FOX testi nedir

FUE yi bilenlerin artık uygulama gereği duymadığı bir testtir.

FUE Yöntemini ilk defa uygulayan ve dünyaya tanıtan Dr.RASMAN ın bu yöntemi uygulayabilmek için tarif ettiği bir testtir.Kişiden kıl kökü alımının ne kadar başarıyla yapılabileceğini diğer bir deyimle FUE tekniğiyle saç ekimine uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan bir testtir.

FOX Testi:Saç ekimine başlamadan önce donör alandan 10 kök alınır

Sağlam kök sayısı 7 ve daha fazlaysa FOX Pozitif

Sağlam kök sayısı 5-6 ise FOX şüpheli

Sağlam kök sayısı 5 ten azsa FOX negatif olarak kabul edilir.

Saç Ürünleri

FOX Pozitifse tereddütsüz ekim yapılır,şüpheliyse hastayla birlikte karar verilir çünkü beklenenden daha çok zaman alacak ve pahalı olacaktır.FOX testi Negatifse FUE yöntemiyle ekim önerilmez.

Ben hazırlıklarımı yaparken FOX testi yapmıyorum ve bu güne kadar FUE yöntemiyle saç ekimi yaptığım 400 civarında vakalarım arasında FOX negatif  kimseye rastlamadım. Daha önce FUT yöntemiyle saç ekimi yaptırmış ve buna bağlı olarak ciddi saç kalite kaybı olan Bir vakamızda FOX şüpheliydi ama ekimimizi gerçekleştirdik.Kişisel düşüncem Amerika gibi çok kıvırcık saçlı ırk olan zencilerin yaşadığı yerde FOX anlamlı olabilir ama Türkiye de bilimsel bir değeri olacağını sanmıyorum.
Vücuttan kılların çıkış açısının dar olduğu vakalarda alım başarısı düşebilmektedir bu sebeple vücut kılından ekim yapacağım vakalarda FOX testi yapıyorum bu güne kadar yaptığım alımlarda % 30 civarında FOX negativ olduğunu gördük.

Share

One Response to “FOX testi nedir”

 1. caner Diyorki:

  merhaba,
  benim arka ense bölgesinde sınırlı verici alan var.
  vücutun diğer bölgelerinden takviye alarak fue saç ekimi yaptırmak istiyorum.Böyle karma bir uygulamada vucut kılının baş bölgesinde ekildiği andan itibaren uyum sağlayıp uzamaya başlaması enseden alınan saç kökünden daha mı geç olur acaba ?
  eğer öle ise bu dengesiz bir saç oluşumuna yol açmaz mı ? bir kısmı hemen uzamış bir kısmı hala ekildiği dokuya uym sağlamaya çalışması gibi….
  teşekkürler
  moderatör
  hiçbir kıl hiçbir yere uyum sağlamaz aynı alındığı yerdeki gibi davranmaya devam eder.Sakaldan alındıysa saç gibi uzar ama göğüsten alındıysa göğüsteki kadar uzar ve daha fazla uzamaz.

Yazıya Yorum Yap