DUPA’da Ekim Yapılır mı?

D.U.P.A (Diffuz Un Patterned Allopecia) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş Türkçe ye sebebi bilinemeyen saç dökülmesidir. DUPA kadın tipi dökülme olarak ta bilinir. Kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinste de görülebilmektedir. DUPA da saç dökülme sebebi zamana yayılmış olduğu için uzun sürede ortaya çıkar,saç minyatürizasyon denilen tüyleşerek dökülme şeklindedir.Saçtaki kalite kaybı sadece tepe ve ön kısımda değil ense kısmında da vardır. Kaybedilmemişlerde de ciddi kalite kaybı vardır neredeyse tüyleşmiştir.

Bu kadar kalite kaybetmiş yani tüy halini almış saçları alıp başka yere ekmek hüzranla sonuçlanır çünkü ya çıkmaz yada çıksa da bir süre sonra geri dökülür.

DUPA da ekim yapılacaksa sadece sakaldan alınan kökler ekilebilir çünkü sakal köklerini etkilemeyen bir hastalıktır.

Saç Ürünleri

Ekim yapılamıyorsa ne yapılabilir ? Telogen effluvium gibi karışan hastalıkları ayırt edebilmek için öncelikle tespit edilebiliyorsa sebebin (guatr, kansızlık, diğer hormonal bozukluklar, diyet, stres gibi) tedavi edilmesi şeklinde olmalıdır. Ek olarak; kalite artışı sağlayan keratin, L-sistin gibi maddeler içeren xpecia veya benzeri geniş spektrumlu ilaç ve saç vitamini olarak bilinen ve saçta en etkili vitamin olan B7 vitamininden günde bir tane 10 mg başlanmalı içinde B7 vitamini (biotin) bulunduran şampuan kullanılmalıdır.

Net sebep bulunamadıysa bu durumda en doğru çözüm saç kökünün kanlanmasını artıran,saçın yaşlanma sürecini uzatan,saç kalitesini artıran procapil hammaddesi içeren ürünler kullanılmalıdır.Bayanlarda % 2 ,erkeklerde % 3 procapil solusyonu günde iki doz halinde tüm dökülme alanını ıslatacak şekilde uygulanmalıdır.

Sonuç olarak;

DUPA da saç ekimi yapılacaksa beklenti düşük olmalıdır ve kökler kafa dışı donör alanlardan alınmalıdır yoksa enseden alınanlar ekilirse hüsranla sonuçlanır.

Share

Yazıya Yorum Yap