Bir Greftte Kaç Tel Vardır?

Saç Greft

Greft kelime olarak parça anlamına gelir,deriden kesilen bir parçaya da greft denir kemikten koparılan küçük parçaya da greft denir.Bunu ekmekten koparılan bir parçayı grefte benzetebilirsiniz. Bu örnekle gidersek bir parça ekmek grefttir o parçadan ısırılan her lokma saç telidir denilebilir.

Saç Ürünleri

Ense veya başka yerden kök alma amacıyla çıkarılan parça grefttir bu parçanın içinde bir kök yani bir saç teli olabileceği gibi 2 hatta sık olan yerden kalın uçla alındığında 4 kök bile olabilir.Yani kök alım yeri sıksa ve büyük alım ucu kullanıldıysa bir grefften 4 saç teli bile çıkabilir ama genel olarak enseden alımlarda 1 greftten ortalama 2.5 saç teli çıkar.Yani 1000 greft nakli yapılan kişiye ortalama 2500 saç teli nakli yapılmış olur.

Ense dışında alım yapılan yerlerden göğüsten alımların neredeyse hepsi tek kök içerir sakaldan alımlarda ise % 90 ı tekli % 10 kadarı iki kök içerir.Göğüs ve sakaldan alımlarda asla 3-4 tel içeren greft olmaz.

Kıyaslama yapıldığında en kazançlı ekim enseden yapılandır çünkü en fazla saç kökü buradan alınır ikinci sırada sakal gelir çünkü sakal kalın olduğundan dolgunluğu daha fazla olur.Karlılık açısından en az karlı olansa göğüs kıllarıdır çünkü hepsi teklidir ve saçtan bile incedir.

Sıkça bacak ve kol kılları akla gelir ancak bu kıllar göğüs kıllarından bile ince telli olduğu için emeği ve parayı karşılayamayacak kadar verimsiz olduğu için buralardan ekim akıllıca değildir.

Share

3 Responses to “Bir Greftte Kaç Tel Vardır?”

 1. Özbay Hüseyin Diyorki:

  Selamlar
  Bana , Sakal alt ve yanak kısımlarından en az 1000 Greft alınabilir dediler.
  Şayet Sakalı düzeltme ve Kafa’ya (tepe’ye) ekmesi sizde kaça mal olur ?
  Şayet fiyat ınız uygun olursa Şubat ay’nın ilk haftasında Saç ektirmek istiyorum ..
  Cevabınızı ilgi ile bekliyorum.
  Hüseyin.
  Op Dr Atilla Kaya
  artık ekim yapmıyorum, bu konuda dr.can işler var o yetkindir onla görüşün

 2. Furkan Diyorki:

  Merhaba hocam bir sac kökünde kaç tel saç cikar??
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bir saç kökünden 1 saç kökü çıkar.1 greftte çoklu sayıda kıl kökü olur

 3. Oguz Diyorki:

  hocam merhaba;

  Saç ekim yaptırdığım kişi ense greftlerimin ağırlıklı olarak 1 saç kökü taşıdığını söyledi. Sonucun olumsuz olma ihtimali yüksek mi ? Çok fazla bir açığım yok 4.500 kök ekildi.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  greftler tekli ise dolgun görünüm elde edilemez

Yazıya Yorum Yap