Başka İnsanlardan Saç Ekimi Yapılır mı?

Normal şartlarda bir insanla bir başka insanın genetik kodlarının aynı olma ihtimali çok düşüktür çünkü genetik kodlar yüzmilyarlarca çeşide sahiptir ve denk gelme ihtimali yok diyecek kadar azdır.Geliştirilen ilaçlar sayesinde nakledilen organın reddedilme ihtimali oldukça azaltılmıştır. Buna dayalı olarak ta organ ve doku nakillerinin çeşidi ve yapılan nakil sayısı hızla artmaktadır.Böbrek nakli uzun yıllardır yapılıyor,akciğer, karaciğer, kalp nakli derken son yıllarda kol, bacak nakli ve özellikle yüz naklide yapılmıştır.Akla şu soru geliyor “neden her organ başkasından naklediliyor da saç nakli yapılmıyor ? “.

Saç Ekimi

Saç Ürünleri

Tabiki tüm organlar gibi saç ta başkasından kök alımıyla saç nakli şeklinde yapılabilir ama burada çok ciddi bir sorun vardır.Bu güne kadar nakledilen organlar daha çok hayati organlardır,yani kazanım çok fazladır bu kazanımı fazla olması sebebiyle nakil sonrası kullanılan ve çok yan etkisi olan ilaçları kullanmaya değmektedir.Organ nakli sonrası kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri yanı sıra aylık 5 000-20 0000 TL arasında bedelleri vardır ve sigorta kurumları bu bedelleri % 100 oranında karşılamaktadır oysa resmi kurumlar saç dökülmesini hastalık olarak kanbul etmemektedir ve saç ekiminin ücretini bile karşılamamaktadır.

Saç ekimi sonrası bu yan etkilere ve bu bedeller katlanmak mantıklı  ve pratik değildir çünkü saç eksikliği hayati bir sorun değildir bu sebeple başkasından saç nakli teknik olarak yapılsa bile pratikte yapılması mümkün değildir.

İki farklı insandan saç naklinin mümkün olduğu tek durum ikizlerdir bunlardan da sadece tek yumurta ikizleridir.

Eğer farklı insanlardan saç veya saçlı deri nakli basitçe yapılabilseydi mezara konan kişilerin neredeyse hepsi kel olarak gömülürdü J

 

Share

Yazıya Yorum Yap