Karar vermeden önce

Saç ekimine karar vermeden önce mutlak okunması gereken öneriler
Saç Ürünleri
Saç Ekimi ve saça dair herşey kitabından özetle
-İnternetteki yalan yanlış yönlendirmeye kanmayın.

-Mutlaka birkaç yerden görüş alın.
-Yaptıracağınız kliniğin şerit yapıp yapmadığını öğrenin yapıyorsa orada FUE yaptırma konusunu tekrar düşünün.
-Size gösterilen montajlanmış resimleri değil mümkünse ekilen kişileri görün.
-Doktorla en son konuşmayı düşünün.
-Ekim yapan ekiple tanışın ve eğitimlerini öğrenin.
-Toplama ekibe kesinlikle ekim yaptırmayın.
-Olabildiğince çok soru sorun.
-İşi ucuza getirmeye çalışmayın(yoksa kalite düşebilir).
-Beklentilerinizi sınırlı tutun ama fazlasını isteyin.
-Her bir kıl kökünü önemseyene ekim yaptırın(sizin için her kıl kökünün kıymetli olduğunu unutmayın)
-Sizi yönlendirenlerin önerdiğinden başkalarının da fikrini alın.
-Girdiğiniz iş yerinin albenisinden etkilenmeyin.
-Ekonomik probleminiz varsa saç ekimini erteleyin.
-FUE yönteminde nerdeyse teknolojiye hiç yer yoktur bu sebeple sizi etkilemek amacıyla yapılan muayeneleri (saç analizi,bilgisayarlı saç analizi, dermatoskop,trikoskop vs) görmezden gelin.
-Saç muayenesi sonucu söylenen kök sayısı hakkındaki rakamları değerlendirmeye almayın çünkü sizi ikna etmek için abartılabilir.
-İhtiyacınız olduğu söylenen rakamın her zaman az geleceğini bilin.
-Ucuza yaptırıp her aynaya baktığınızda sinirinizi bozacağınıza kredi alıp istediğinizi gerçekleştirin yada saç ektirmeyi erteleyin vazgeçin.
-Saç ektireceğinizi ve ektirdiğinizi çevrenizden gizlemeye çalışmayın(rahat araştırma yapmanızı sağlar)
-Saçlarınız seyrekse tam kelleşmeden ekim yaptırın böylece tam kel halinizi görmemiş olursunuz.
-Bilgisayar programıyla “ekimden sonra böyle olacak” sözüne temkinli yaklaşın yoksa hayal kırıklığına uğrarsınız.
-Ekim anında TV izleyebilir,dergi okuyabilir,meyve suyu içebilirsiniz dendiyse bunları evde yapın ekilirken yaşayacağınız rahatlığı değil ekim kalitesini değerlendirin.
-Mikroskop kullanıp kullanmadıklarını sorun eğer kullanıyorlarsa bilinki orası FUT yapıyor FUT yapan yerde usulüne uygun FUE yaptırma şansınız azdır.
-Bir günde birden fazla saç ekimi yapılan yere ekim yaptırmayın, yoksa aceleye gelirsiniz.
-İstanbuldan,Ankaradan ekip gelecek ona göre size randevu verelim deniliyorsa kel halinizin size daha çok yakıştığına karar verin.
-Ekilen saçların gerçek şeklinin 8-12 ayda ortaya çıkacağını ve komik bir görüntü ortaya çıktığında yapabilecek bir şey kalmayacağını aklınızdan çıkarmayın.
-Muvaffakat imzalatan kurum sizin gelecekte memnun olmazsanız yapacağınız şikayetin önünü kesmeye çalışıyor demektir imzalatana ekim yaptırmadan tekrar düşünün.
-Saç ekimi yaptırdıktan sonra ekilen saçlarına epilasyon yaptırmak zorunda kalanlardan biri olmamak için doğru karar vermeye çalışın.
-Yaptırdığınız girişim bedeninize saygı gösterdiğinizin bulgusudur bundan gurur duyun.
-Özellikle sanal ortamda söylenen övücü,abartılı, süslü sözlerin ve gösterilen fotoğrafların yeterince güvenilir olmadığını düşünüp ihtiyatla yaklaşın.
-Saç ekim için anlaşırken saçlarınızı hemşiremi, sağlık memurumu,sağlık eğitimi dahi olmayan saç ekim uzmanı denen birimi yoksa doktormu ekecek bunu açık ve net bir şekilde konuşun.
Share

65 Responses to “Karar vermeden önce”

 1. Mehmet Diyorki:

  Merhaba ben sac ekimi yaptirmak istiyorum ama hic bir yere guvenemiyorum her yer biz en iyisiyiz diyor. sizin bana önerebileceginiz yerler varmi?
  Moderatör
  O dediğiniz bu sitenin hiçbir yerinde yazmaz 🙂
  siteyi iyi incelerseniz en iyinin kim olduğuna karar verecek kadar bilgilenmiş olursunuz
  saç ekimi gibi önemli bir uygulama için değer bence 🙂

 2. murat Diyorki:

  merabalar benım saçlarımın sadece tepe bölümü seyreldı 19 yasındayım buraya saç ekimi yaptırsam olurmu?bir diger sorum su an mevcut olan saçlarıma zarar verırmı?tesekkurler
  Moderatör
  saçlar cilt kesilerek kanal açma şeklinde değilde delerek ekilirse var olan saçlar ve onları besleyen kılcal damarlar zarar görmez,19 yaş tepeye ekim yaptırmak için çok erken doru plan yapmaya çalışın.

 3. tugba Diyorki:

  saçlarım dökulmeye devam ediyor dökülen saça saç ekimi yapılırmı
  Moderatör
  Ensenizdede dökülme yoksa yapılabilir ama ordanda kayıp varsa beklemek akıllıca olur (isminizi bayan yazdığınız bayana cevap yazıyorum gibi düşündüm)
  Sorun ve tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz Saç Sorunları Forum açıldı

 4. arda Diyorki:

  mrb.
  yaklaşık 2 ay önce saç ekimi yaptırmıştım 10 günde kabuklar dökülür günlük hayatınıza dönülür denmesine rağmen öyle olmamakla birlikte
  hala alım yapılan bazı yerlerde dokunduğumda hafif bi ağrı hissediyorum ve alım yapılan alanda hala küçük sivilceler var ve kaşıntıda zaman zaman oluyor…bu durum sizce normal mi veya extra bi ilaç kullanmam gerekirmi.
  2.sorumda ekimden sonra 3. hafta 2. ay arası %60-70 lere varan şok dökülme yaşanıldığı söylenir.
  bende o kadar dökülme olmadı en azından benim görebildiğim % 30 gibi bi dökülme oldu sanırım…
  bunun sebebi sitenizdede yardımcı olur diye kullanabiliceğimizi yazdığınız hgf ve pantogar olabilirmi.yoksa zayıf olan saçların bu ilaçlarla biraz güçlenmesine mi aldanıyorum ekim sonrası az döküldü diye…
  son sorum ise ekim için 3.ayda uzamaya başlar 6. ayda ekim neticesi genelde belli olur 1.senede kesin sonuç alınır denir.mesela ben 2.aydayım dipte küçük saçlar var cansız bunların uzamasımı 6.ayı bulur yoksa şuanda kafa derimde göremediğim yeni saçlarmı çıkacak acaba…tşk…
  Moderatör
  -Dökülmenin miktarı standart değil hepside dökülebilir hiç dökülmeyebilirde
  -Önerilen ilaçlar kök beslenmesini ve o bölge kanlanmasını artıran maddeler içerdiği için şok dökülmeyi azaltması beklenir
  -son halinin ne zaman ortaya çıkacağıda çok değişken bişr durum ama genel olarak son halinin % 90 ı 1 yılın sonunda ortaya çıkar denir.

 5. GÜNEŞ Diyorki:

  MRB BEN 21 YASINDAYIM BENIM SAÇIMDA GÜNLÜK SAYMAYA KALKSAN 15-25 TEL DOKULUR BU KAYDA DEĞER BI RAKAM DEĞİL DİYE BILIYORUM FAKAY SU VARKI SACIMDA BI SEYREKLIK VAR VE BU SON ZAMANLARDA BENIM COK CANIMI SIKMAYA BASLADI OZELLIKLE KENAR KISIMLARDA ACABA SAÇ EKTIRMEYE GEREK AKLMADAN DA TEDAVI ETME ŞANSIMIZ VARMIDIR ?
  Moderatör
  İlaç şansını denemelisiniz.

 6. ilker Diyorki:

  benım sacım dogustan seyrek ve dokulme cok az hatta gunde bellı bır sayıda dokuldugunde normaldır dıyolar benımkı o sayıdanda az dokuluyor dıyebılırım arka taraf ve yan taraflar ıyı sık sadece ust kısımda seyreklık var bu bolgeye sac ekımı yaptırabılırmıyım? yaptırsam sonuc nasıl olur merak edıyorum cevaplarsanız sevınırım
  Moderatör
  Tabiki istediğiniz yere yapılabilir

 7. Cihan Diyorki:

  Saç ekiminde yalnızca saçsız bölüme ekim yapılmasıyla kalınmadığı, saç ekilen bölgeye yapılan başka işlemlere (ben mezoterapi olduğunu tahmin ediyorum) bölgedeki cansız saçların da daha sağlıklı uzamasının sağlandığına dair söylentiler duyuyorum. Bunun gerçeklik payı nedir? Saç ekimiyle birlikte mezoterapi yapılması yerleşik bir uygulama mıdır yoksa isteğe göre midir yoksa kesinlikle yapılmaz mı?
  Moderatör
  Bahsettiğiniz konular mezoterapi ve PRP bu konularda yüzlerce yazı bulabilirsiniz ama
  şu ikisi farklıdır okumanızı öneririm
  http://www.sactedavisi.com/ilaclarla-sac-cikarmak/sac-cikarici-urunlere-genel-bakis.html
  http://www.genelsaglik.org/yazi/prp-nedir-ne-degildir

 8. cesur Diyorki:

  2. sorum ise… önde ve arkada bazı saç tellerim normal uzarken bazıları dipten çıkıyor ama uzamıyor…belirli bi seviyeden sonra kalıyor ve yaklaşık 1 senedir kazıtıyorum ama yine aynı seviyeden fazla uzamıyor.bu saç köklerini doğru bi ilaç tedavisiyle kazanabilirmiyim…bu tarz saçların sebebi ne olabilir acaba…
  Moderatör
  Aslında uzuyor ama değişim 1-3 ayda olduğu için daha fazla uzayamadan dökülüp yenisi çıkıyor.Uygun tedavi alırsanız 1-3 ay olan süre 1-2 yıla çıkar ve dahada uzar ayrıca doğru tedaviyel kalitedede artış olur ama ilacıkullandığınız sürece

 9. cesur Diyorki:

  Saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum ama bazı endişelerim var bana yardımcı olurmusunuz…
  2 sorum olacaktı. uzun olduğu için ikiye bölerek soracağım.Cevap verirseniz sevinirim.
  Tepe bölgem önemli ölçüde döküldü.yeni saç çıkması için minoxil kullandım vee tepede bazı yerlerde artış oldu ama açık seviyem fazla olduğu için istediğim başarı olmadı dieyerek bıraktım ve bıraktıktan sonra o çıkanlarda döküldü…Buradan şu sonuç çıkarmı.sonuçta önemli olan kök ve kök doğru beslenmediğinde de saç çıkmıyor.
  Acaba şuanda tepe bölgesinde bazı sebeplerden dolayı kök olupta saç teli olarak çıkmayan saç kökleri olurmu?
  Bunların kazanılması için ne yapmam gerekir?
  Ayrıca saç ekimini düşünüyorum ciddi anlamada…Pekii bu saç kökleri ekim sırasında problem olmazmı.Yani kök var ama saç teli olmadığı için dışardan kel olarak gözüküyor
  ekim yapılırken kökün üstüne kök gelmesi problem olmazmı?bu arada yaşım 32…
  Moderatör
  Kök zayflayarak dökülür yani o tüyler kısmen uyarılsada kalite kaybı çok olduğu için dahada zayıflayıp yok olacak.Dökülme kök beslenmesiyle ilgili bir sorun değil dökülmeye sebep olan DHT nin köke zarar vermesiyle ilgili,ölmekte olan kökün üzerine ekim yapmanın sakıncası olmaz .

 10. DERVIS Diyorki:

  iyi günler ben sac ektirmek istiyorum ama arastirdikca soguyorum…….. a ektirecektim kurum güvenilir mi bilmiyorum……. konustum aralarina 1500 tll var var.biri 4000 biri 2500 istiyor 2500 gratf icin ne yapmaliyim
  Moderatör
  Her ikisinin kalitesi yaklaşık aynı olur ama sakın bu sitedeki gördükleriniz gibi doğal görünümlü sonuç beklemeyin 🙂 ikisindede elde edeceğiniz sonuç beklentinize yaklaşamayacak bile o zaman daha ucuz olana gidin bence

Yazıya Yorum Yap