg yazıyor doğru ilaçmı sizi rahatsız ediyorum ama yanlış kullanmak istemiyorum
  moderatör
  1000 mcg 1 mg dır yani ondan bir defada 10 kapsül almanız gerekir.

 8. Metin Diyorki:

  Mrb hocam 10mg solgar biotin eczaneden istedim bana verdiği küçük şişede 50 kapsül var üzerinde 1000pg yazıyor 10mg la aynı şeymi yani1000pg =10mg eşitmi
  moderatör
  pg yi yanlış okumuşsunuzdur mcg dir
  wikipedia ya yazın ayrıntılı anlatmış yada bir önceki yazdığımı matematik bilen birine okutun size anlatır

 9. Serhat Diyorki:

  Hocam merhaba, miktomotorla alım yapıldı ve ekilen saçlarımın tutup tutmadığını yada ölü saç kökü emilip ekilmediğini merak ediyorum nekroza benzer bir şey olmadı ama canlı veya cansız kök mü ekildi bunu anlamamın bir yolu var mıdır? Teşekkürler

 10. dratilla Diyorki:

  Var,1 yıl beklemek.
  Op. dr. Atilla Kaya

Yazıya Yorum Yap